Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wyłączanie falownika - 260V

PreviousPage 2 of 3Next

Prośba o info jak wyglądała walka z Tauronem i czym się zakończyła.

Pogotowie energetyczne kilka razy przyjechało i ich pomiar wykazał 257, 258, 261 V. Za każdym razem ta sama śpiewka że trzeba męczyć do bólu.

Jedyne wyjście jakie widzę to montaż analizatora, który dogłębnie pokaże skale problemu. jednak musze poczekać na słoneczne dni. Sąsiadowi zamontowali w pochmurny tydzień ,to dostał pismo, że wszystko jest ok, gdyż wahania powyżej limitu sa mniejsze niż 5%.

Pogotowie stwierdza takowe napięcie - nic nie robi? Kto kogo każe męczyć? Co to za dostawca energii?

Najlepiej zebrać się z sąsiadami i cyklicznie bombardować ZE telefonami na pogotowie.

Cytat z karllo data 25 maja 2022, 09:15

Pogotowie stwierdza takowe napięcie - nic nie robi? Kto kogo każe męczyć? Co to za dostawca energii?

Stwierdzili, że faktycznie jest za duże napięcie, jednak to "góra" decyduje czy obniżyć trafo. Moim zdaniem nikomu nie jest to na rękę, bo musieliby dwa razy w roku przyjeżdżać i raz obniżać, a na zimę podwyższać, ale to są moje domysły.

Karllo:

Dziękuję za soft. Ciekaw jestem czy przy starszej wersji może będzie mniej wyłączać falownik. W słoneczne dni zobaczę.

 

Jeśli nie chcesz tracić produkcji to najlepiej w godzinach kiedy występuje problem podłączyć duże obciążenie np. grzałkę CWU, elektryczny samochód do ładowania itp. napięcie powinno spaść.

Cytat z Jakub Ch. data 27 maja 2022, 13:29

Jeśli nie chcesz tracić produkcji to najlepiej w godzinach kiedy występuje problem podłączyć duże obciążenie np. grzałkę CWU, elektryczny samochód do ładowania itp. napięcie powinno spaść.

Niestety u mnie wysokie napięcie pojawia się od 10:30-15:30 grzałka musiałaby cały czas pracować 🙂 w całkowitych rachunku jak pompa mi ja podgrzewa za 2KW dziennie to chyba i tak byłbym na minus.

Dodatkowy problem to że grzałkę mam na innej fazie niż ta która jest przeciążona.

Ale i tak dziękuję za chęć pomocy.

Niepowiedziane... sporo zależy od tego w jakim zakresie masz napięcie na tej fazie oraz o ile obniży ci się napięcie po załączeniu jakiejś grzałki.

Jak oscyluje między 253V a 264V to można przetestować załączanie grzałki na np: 10s / 1minutę tak aby napięcie spadło poniżej tych 253V aby nastąpiło ponowne odliczanie 10min w falowniku, zaprogramować włączanie jej np co 9min na ten określony czas.

Gorzej jak u ciebie napięcie przekracza napięcie przy którym następuje natychmiastowe wyłączenie, lub napięcie jest blisko tej granicy ale załączenie np grzałki nie jest w stanie obniżyć napięcia poniżej 253V nawet na kilka sekund tak aby odliczanie 10minutowe zostało zresetowane...

Samo przepięcie grzałki na inną fazę nie jest jakąś skomplikowaną czynnością... nawet jak byś musiał wezwać kogoś do tego to nie wymaga to też nie wiadomo jakiego wielkiego wkładu finansowego...

Ok może faktycznie pomysł warty zastanowienia. W przyszłym tygodniu porozglądam się za jakimś elektrykiem który może to ogarnąć, bo moja kompetencje w tyj kategorii są słabe. Rozumiem ,że grzałka musiała być podłączona do jakiegoś przekaźnika. Dziękuję Panowie za przydatne informacje.

Jeżeli piszesz że musisz kogoś ogarniać aby ci to zrobił to zanim go zatrudnisz mając już jakąś grzałkę którą możesz załączyć to sprawdź o ile spadnie ci napięcie na tej fazie. Jak masz może jakiś grzejnik elektryczny o podobnej mocy to też możesz uruchomić lub też inne urządzenie o większej mocy 2/3kW na fazę.

Warto to przeanalizować zanim poczynisz jakieś większe wydatki, gdyby okazało się że u ciebie np napięcie jest w granicach pod 260V to spadek napięcia np 3/5V nie da ci oczekiwanego spadku napięcia poniżej 253V...

PreviousPage 2 of 3Next