Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zmiana położenia paneli.

Witam

Mam zainstalowanych 20 paneli po 10 sztuk, połączonych do falownika fornius 5.0-3.m. Wszystkie panele fotowoltaiczne  skierowane są na południowy-wschód i są zamontowane na dachu budynku. Moje pytanie brzmi czy przy tym falowniku można byłoby przenieść 10 paneli i ustawić je na południe na ziemi ? Przypuszczam, że tak gdyż falownik posiada 2 wejścia mppt. Chcę się upewnić czy dobrze kombinuję.

Dobrze kombinujesz, ten falownik ma 2MPPT, więc możesz dzielić i rządzić jak chcesz, on się dostosuje 🙂

Dzięki za utwierdzenie mnie w moim działaniu. Jednak zacząłem analizować efektywność takiej zmiany uwzględniając zmiany położenia słońca. Doszedłem do następujących wniosków. Aktualnie mam 20 paneli co daje około 6,2 kW, falownik 5 kW, słońce przy moim położeniu paneli oświetla je mniej więcej (lato) od 5 do około 14 dając 5 kW (ze względu na falownik) . Jeśli przełożę połowę paneli na kierunek południowy to będą one oświetlone od około 10 do około 18. Czyli obie sekcje paneli będą oświetlone od  10 do 14 dając pełną moc od godz. 5 do 10 i od 14 do 18 będzie pracować jedna zespół paneli (10 sztuk) dając 2,5 kW.

Licząc w bardzo dużym uproszczeniu przy aktualnym położeniu paneli moc byłaby: 8h * 5 kW = 40 kW,

przy zmianie układu paneli dało by to 5h *2,5kW (rano) + 5h*5kW (południe) + 5h*2,5kW (popołudnie) = 45kW.

Zysk około 5 kW. Przy czym powstaje problem, że przez większość czasu falownik będzie pracował z połowa obciążenia nominalnego. Nie wiem czy tak powinno być.

Powiedzmy sobie szczerze przełożenie części paneli wiąże się z wykonaniem stojaków na ziemi ściągnięciem ich z dachu wykonaniem nowego połączenia DC. Zastanawiam się czy w tej sytuacji gra jest warta świeczki.

Jeżeli ktoś się spotkał z taka sytuacją to proszę o poradę.

 

Połowa obciążenia nominalnego to dla froniusa żaden problem będzie pracował ze swoją sprawnością, jedynie z formalności powinieneś taka zmianę zgłosić do OSD. liczba wrażona w h pomnożona przez moc kW daje kWh. To taka drobna uwag ale należy o tym pamiętać.

Bogusław Zgoła - wyliczenia różnicy zrobiłeś, teraz musisz przyjąć jakąś średnią liczbę dni w roku w których te warunki wystąpią, przemnożyć przez 5kWh oraz koszt 1kWh(~0,6zł) i wyjdzie ci czy ta cała zabawa jest tego warta.

Co do jednostek to OK, moje niedopatrzenie.

Co do obliczeń to zdaję sobie sprawę, że ilość zmiennych jakie należało by uwzględnić jest bardzo duża, i chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie będzie nasłonecznienie w przyszłości a więc i opłacalność przedsięwzięcia.

Myślę, że należy połowę paneli przenieść zgodnie z założeniami i zobaczyć jak to wyjdzie zwłaszcza, że dla falownika to nie stanowi przeszkody.

No właśnie, dlaczego mam zgłaszać do OSD  zmianę położenia części paneli, jeżeli moc maksymalna nie ulega zmianie ?