Solar Energy Blog
0
Aktualności Podstawy Zarządzanie energią

Program Mój Prąd 5.0 – można już składać wnioski. Jakie są kwoty dofinansowania?

Mój Prąd 5.0 - dotacje

Z dniem 22 kwietnia ruszyła kolejna, wyczekiwana edycja programu Mój Prąd. Co więcej, zmieniły się zasady przyznawania dopłat. W programie Mój Prąd 5.0 można bowiem starać się nie tylko o dofinansowanie na zakup instalacji fotowoltaicznej. Dopłaty są również przewidziane do zakupu pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych.


ZACHĘCAMY RÓWNIEŻ DO ODSŁUCHANIA NOWEGO ODCINKA PODCASTU FRONIUS POLSKA NA TEMAT PROGRAMU MÓJ PRĄD 5.0 W PLATFORMIE SPOTIFY!

Link do podcastu (Spotify)


Program Mój Prąd 5.0 – jakie są konkretnie kwoty dofinansowania?

Program Mój Prąd 4.0 spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Spowodował to, że pula dofinansowania, została wyczerpana przed terminem zakończenia programu. Program Mój Prąd 4.0 zakończył się bilansem ponad 60 tys. złożonych wniosków na kwotę prawie 404 mln zł. Gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej w ostatnim czasie spotęgował zainteresowanie prywatnych inwestorów instalacjami fotowoltaicznymi.

Program Mój Prąd 5.0 – można już składać wnioski

Nabór wniosków ruszył 22 kwietnia 2023 roku i jest przeznaczony dla prosumentów rozliczających się w nowym systemie net billing oraz dla osób rozliczających się na wcześniejszych zasadach, którzy jednak zrezygnowali z rozliczania się w systemie opustów na rzecz systemu net billing. O dofinansowanie mogą się ubiegać:

 • osoby, które wcześniej nie korzystały z tego typu wsparcia,
 • osoby, które z dofinansowania na mikroinstalację już wcześniej korzystały, ale instalacja została podłączona i opłacona w okresie od 01.01.2020.

Budżet programu wynosi 955 000 zł, zatem ze składaniem wniosku nie warto zwlekać. Trzeba również pamiętać, że wnioski w papierowej formie nie będą rozpatrywane. Podobnie jak te wysyłane drogą mailową oraz przez ePUAP. Należy korzystać wyłącznie ze strony https://mojprad.gov.pl/.

Program Mój Prąd 5.0 – jaka jest wysokość dofinansowania?

Tegoroczna edycja daje zupełnie nowe możliwości inwestycji. Można bowiem uzyskać nie tylko dofinansowanie do zakupu instalacji fotowoltaicznej, ale również pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych. Kto zatem chce wybudować dom w jak największym stopniu zasilany odnawialnymi źródłami energii, ten ma teraz ku temu najlepszą okazję. Maksymalna kwota dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0 wynosi 58 tys. złotych. To spora różnica w porównaniu z ubiegłoroczną edycją, w której ta kwota wynosiła 31 tys. złotych.

W przypadku pompy ciepła deklarowana dopłata ma być równa dopłatom w programie Czyste Powietrze 2023.

Progi dofinansowania

Progi dofinansowania będą zatem następujące:

 • Pompa ciepła powietrze-powietrze do 4,4 tys. zł
 • Pompa powietrze-woda bez podwyższonej efektywności do 12,6 tys. zł
 • Pompa powietrze-woda o podwyższonej efektywności do 19,4 tys. zł
 • Pompa gruntowa do 28 500 zł
 • Kolektory słoneczne do 3,5 tys. zł

Z kolei do zakupu systemu fotowoltaicznego NFOŚiGW proponuje dopłaty w wysokości:

 • Mikroinstalacja fotowoltaiczna do 6 tys. zł (dla osób, które wcześniej nie korzystały z dopłat)
 • Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe do 7 tys. zł (dla osób, które nie korzystały z dopłat)
 • Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe do 3 tys zł (dla osób, które wcześniej otrzymały dofinansowanie)
 • Magazyn energii elektrycznej do 16 000 zł
 • Magazyn ciepła do 5 tys. zł
 • System zarządzania energią do 3 tys. zł

Dofinansowanie i net-billing

Jak przy każdym dofinansowaniu tak i w tym przypadku są pewne warunki, które trzeba spełnić. Jest to min. konieczność rozliczania się z operatorem sieci na zasadzie net-billing, czyli według ceny energii wprowadzonej i pobranej z sieci. Warunek ten dotyczy osób, które wcześniej nie korzystały z dopłat (zmiany sposobu rozliczania weszły bowiem z dniem 1 kwietnia 2022 roku). Osoby chcące skorzystać z dofinansowania programu Mój Prąd 5.0 na zakup nowego urządzenia do działającej już instalacji fotowoltaicznej, będzie musiał zrezygnować z wcześniejszej metody rozliczania tzw. opustów (net-metering) i również przejść na net-billing. A zatem coś za coś.

Program Mój Prąd 5.0 – sporo dobrych zmian

Na obecnym etapie wydaje się, że kolejna edycja Programu Mój Prąd przyniesie sporo korzystnych zmian dla osób chcących inwestować w niezależność energetyczną. Kwota dofinansowania ma zostać podniesiona, otwarto również możliwość dofinansowania zakupu pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Jest to dobra perspektywa dla obniżenia wydatków na energię elektryczną oraz dobry kierunek w stronę niezależności od dostawców energii elektrycznej. Według Polskiego Towarzystwa Przemysłu i Rozdziału Energii Elektrycznej tylko na koniec 2022 roku zanotowano przyłączenie do sieci ponad 1,21 mld mikroinstalacji fotowoltaicznych. Może to najlepszy czas, aby zacząć w pełni korzystać z najtańszego źródła energii – energii słonecznej.

*artykuł powstał w oparciu o artykuły na platformach wysokienapiecie.pl, murator.pl oraz globenergia.pl

Mój Prąd 5.0 - logo

Zapisz się do biuletynu Fronius i bądź zawsze na bieżąco!

Oferujemy dwa rodzaje newsletterów: dla instalatorów i właścicieli domów. Wybierz biuletyn dla siebie i zapisz się!

Biuletyn Fronius dla instalatorów
Kliknij powyżej i zapisz się do biuletynu Fronius dla instalatorów
biuletyn fronius dla inwestorów PV
Kliknij powyżej i zapisz się do biuletynu Fronius dla klientów końcowych

Może Ci się też spodobać

Brak komentarzy

  Napisz komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.