Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zarządzanie obciążeniem - tylko jedno wyjście ?

Page 1 of 2Next

Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z PV, chciałem ustawić kilka progów do zarządzania obciążeniem tak jak pokazane tutaj: https://www.forum-fronius.pl/zarzadzanie-produkowana-energia-przy-uzyciu-czterech-cyfrowych-wyjsc-datamanagera/ niestety ale mój falownik w menu posiada jedynie jedno wyjście przypisane do zarządzania obciążeniem i nie da się tego zmienić, ktoś wie jak uzyskać takie opcję jak w artykule ? W załączeniu zrzuty ekranu z menu falownika.

Efekt jaki chce osiągnąć to przy produkcji np. 1kWh przełączyć pierwsze wyjście, przy 2kWh drugie, 3kWh trzecie i 5kWh czwarte. A dalej na sterowniku PLC wykonać odpowiednie zadania dla danego wyjścia np. wietrzenie w domu, odpalenie pompy ciepła z 1 lub jak dostatecznie duża produkcja 2 stopniem mocy, a jak osiągnę 5kWh to odpalić grzanie CWU z dezynfekcją termiczną zbiornika (dogrzewanie grzałkami). Niestety nie mam już za wiele pamięci w sterowniku aby napisać program do komunikacji po modbus z falownikiem dlatego preferuję porty równoległe.

Falownik Symo 6.0-3M

Dodane pliki:
  • zarzadzanie.jpg
  • GPIO.jpg

Może zajęte przez inne funkcję i trzeba zwolnić wejście
Lub aktualizacja oprogramowania data menagera (stawiam na to)

Jak masz problem z komunikacją w PLC to może przez panel operatorski (jak masz w systemie)
Robiłem tak że panel gadał z forniusem przez mdbusTCP(logowanie danych, wykresy, pobieranie i przeliczanie danych hurtem przez skrypty, itp.),
a po RS485 wpisywał dane do rejestrów PLC

Wyjścia są wolne - zobacz zrzut ekranu. Myślę, też że to wersja oprogramowania bo moja karta ma wersję 3.10.x - niby według strony najnowsza ? tylko, że w opisie używana jest wersja 3.12.x tylko jak ją zainstalować skoro na stronie do pobrania jest tylko 3.10, w zdalnej aktualizacji też tylko 3.10.

Nie mam panela operatorskiego (korzystam z wizualizacji na telefonie) - teoretycznie informacja o 4 poziomach mocy wystarczy aby sterować wszystkim co chce, a głównie zależy mi na pompie ciepła aby wystawić jej sygnał SG Ready - niestety moja pompa nie ma płynnego sterowania inwerterem, więc nie potrzebuje pełnej informacji o mocy z falownika.

Witam Panów,

 

Jak Pan Dariusz zauważył 4 wyjścia do sterowania obciążeniem są dostępne w wersji oprogramowania 3.12.xx. Wersja ta była dostępna przez pewien czas lecz znaleźliśmy bug w oprogramowaniu i została ona na chwilę obecną wyłączona. Trwają pracę nad usunięciem tego bug'u z najnowszej wersji oprogramowania. W momencie gdy uporamy się z problemem wróci możliwość przeprowadzenia update datamanagera i możliwości korzystania z 4 wyjść do sterowania. Proszę monitorować sytuację w miarę możliwości postaramy się Państwa tutaj poinformować na forum.

 

Pozdrawiam

TSN

Posiadam wersje z bugiem... czy powinienem cos zrobic czy blad nie jest na tyle powazny i wystarczy ze poczekam na aktualizacje?

Witam Panie Rafale,

 

Błąd nie jest poważny wystarczy poczekać.

 

pozdrawiam
TSN

Cześć

Jeżeli PLC posiada wejścia analogowe, można na jednej z wyjściowych faz zastosować przekładnik prądowy i w ten sposób uzyskać kilka progów. Będzie to troszkę prymitywny sposób, ale do tego celu powinien wystarczyć. Ja wpiąłem taki; https://www.piekarz.pl/pl/?item=39437 i uzyskałem odpowiednio od 0 do 10V  przy 3 kW mocy wyjściowej. Korzystam z Mooeler'a 6xx

Nie mam wejść analogowych - są niestety dość drogie stąd 4 wyjścia z falownika to idealne rozwiązanie.
Dzisiaj zainstalowałem firmware 3.12.5-1 dla datamanagera (dostępny na http://www.fronius.com -> datamanager / pliki do pobrania) i jutro mam nadzieję, że będzie słoneczko aby testować ?

Witam podepnę się pod ten wątek bo mam identyczny problem. Mając dostęp z poziomu admin mam informację że nie mam uprawnień do konfiguracji GPIO po przelogowaniu na service , teoretycznie mam dostęp, ale tylko do GPIO 1.

Wersja oprogramowania 3.16.7-1 . Czy ta wersja nadal jest obarczona błędem ?

Mam zintegrowany falownik z systemem automatyki i niby mogę kontrolować progi aktualnej mocy , ale skoro falownik umożliwia taką konfigurację to dlaczego tego nie wykorzystać chociaż do weryfikacji .

 

Dodane pliki:
  • GPIO.JPG

wejdź w odbiorniki sygnału i zmień tam z pinu (nr) na nie używać i ci się pojawią do sterowania te piny

Bartosz Jany and Grzegorz L have reacted to this post.
Bartosz JanyGrzegorz L
Page 1 of 2Next