fbpx
Solar Energy Blog
0
Instalacja Podstawy Projektowanie

Rodzaje sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, IT) a falowniki Fronius

Często pojawia się pytanie, czy w danym układzie sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, TT, IT) można instalować trójfazowe falowniki fotowoltaiczne. Niniejszy artykuł charakteryzuje rodzaje układów sieciowych i podpowiada, czy nadają się do podłączenia falowników, a jeśli tak, to na jakich warunkach.

Niniejszy wpis powstał na bazie artykułu Wikipedii “Układy sieciowe“, który jest dostępny pod tym linkiem na licencji CC BY-SA 3.0, i również na tej licencji może być upowszechniany. 

Oznaczenia na schematach

  • L1L2L3 (line) – przewody fazowe,
  • N (neutral) – przewód neutralny,
  • PE (protection earth) – przewód ochronny,
  • PEN – przewód ochronno-neutralny,
  • Odbiornik – w naszym przypadku będzie to urządzenie wytwórcze, czyli falownik.

Typy sieci

Sieć trójfazowa Opis Czy można zastosować falownik Fronius?
TN-S
Dla sieci niskiego napięcia (do 1 kV) wyróżnia się układy:

 

  • TN – mający jeden punkt bezpośrednio uziemiony, a części przewodzące dostępne (np. metalowe obudowy odbiorników) przyłączone są do tego punktu za pomocą przewodów ochronnych. W zależności od związku przewodu neutralnego z przewodem ochronnym wyróżnia się układy:
    • TN-S – z oddzielnym przewodem ochronnym PE w całym układzie sieci. Przewód ten służy wyłącznie do ochrony urządzeń, nie można włączać go w jakikolwiek obwód prądowy, służy do tego oddzielny przewód neutralny N.
TN-C

 

  • TN-C – w którym w całym układzie sieci funkcje przewodu ochronnego PE, jak i funkcje przewodu neutralnego N pełni jeden wspólny przewód ochronno-neutralny PEN.

W przypadku przerwy w ciągłości przewodu może powstać znaczne zagrożenie porażeniowe. Z tego względu sieci TN-C mogą być stosowane tylko przy ułożeniu przewodów na stałe, a przekrój przewodów PEN nie powinien być mniejszy niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al. Sieci typu TN-C nie mogą być stosowane wówczas, gdy przekrój przewodów jest mniejszy od wartości podanych oraz w instalacjach odbiorników ręcznych i przenośnych. W tym przypadku dopuszczalne jest jedynie wykonanie sieci i instalacji o układzie TN-S lub TN-C-S.

TN-C-S

 

  • TN-C-S – w którym tylko w części układu sieci funkcję przewodu neutralnego N oraz funkcję przewodu ochronnego PE pełni jeden wspólny przewód PEN.
TT i IT

 

  • TT – mający jeden punkt bezpośrednio uziemiony, a części przewodzące dostępne są przyłączone do uziomu ochronnego niezależnego elektrycznie od uziemienia sieci. Wyróżnia się uziemienia indywidualne, grupowe oraz zespołowe.
  • IT (układ izolowany) – w którym wszystkie części czynne są odizolowane od ziemi lub jeden punkt przyłączony jest do ziemi poprzez impedancję, a części przewodzące dostępne są uziemione niezależnie od siebie (albo wspólnie), lub przyłączone są do uziemienia sieci.

 

 

 

 

 

 

 

Może Ci się też spodobać

5 komentarzy

  • Odpowiedź
    Adam Kleniewski
    24 maja 2018 at 00:00

    Witam,
    Mam drobną sugestie, dotyczącą schematu układu sieci TT i IT, proponuje pokazać te układy nie na jednym ale na dwóch schematach ponieważ są różnice między nimi. Dodatkowo proponuje napisać kilka słów wyjaśnienia dlaczego dla układów sieciowych IT i TT nie stosuje się falowników Fronius.
    Pozdrawiam,

    • Bartosz Zaręba
      Bartosz Zaręba
      12 stycznia 2020 at 21:06

      Dokładnie schemat dotyczy jedynie układu TT, również przyłączam się do prośby dlaczego falownika nie można zastosować w sieci TT?

  • lopiola
    Odpowiedź
    lopiola
    2 września 2018 at 09:29

    Czy na pewno nie można stosować falowników Fronius w sieciach TT?

  • Odpowiedź
    elektryk
    15 listopada 2018 at 10:19

    Podobnie jak przedmówcy proszę o dwa zdania wyjaśnienia, dlaczego tych dwóch sieciach nie wolno stosować falowników Fronius. Jeżeli już powstają takie wpisy, to wiedza w nich przekazywana powinna być kompletna. Pozdrawiam

  • Bartosz Zaręba
    Odpowiedź
    Bartosz Zaręba
    20 maja 2020 at 21:23

    Witam, tylu ciekawskich a odpowiedzi brak proszę wyjśnić jak jest z tym układem TT. U nas akurat dystrybucja zmienia układ tak aby był tylko TN w całym rejonie mimo ego jest jeszcze sporom miejsc gdzie układ jest TT czy to wyklucza podłączenie falownika??

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.