Solar Energy Blog
0
Aktualności

Taryfy dynamiczne i rozliczenie godzinowe. Korzyści i oszczędności z Energy Cost Assistant

Taryfy dynamiczne i rozliczenie godzinowe. Korzyści i oszczędności z Energy Cost Assistant – Forum Instalatorów Falowników Fronius

Temat taryf dynamicznych i rozliczeń godzinowych staje się w ostatnim czasie coraz ważniejszy, szczególnie po zmianach systemowych na rynku energii. Stosowanie takich rozwiązań oznacza szansę na konkretne korzyści dla inwestujących w systemy fotowoltaiczne. Sposobem na wykorzystanie tej zmiany, który zapewni realne oszczędności, jest oferowany przez markę Fronius system Energy Cost Assistant. To rozwiązanie dostępne w ramach Fronius Solar.web-Premium. Właściciel może liczyć w tym przypadku na wsparcie inteligentnego – bazującego na szeregu różnych danych – narzędzia, które pozwala nie tylko na zmniejszenie kosztów energii, ale też na skuteczne zadbanie o kondycję i żywotność baterii.

Taryfy dynamiczne

Taryfy dynamiczne są rozwiązaniem skierowanym do prosumentów rozliczających się w systemie net-billing (rozliczenie za pobraną energię). Taryfy tego rodzaju dotyczą poboru (zakupu) energii i funkcjonują w Polsce od 23 sierpnia 2024 r., a korzystanie z nich jest dobrowolne. W tym modelu uwzględniana jest zmieniająca się wartość energii w ciągu dnia.

W ramach systemu taryf dynamicznych odbiorcy rozliczają się w oparciu o rynkowe – rzeczywiste dla określonego przedziału czasu – ceny energii. Chodzi o rynki spot, czyli rynki krótkoterminowe (np. tzw. rynek dnia następnego). Taryfy tego rodzaju powinny się znajdować w ofertach wszystkich największych sprzedawców energii elektrycznej. Co istotne, możliwość korzystania z taryf jest warunkowana posiadaniem licznika zdalnego odczytu, który komunikuje się zdalnie drogą elektroniczną z operatorem i na bieżąco przekazuje dane. Szacuje się, że obecnie liczniki zdalnego odczytu posiada ok. 30 proc. odbiorców prądu.

Rodzaje taryf

Obecnie system taryf jest podzielony na kilka grup, wśród których najczęściej spotykane to:

•       A – dla największych odbiorców (np. kopalnie),

•       B – dla dużych przedsiębiorstw,

•       C – dla małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych,

•       G – dla gospodarstw domowych.

W grupie gospodarstw domowych podstawową taryfą jest G11, w której przez całą dobę obowiązuje stała i jednolita stawka. Dostępne są także wielostrefowe taryfy (np. G12 i G13), gdzie o określonej porze (np. w trakcie nocy) cena prądu jest niższa. Przykładowo, w taryfie G12 (tzw. tanie godziny) w godzinach od 13:00 do 15:00 i w nocy (od 22:00 do 6:00) ceny są niższe, a w pozostałych godzinach odpowiednio wyższe.

W G12w (tzw. oszczędne noce i weekendy) podział jest taki sam, a jednocześnie niższe ceny obowiązują też we wszystkie godziny sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. Taryfy te mają oparcie w tym, że okresy, gdy energia jest tańsza, są czasem, kiedy w systemie elektroenergetycznym występuje nadpodaż prądu.

Rozliczenia godzinowe

Rozliczenia godzinowe dotyczą wszystkich prosumentów rozliczających się poprzez system net-billing. System ten funkcjonuje od 1 lipca 2024 r. i jest obowiązkowy dla tej grupy prosumentów. Wśród zalet rozwiązania znajduje się m.in. możliwość większego wykorzystywania magazynu energii.

Jeżeli system fotowoltaiczny zarejestruje, że w danym czasie energia jest tania, to najlepszym rozwiązaniem w danym momencie będzie jej skumulowanie. Z kolei jeśli wieczorem ceny są wyższe, to system może wykorzystać energię zgromadzoną wcześniej w akumulatorze (zamiast kupować energię z sieci). W efekcie konsument może liczyć na oszczędności.

Równocześnie takie użytkowanie może stanowić pewne wyzwanie dla odbiorców. Chodzi głównie o ewentualną zmianę nawyków, dostosowanie czasu poboru energii, planowanie pracy urządzeń elektrycznych czy też zwiększenie stopnia automatyzacji w ramach systemów inteligentnych budynków. Co ważne, system godzinowy ma wykluczać ryzyko wystąpienia sytuacji, gdy cena prądu byłaby ujemna.

