Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zabezpieczenia DC oraz AC - omówienie tematyki

PreviousPage 3 of 4Next

Pełna zgoda. Ja to wiem! I od tego należało zacząć. Proszę przeczytać mój poprzedni wpis. Ale jak w dyskusji o parametrach technicznych aparatu, ktoś cenę uważa za podstawowe kryterium stosowania w instalacji to, zareagowałem najprościej jak można.

Cytat z Bartosz Zaręba data 26 marca 2020, 22:28

"czy taka róznicówka spełnia wymagania odnoście kolejności rozłączania przewodów czynnych bo na każdym jej schemacie widać, że tor N też jest rozłączany.

Przyglądnij się dokładnie zdjęciu które dodałeś a konkretnie samym stykom, widać na nim dokładnie że styk na linii N jest inaczej zbudowany. To inne oznaczenie symbolizuje że tor N jest podczas rozłączenia jako ostatni rozpinany a przy załączeniu jako pierwszy.

Cytat z Marian Jarzecki data 5 kwietnia 2020, 16:03

 

@ Bartosz Zaremba

Przepraszam za moją tępotę umysłową. Ale z Pańskiego wpisu nie wynikało że, miał Pan na stanowisku badawczym do dyspozycji, tanią RCD i droższy rozłącznik izolacyjny 3L+N. Wykonał Pan badania porównawcze i wyszło że, droższy aparat jest o np. o 3 ms "lepszy" (tor N był w stosunku do pozostałych później odłączany) od tańszego. To w nawiasie napisałem żeby uwidocznić że, chyba "kumam" o co chodzi! Z Pańskich dalszych wpisów wynika że, tak Pan sądzi. A to ZUPEŁNIE nie musi być prawdziwe (choć może). Ba, może być w niektórych egzemplarzach nawet odwrotnie. To jestem oderwany...................?

no tak.. jesteś bo ja nigdzie nie pisałem, że cena jest kryterium...

Cytat z Marcin data 12 kwietnia 2020, 13:11
Cytat z Bartosz Zaręba data 26 marca 2020, 22:28

"czy taka róznicówka spełnia wymagania odnoście kolejności rozłączania przewodów czynnych bo na każdym jej schemacie widać, że tor N też jest rozłączany.

Przyglądnij się dokładnie zdjęciu które dodałeś a konkretnie samym stykom, widać na nim dokładnie że styk na linii N jest inaczej zbudowany. To inne oznaczenie symbolizuje że tor N jest podczas rozłączenia jako ostatni rozpinany a przy załączeniu jako pierws

To właśnie napisałem.

Dzień dobry

Mam pytanie odnośnie instalacji zabezpieczenia falownika po stronie AC. Moje pytanie dotyczy zastosowania bezpiecznika w falowaniku trójfazowym od strony AC. Mianowicie firma instalacyjna zainstalowała pojedyńcze bezpieczniki jednofazowe, osobno na każdej z faz. W instrukcji falownika Fronius SYMO znajdują się wytyczne dotyczące charakterystyki bezpiecznika typ C , na rysunkach znajduje się narysowany aparat 4 polowy. Moje pytanie brzmi czy rysunek nie jest błędny oraz jaki konkretnie powinien być bezpiecznik - czy aparat trójfazowy czy też dopuszczalne jest zastosowanie 3 bezpieczników jednofazowych tak jak to zastosowała firma montująca PV .

Z tym 4polowym eSem to jest tak, że nie wskazane jest rozłączyć tor N, dlatego stosuje sie aparaty 3polowe do instalacji 3f , a twoi instalatorzy posxli na kompletna łatwizne ,bo mieli akurat takie, możesz napisac , ze płaciłes za aparaty do 3f a nie do 1f i niech zmienia z odpowiednią chatakterystyką. Jak pomoglem, to łapka w górę.

Pamiętaj że rysunki to rysunki, co innego jak by to były schematy... nie kojarzę aby było zabronione stosowanie 4polowego rozłącznika ale mało instalatorów go stosuje ze względu na możliwe "problemy"... i tutaj tak jak wyżej pisze Arkadiusz Głaz większość instalatorów stosuje zalecane 3polowe rozłączniki.

Kwestia czy miał zapisane w umowie jakie ma mieć zastosowane zabezpieczania, jak nie to może być problem z wyegzekwowaniem zmiany na taki potrójny jak nie będzie z ich strony takowej woli.

Prawidłowo dla urządzeń 3-fazowych rozłączniki powinny rozłączać 3fazy na raz - czyli wskazane stosowanie rozłączników 3polowych.

Jest też opcja: i jak tzw wajcha w tych pojedynczych tzw eskach ma otwór to można połączyć te wajchy razem ze sobą np: drucikiem. Opcja jak by nie chcieli zmienić a zabroniona byłaby ingerencja w podzespoły zainstalowanej przez nich instalacji PV, utrata gwarancji itp...

Pozdrawiam

Powiem tak, więcej takich kwiatków zrobili. Zapytałem się, bo dla mnie to był mały szok gdy zobaczyłem, że 3-fazowy falownik zabezpieczają od strrony AC pojedyńczymi bezpiecznikami 1 polowymi i na dodatek wrzucili niezgodnie z instrukcją o charakterystyce B, jak to się mówi instalacja na szybko na dniach i ciemno, tak więc bez okularów wieczorem od razu nie zauważyłem tylko rano,  ale sobie powiedziałem hm.... może to jakieś nowe zalecenia Froniusa ?. Natomiast nie martwię się, napewno ich wyprostuję zresztą napatrzyłem się podczas instalacji tak więc jak to się mówi trzymam ich za ....... Wyprostują wszystko.

 

Z ta charakterystyka to moze nie przesadzalbym. Nie sadze, ze kiedykolwiek z tego powodu zadziala Tobie zabezpieczenie. Osobiscie zawsze montuje B mimo iz wiem, ze jest zalecana C. Zalecana nie znaczy jedyna sluszna. Nigdy nikomu jeszcze to moje "nieprawidlowe" B nie zadzialalo w sposob niewlasciwy. Nie jest to rowniez moj wybieg na wysoka impedancje petli zwarciowej zeby jakos pomiary wyszly. Uwazam, ze lepiej w zabezpieczeniach stosowac mozliwe najmniejsze, ktore pozwoli prawidlowo pracowac instalacji.

B szybsza charakterystyka bezpieczniejsza z punktu widzenia zadziałania. Jednak w razie kłopotów z instalacją i pożaru lub uszkodzenia może się okazać że ubezpieczyciel potraktuje to jako niezgodność instalacji z zaleceniami producenta falownika. Jeżeli wychodzi na C impedancja pętli zwarcia to raczej bym się skłaniał jednak do C z tego właśnie względu.

PreviousPage 3 of 4Next