Solar Energy Blog
0
Instalacja Podstawy Projektowanie

Rodzaje sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, IT) a falowniki Fronius

Często pojawia się pytanie, czy w danym układzie sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, TT, IT) można instalować trójfazowe falowniki fotowoltaiczne. Niniejszy artykuł charakteryzuje rodzaje układów sieciowych i podpowiada, czy nadają się do podłączenia falowników, a jeśli tak, to na jakich warunkach.

Niniejszy wpis powstał na bazie artykułu Wikipedii “Układy sieciowe“, który jest dostępny pod tym linkiem na licencji CC BY-SA 3.0, i również na tej licencji może być upowszechniany. 

Oznaczenia na schematach

 • L1L2L3 (line) – przewody fazowe,
 • N (neutral) – przewód neutralny,
 • PE (protection earth) – przewód ochronny,
 • PEN – przewód ochronno-neutralny,
 • Odbiornik – w naszym przypadku będzie to urządzenie wytwórcze, czyli falownik.

Typy sieci

Sieć trójfazowa Opis Czy można zastosować falownik Fronius?
TN-S
Dla sieci niskiego napięcia (do 1 kV) wyróżnia się układy:

 

 • TN – mający jeden punkt bezpośrednio uziemiony, a części przewodzące dostępne (np. metalowe obudowy odbiorników) przyłączone są do tego punktu za pomocą przewodów ochronnych. W zależności od związku przewodu neutralnego z przewodem ochronnym wyróżnia się układy:
  • TN-S – z oddzielnym przewodem ochronnym PE w całym układzie sieci. Przewód ten służy wyłącznie do ochrony urządzeń, nie można włączać go w jakikolwiek obwód prądowy, służy do tego oddzielny przewód neutralny N.
TN-C

 

 • TN-C – w którym w całym układzie sieci funkcje przewodu ochronnego PE, jak i funkcje przewodu neutralnego N pełni jeden wspólny przewód ochronno-neutralny PEN.

W przypadku przerwy w ciągłości przewodu może powstać znaczne zagrożenie porażeniowe. Z tego względu sieci TN-C mogą być stosowane tylko przy ułożeniu przewodów na stałe, a przekrój przewodów PEN nie powinien być mniejszy niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al. Sieci typu TN-C nie mogą być stosowane wówczas, gdy przekrój przewodów jest mniejszy od wartości podanych oraz w instalacjach odbiorników ręcznych i przenośnych. W tym przypadku dopuszczalne jest jedynie wykonanie sieci i instalacji o układzie TN-S lub TN-C-S.

TN-C-S

 

 • TN-C-S – w którym tylko w części układu sieci funkcję przewodu neutralnego N oraz funkcję przewodu ochronnego PE pełni jeden wspólny przewód PEN.
TT i IT

 

 • TT – mający jeden punkt bezpośrednio uziemiony, a części przewodzące dostępne są przyłączone do uziomu ochronnego niezależnego elektrycznie od uziemienia sieci. Wyróżnia się uziemienia indywidualne, grupowe oraz zespołowe.
 • IT (układ izolowany) – w którym wszystkie części czynne są odizolowane od ziemi lub jeden punkt przyłączony jest do ziemi poprzez impedancję, a części przewodzące dostępne są uziemione niezależnie od siebie (albo wspólnie), lub przyłączone są do uziemienia sieci.

 

 

 

 

 

 

 

Może Ci się też spodobać

8 komentarzy

 • Odpowiedź
  Adam Kleniewski
  24 maja 2018 at 00:00

  Witam,
  Mam drobną sugestie, dotyczącą schematu układu sieci TT i IT, proponuje pokazać te układy nie na jednym ale na dwóch schematach ponieważ są różnice między nimi. Dodatkowo proponuje napisać kilka słów wyjaśnienia dlaczego dla układów sieciowych IT i TT nie stosuje się falowników Fronius.
  Pozdrawiam,

  • Bartosz Zaręba
   Bartosz Zaręba
   12 stycznia 2020 at 21:06

   Dokładnie schemat dotyczy jedynie układu TT, również przyłączam się do prośby dlaczego falownika nie można zastosować w sieci TT?

 • lopiola
  Odpowiedź
  lopiola
  2 września 2018 at 09:29

  Czy na pewno nie można stosować falowników Fronius w sieciach TT?

 • Odpowiedź
  elektryk
  15 listopada 2018 at 10:19

  Podobnie jak przedmówcy proszę o dwa zdania wyjaśnienia, dlaczego tych dwóch sieciach nie wolno stosować falowników Fronius. Jeżeli już powstają takie wpisy, to wiedza w nich przekazywana powinna być kompletna. Pozdrawiam

 • Bartosz Zaręba
  Odpowiedź
  Bartosz Zaręba
  20 maja 2020 at 21:23

  Witam, tylu ciekawskich a odpowiedzi brak proszę wyjśnić jak jest z tym układem TT. U nas akurat dystrybucja zmienia układ tak aby był tylko TN w całym rejonie mimo ego jest jeszcze sporom miejsc gdzie układ jest TT czy to wyklucza podłączenie falownika??

 • Michał Trych
  Odpowiedź
  Michał Trych
  16 lipca 2021 at 11:57

  To i ja się podłączę pod pytanie, może dział techniczny zgłębi temat:) Co w przypadku sieci TT.

 • Mariusz Wolanin
  Odpowiedź
  Mariusz Wolanin
  10 sierpnia 2021 at 21:01

  Mam sieć TT u klienta, pierwszy raz spotkałem taką sieć, zacząłem już instalację, proszę o informację czy mogę użyć froniusa, czy może ktoś też ma ten problem, może ktoś to już przerobił?

 • Jacek Gneza
  Odpowiedź
  Jacek Gneza
  13 września 2023 at 12:48

  Szanowni Państwo,

  Informacje o sieciach TT oraz IT znajdują się na samym końcu tabeli.

  Pozdrawiam

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.