Zmiany systemowe oznaczają również wyzwania dla operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) i sprzedawców. Planuje się, że do lipca 2025 r. uruchomiony zostać powinien Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). Docelowo system ma umożliwiać m.in. spersonalizowanie ofert dla odbiorców oraz wprowadzenie taryf dynamicznych w oparciu o analizy dotychczasowych profili zużycia i produkcji energii elektrycznej. System powinien mieć więc stosunkowo istotny wpływ na cały rynek energii. Jednocześnie konieczne będzie odpowiednie dostosowanie informatycznych systemów rozliczeniowych.

Korzyści z Energy Cost Assistant

Oferowany przez firmę Fronius system Energy Cost Assistant umożliwia automatyczne sterowanie w inteligentny sposób, uwzględniając przy tym zmienną taryfę. Rozwiązanie pozwala na inteligentne zarządzanie baterią zgodnie z taryfami energii. System oferuje przy tym unikalne zalety – chodzi o zaawansowany i zrównoważony algorytm oraz uwzględnianie taryf dynamicznych. Celem jest oczywiście zmniejszenie kosztów energii, przy równoczesnym zadbaniu o bieżącą kondycję i żywotność baterii. Co istotne, Energy Cost Assistant będzie dostępny w Polsce od listopada 2024 r.

Energy Cost Assistant jest w praktyce częścią narzędzia do monitorowania Fronius Solar.web-Premium. System jest kompatybilny wyłącznie z hybrydowymi systemami fotowoltaicznymi (z falownikami z serii Fronius GEN24 Plus), a używana taryfa musi być oparta na rynku spot.

Jak działa algorytm w Energy Cost Assistant?

Podstawowym celem Energy Cost Assistant jest ograniczenie ryzyka rozładowania się akumulatora. W tym celu pod uwagę brany jest szereg różnych czynników. Lista obejmuje m.in. prognozę produkcji, która jest oparta na szczegółowych analizach prognoz pogody w otoczeniu konkretnych systemów fotowoltaicznych. Pozwala to w efekcie na oszacowanie spodziewanej produkcji energii w nadchodzących dniach.

Kolejnym kluczowym elementem jest prognoza zużycia, która z kolei powstaje na podstawie analizy szczegółowych danych z licznika energii. System tworzy profil zużycia energii w danym budynku. Algorytm uwzględnia do tego samą taryfę dynamiczną, czyli informacje o cenie energii elektrycznej z 24-godzinnym wyprzedzeniem, a także bieżący i prognozowany stan naładowania akumulatora (tzw. state of charge – SoC).

Analiza całego zestawu takich danych daje możliwość ograniczenia rozładowywania się akumulatora i tym samym lepszego zadbania o jego żywotność.

Algorytm pozwala też na ładowanie akumulatora w sytuacji, kiedy taryfa jest wystarczająco tania, a prognozy zakładają duże zużycie energii. W systemie uwzględniany jest także wpływ ładowania/rozładowania na poziom degradacji akumulatora. Funkcję można oczywiście dezaktywować.

Jak uruchomić system Energy Cost Assistant?

System uruchomić może właściciel, a cały proces nie jest skomplikowany. Konieczne jest wykupienie Solar.web-Premium i przejście przez opcje wdrażania z aktywacją prognozy produkcji i taryf dynamicznych. Wymagane jest również zaktualizowanie oprogramowania falownika co najmniej do wersji 1.30. Po spełnieniu tych warunków użytkownik może już aktywować system Energy Cost Assistant (z ładowaniem z sieci lub bez).

Samo wykonanie pierwszego sterowania nie powinno zająć więcej niż 5 minut. Szczegółowe informacje nt. ustawień są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej i aplikacji mobilnej.

Do korzystania z systemu wymagane jest posiadanie falownika hybrydowego z serii Fronius GEN24 Plus, odpowiedniego akumulatora wysokonapięciowego i licznika Fronius Smart Meter. W przyszłości możliwe będzie też zarządzanie systemem z wykorzystaniem regulatorów marki Fronius (Ohmpilot/Wattpilot).

Zachęcamy również do obejrzenia webinarium, w którym temat jest szczegółowo omówiony.


Fronius newsletter dla instalatorów 2023
Kliknij powyżej i zapisz się do biuletynu Fronius dla instalatorów

Może Ci się też spodobać

Brak komentarzy

    Napisz komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.