Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

zabezpieczenia DC

Witam
Proszę o analizę instalacji jaką zamierzam u siebie wykonać oraz (rozwiać) moje wątpliwości:
1.Czy muszę dawać dwa zabezpieczenia DC na stronie wschodniej,
2.Jakie zamontować zabezpieczenia nadprądowe DC i AC  dla parametrów instalacji z rysunku.
3.Czy wystarczą mi śruby dwugwintowe 200mm
4.Czy dobrze policzyłem elementy.

 

1.Połączenie paneli i strony świata, strzałka na rysunku pokazuje północ  :
- wschód 6 paneli w jednym rzędzie, długość instalacji  DC ( + 13m i -7m)czy montować  ochronniki również na dachu.
- zachód  6 paneli w dwóch rzędach po 3 szt.długość instalacji <10m, połączenie równoległe wykonać na dachu czy na ochronnikach przy skrzynce DC.
- południe  6 paneli w jednym rzędzie, długość instalacji <10m

 

2.Wykaz elementów instalacji fotowoltaicznej wykonanej  na trzech stronach dachu .
1 string - strona  wsch. 6 paneli w szeregu,
- zachodnia 6 paneli w szeregu połączone razem równolegle.  Czy trzeba dokładać diody?
 2 string - strona południowa  6 paneli szeregowo, na stronie południowej,   dach ma tylko 10o

 

  1. Profil montażowy K-01-2150        – 12 szt.
  2. Profil montażowy K-01-3180        –   4 szt.
  3. Klemy końcowe K-06 - …                - 16 szt. + śruby i nakrętki
  4. Klemy środkowe K-05 - ……           -  28 szt. + śruby i nakrętki
  5. Zaślepka do profilu szara               -  16 szt.
  6. Śruba dwugwintowa  K-17-250     -  44 szt. czy może wystarczy 200mm, krokiew i listwa suma 16cm, profil blachy trapezowej ma 2cm.
  7. Adapter montażowy K-03              -  44 szt. + śruby  imbusowe
  8. Łącznik szyn montażowych K-02   -  10 szt. + śruby i nakrętki
  9. Podkładka uziemiająca PodKU      -    8 szt.
  10. Zacisk do przewodu uziemiającego K-46                   - 3 szt. + śruby i nakrętki
  11. Przewód elektryczny czarny 4mm2     KAB4-DE-BL  - 50 m.
  12. Falownik Fronius  Symo  6.0-3-M                                -    1 szt.
  13. Panel fotowoltaiczny  Sharp seria NU-JB 395W       -   18 szt.
  14.   Ogranicznik przepięć DC np   DEHUguard M YPV SCI 1000  -2 szt. lub inny dobry i tańszy
  15.   Ogranicznik przepięć AC np  DEHNguard M TNS 275 Typ 2 - 1 szt. lub inny dobry i tańszy
  16. Trójkąt montażowy duży 20-30o pionowa orientacja modułów
    montowane na stronie południowej,   tam dach ma tylko 10o  - 7szt.
  17. Wpust przesuwny K-04                                                                        - 44 szt.

 

Dodane pliki:
  • fotowoltaika.png
  1. Ja bym zamontował tylko jeden ochronnik dla tego połączenia równoległego dla wschód/zachód i drugi ochronnik dla południa i oba zamontował w skrzynce blisko falownika i punktu uziemiającego.
  2. DC: tylko ochronniki; AC: ochronnik, wyłącznik nadprądowy i różnicówka 100mA
  3. Zależy czy masz dach w idealnej płaszczyźnie, jak nie to może wyjść słaba sytuacja podczas tzw poziomowania ich aby ładnie to wyglądało... Ja bym dał 250mm aby mieć zapas na nakrętki, uchwyt i tzw poziomowanie dodatkowo zyskujemy większa przestrzeń na przewiew, ale jak masz możliwość to kup oba wymiary i sprawdź sobie i w razie co to oddasz te drugie.

Zaślepka do profilu - moim zdaniem zbędny element.

Ja kupuję profil 40x40 do fotowoltaiki w długich sztangach ponad 6metrów (chyba 625cm) w hurtowni z różnym aluminium.

Ja bym kupił sobie dwa kolory przewodu solarnego (czerwony i czarny). Pewnie będziesz kupować odpowiednią długość więc musisz ją sobie mniej więcej określić i w razie w wziąć z lekkim zapasem.

Ilość śrub dwugwint zależy od rozłożenia krokwi pod blachą więc tutaj musisz sam określić rozłożenie konstrukcji krokwi pod obszarem na którym mają znajdować się panele.

Nad konstrukcją trójkąt montażowy to bym się zastanowił czy jest to opłacalny wydatek do uzysków.

Można sobie dobrać i wyliczyć potrzebne materiały np w Keno ale tez i inne hurtownie mają kalkulatory http://www.keno-energy.com/index.php?go=konstrukcje-montazowe ,

Jeśli chodzi o ochronniki to  z zawartych informacji wygląda, ze dach jest blaszany (blacha trapezowa) i dla AC SPD T1  i DC przynajmniej kombinowany t1/t2 a w sytuacji gdy odległość od paneli PV na dachu jest większa niż 10 metrów to należy zamontować dodatkowe SPD  kombinowany T1/T2 .

Przyjmuję założenie w/g oceny ryzyka  wg PN-HD 60364-7-712:2016 , że zabezpieczenia sa wymagane

Dziękuję za merytoryczne podpowiedzi.
Jeszcze w kwestii ochronników jakie firmy polecacie, jeżeli to kryptoreklama to proszę na maila.

Pozdrawiam

 

Dehn Noark Leutron Eaton

 

jeszcze może być Citel phoenix contact a kalkulator do konstrukcji jest fajny też tu https://mlsystem.pl/kalkulator-konstrukcji/

Witam
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

spoko, wystarczy łapka w górę 😉

Bogusław Cupryk has reacted to this post.
Bogusław Cupryk