Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wyłączenie falownika przy zwiększonym poborze mocy biernej

Witam,

proszę o pomoc w ustawieniach falownika Fronius Symo  7.0-3M. Problem jaki mam to wyłączanie się falownika podczas generowania mocy około 3500W przy jednoczesnym załączeniu silnika (odkurzacza) o mocy 2 kW lub suszarki  (silnika) na ubrania o podobnej mocy. Po charakterystyce mocy biernej widać, że w momencie, kiedy moc czynna generowana do sieci przez falownik  jest większa jak moc silników, falownik nie radzi sobie z mocą bierną i się wyłącza. Jeśli moc generowana przez falownik jest mniejsza od mocy silników to wtedy falownik pracuje normalnie. Silniki pobierają moc bierną z sieci. Przy wyłączeniach falownika przychodzi komunikat "za wysokie napięcie AC" kod 102 mimo jednak, że napięcie w sieci napięcie nie wzrosło.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Dodane pliki:
  • Fronius-Symo-7.3-0M.png

Witam.
Czy o zaistniałej sytuacji została powiadomiona firma wykonująca instalację i jaka była ich reakcja?
Jaka norma krajowa jest ustawiona w falowniku?
Proszę opisać dokładniej instalację, tj: rodzaj i długość przyłącza, umiejscowienie RG obiektu, punkt wpięcia falownika wraz z podaniem przekroju i orientacyjnej długości przewodu zasilającego.
Jeżeli jest protokół pomiarów IPZ wykonanych przed uruchomieniem instalacji proszę podać wartości dla poszczególnych faz względem N (PEN).
Pozdrawiam.

Nie powiadamiałem firmy instalacyjnej. Chwilę to potrwało zanim zorientowałem się że przy zwiększonym poborze mocy biernej w domu, falownik wyłącza się. Do tej pory myślałem że napięcie w sieci jest wysokie.

W falowniku ustawiona jest norma "Polska".

Transformator zasilający nasz dom  to transformator o mocy 160 kVA,  Od trafo do złącza ułożony kabel YAKY 4x120 mm2 o długości około 300m, od złącza do domu  ułożono kabel YAKY 4x25 mm2.  Falownik podłączony do RG budynku kablem H07RN 5x6 mm2 o długości 12m.

Pętlę zwarcia pomierzę jutro.

Napięcie w sieci waha się 240 / 422V

Pozdrawiam

Andrzej Szczupak

Cytat z Andrzej Szczupak data 2 kwietnia 2020, 16:15

Nie powiadamiałem firmy instalacyjnej.

Dziwi mnie to, instalacja nie pracuje prawidłowo więc instalator powinien zostać o tym fakcie poinformowany.
Wychodzi na to, że tylko mnie się trafiają upierdliwi klienci 🙂

W falowniku ustawiona jest norma "Polska".

Zmiana normy na International 50Hz i aktualizacja oprogramowania może pomóc.

Transformator zasilający nasz dom  to transformator o mocy 160 kVA,  Od trafo do złącza ułożony kabel YAKY 4x120 mm2 o długości około 300m, od złącza do domu  ułożono kabel YAKY 4x25 mm2.  Falownik podłączony do RG budynku kablem H07RN 5x6 mm2 o długości 12m.

Wszystko wygląda dobrze, nie wiem jednak jak z rozkładem obciążeń.

Pętlę zwarcia pomierzę jutro.

Szkoda, że nie ma pomiarów z momentu instalacji, byłoby z czym porównać. Chociaż jeżeli któryś z przewodów jest źle dokręcony powinno to wyjść przy pomiarach.

Napięcie w sieci waha się 240 / 422V

L1?L2?L3? Instalacja jest trójfazowa, więc potrzebne pomiary dla poszczególnych faz.

Pozdrawiam.

Witam,

nie udało mi się wykonać pomiarów, myślę jednak, że tutaj nic nie znajdziemy.  Zmieniłem ustawienia na  normę 50 Hz i nic to nie pomogło,

potem zmieniłem normę DE 2 i też nic to nie pomogło.

Jutro zgłaszam reklamację.

Dzien dobry

Panie Andrzeju, prosze wkleic wykres mocy czynnej (szczegol z 1-2 wylaczen a nie cala doba) wraz z napieciami wszystkich faz wejsciowych oraz napieciem magistrali DC. Ogladanie mocy biernej jest z definicji bezcelowe i nie niesie zadnej informacji w tym temacie.

Pozdrawiam

A  jakiego typu i o jakich parametrach zabezpieczenie róznicowo-prądowe jest zainstalowane przy falowniku PV ? Przez przypadek nie  30mA?