Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zarządzanie produkowaną energią a bilanoswanie międzyfazowe

PreviousPage 2 of 2

"Ministerstwo Energii ocenia, że zasady określające sposób rozliczania prosumentów przez sprzedawców zobowiązanych, przy udziale operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych „są jasno i precyzyjnie sformułowane” w art. 4 ust. 3 ustawy o OZE.

Nie jest.

4.3 brzmi tak "Sprzedawca, o którym mowa wart.40ust.1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta energii odnawialnej na podstawie danych pomiarowych, o których mowa w ust.2a."

A 4.2a brzmi tak "Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego przekazuje sprzedawcy, o którym mowa wart.40ust.1a, dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta energii odnawialnej po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji."

Takie sformułowanie równie dobrze być interpretowane jako bilansowanie algebraiczne zamiast wektorowe z czego firmy energetyczne radośnie korzystają.

A to co ME stwierdza mało kogo wzrusza. Nie mamy pana płaszcza i CO PAN NAM ZROBI?!

Niech ME wyegzekwuje swoje stanowisko, albo w ramach kolejnych poprawek ustawy zmieni zapis o bilansowaniu tak, żeby precyzował BEZ ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI jak ma być wykonywany!

Ale po co? Stracą firmy energetyczne i tak już obciążone kopalniami bez sensu. Żeby chociaż ten ruski węgiel, co go sprowadzają wsypywali do tych kopalń żeby górnicy mieli co robić! Ale nie....

Nie wiem czy to rzeczywiście teoria spiskowa czy zwykła głupota ale rzeczywiście Rada Ministrów powinna rozporządzeniem nakazać wektorową metodę a tego nie zrobiła mimo zapowiedzi. Wydawało mi się, że temat tak się skończył ale teraz widzę, że wcale się nie skończył.

Tak, nie została zakończona. Jedna z odpowiedzi od Tauron:

"Ustawa OZE nie wskazuje metody pomiaru w licznikach energii elektrycznej tzw. metodę wektorową na którą się Pan powołuje. Przekazane dane pomiarowe pozwalają prawidłowo rozliczyć ilość energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej przez prosumenta."

Cytat z Jerzy Zieliński data 11 grudnia 2019, 09:56

...Co prawda część ludzi mówi że ma prawidłowe bilansowanie między fazowe (wektorowe w odróżnieniu od algebraicznego) ale nie mam pewności.

Moja pewność, że jest tak jak powinno wynika z:

1. Instrukcji obsługi licznika, który mam zamontowany przez OSD, w której jest napisane:

" Licznik smartEMU3 umożliwia wybór metody bilansowania energii z trzech faz. Dostępne są dwie metody:
„Metoda algebraiczna” „per phase”, w której każdy ustrój pomiarowy licznika trójfazowego dolicza zmierzona przez siebie energie do odpowiednich liczydeł niezależnie od pozostałych ustrojów,
„Metoda wektorowa” „Ferraris”, naśladująca liczniki indukcyjne; w tej metodzie energie z trzech ustrojów pomiarowych są najpierw sumowane (z uwzględnieniem znaków energii fazowych), a następnie, jeśli suma energii jest dodatnia, to jest doliczana do liczydeł 1.8.x, zaś jeśli ujemna – do liczydeł 2.8.x ( bez znaku minus).

2. Samodzielnemu wywołaniu menu serwisowego na moim liczniku i odczycie metody, która jest na nim ustawiona "Ferraris"

3. Dodatkowo na forum elektrody, ktoś kto ma taki sam licznik i jest obsługiwany przez PGE sprawdził to obciążając jedną fazę energią większą niż produkcja/3 i stwierdził, że jest wektorowe.

 

Andrzej Długosz has reacted to this post.
Andrzej Długosz

W sprawie Taurona (lub innego OSD) i braku bilansowania ja bym pisał do URE powołując się na to co napisało Ministerstwo. I zachęcałbym innych do pisania skarg.

Tauron zainstalował u mnie miernik Iskra AM550 i wygląda na to, że on bilansuje fazy prawidłowo.

Piotr has reacted to this post.
Piotr

Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko się cieszyć, że OSD nie będzie kradł prądu 🙂

Cytat z Maciek Szałęga data 11 grudnia 2019, 20:28
Cytat z Jerzy Zieliński data 11 grudnia 2019, 09:56

...Co prawda część ludzi mówi że ma prawidłowe bilansowanie między fazowe (wektorowe w odróżnieniu od algebraicznego) ale nie mam pewności.

Moja pewność, że jest tak jak powinno wynika z:

1. Instrukcji obsługi licznika, który mam zamontowany przez OSD, w której jest napisane:

" Licznik smartEMU3 umożliwia wybór metody bilansowania energii z trzech faz. Dostępne są dwie metody:
„Metoda algebraiczna” „per phase”, w której każdy ustrój pomiarowy licznika trójfazowego dolicza zmierzona przez siebie energie do odpowiednich liczydeł niezależnie od pozostałych ustrojów,
„Metoda wektorowa” „Ferraris”, naśladująca liczniki indukcyjne; w tej metodzie energie z trzech ustrojów pomiarowych są najpierw sumowane (z uwzględnieniem znaków energii fazowych), a następnie, jeśli suma energii jest dodatnia, to jest doliczana do liczydeł 1.8.x, zaś jeśli ujemna – do liczydeł 2.8.x ( bez znaku minus).

2. Samodzielnemu wywołaniu menu serwisowego na moim liczniku i odczycie metody, która jest na nim ustawiona "Ferraris"

3. Dodatkowo na forum elektrody, ktoś kto ma taki sam licznik i jest obsługiwany przez PGE sprawdził to obciążając jedną fazę energią większą niż produkcja/3 i stwierdził, że jest wektorowe.

 

W jaki sposób sprawdzić jaka metoda jest ustawiona w moim liczniku - czyli jak wejść do menu serwisowego i odczytać ten parametr ?

I jeszcze jedno pytanie - jak Tauron robi bilansowanie w taryfie G12 ? Czy prąd za prąd pobrany w taryfie nocnej zapłacimy mniej?

Cytat z Łukasz Kaczmarczyk data 20 stycznia 2020, 20:13

W jaki sposób sprawdzić jaka metoda jest ustawiona w moim liczniku - czyli jak wejść do menu serwisowego i odczytać ten parametr ?

I jeszcze jedno pytanie - jak Tauron robi bilansowanie w taryfie G12 ? Czy prąd za prąd pobrany w taryfie nocnej zapłacimy mniej?

Myślę, że to zależy od typu i modelu licznika, który masz. Jeśli jest to SMART EMU 3, który stosuje PGE Dystrybucja, to wciskasz na min 5 sekund górny niebieski przycisk. To zmienia wyświetlane dane i teraz wciskając raz po raz ten sam niebieski przycisk szukasz informacji oznaczonej kodem C.80.0 . Jeśli na wyświetlaczu jest FErrAriS to masz dobre bilansowanie.

Nie wiem jak Tauron robi bilansowanie w G12 i nie jestem pewny czy dobrze rozumiem Twoje pytanie. W PGE najpierw bilansują taryfę z taryfą a wszelkie nadwyżki (na ogół jest nadwyżka produkcji w taryfie dziennej) kompensują z zużyciem w taryfie nocnej.

PreviousPage 2 of 2