Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Czy można podłączyć Inwerter do skrzynki z licznikiem?

Page 1 of 4Next

Witam,

Posiadam skrzynkę z licznikiem na ścianie budynku (foto) Doprowadzenie jest napowietrzne przewód 4x. Czy można wpiąć się z inwerterem do tej skrzynki do listwy poniżej licznika która nie była zaplombowana? Rozumiem że musi to już być listwa ze złączami za licznikiem, które idą do domu do rozdzielni głównej?

Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam Jurek

Dodane pliki:
  • IMG_20200609_133351.jpg
  • IMG_20200609_133006.jpg
  • IMG_20200609_132958.jpg

Można, ale są ale, instalator powinien wiedziec co i jak.

Co przemawia że chcesz tam się wpiąć?

Nie można.

Złącze kablowe czyli ZKP jest własnością energetyki i wg przepisów nic nie można tam montować klienta.

Wiedza i umiejętności muszą się podporządkować przepisom. Przecież tam wszystko powinieneś mieć zaplombowane.

plomby są tylko na śrubach powyżej gdzie jest licznik jak na zdjęciach, myślałem ze można, bo przewierciłbym tylko otwór do piwnicy i do garażu obok gdzie chciałbym żeby zamontowano inwerter, dziękuję za szybką odpowiedź

A jak idzie przewód do głównej rozdzielni od tej listwy zaciskowej?

Jak masz większy problem z położeniem przewodu do głównej rozdzielni to może jak przechodzi przez ścianę na druga stronę do tej piwny to ja bym go wycofał do tej piwnicy, tam zrobił jakąś puszkę łączeniową i w niej połączył przewód idący do rozdzielni, od falownika i nowy do licznika.

główna rozdzielnica jest na prawo i piętro wyżej a przewód idzie prawdopodobnie ścianą i pod ociepleniem więc raczej nic z tego

Wszystko do licznika wraz z licznikiem jest zakładu energetycznego. A to co już po łącznie z listwą zaskakiwać odbiorcy.

Więc jeśli z listwy idzie zasilanie na budynek to można podłączyć instalacje PV pamiętając o zastosowaniu wszystkich wytycznych odnośnie zabezpieczeń. To tak jakbyś zastosował druga rozdzielnie.

Jerzy P has reacted to this post.
Jerzy P

No tak właśnie myślałem, że to co za licznikiem i nie zaplombowane to moje, oczywiście nie mam 100% pewności czy ta listwa jest na pewno za licznikiem (bo to dom rodziców i było to robione ładnych parę lat temu) ale byłaby raczej na pewno zaplombowana bo można by kraść prąd. Bedę musiał to sprawdzić. I jeszcze mam drugie pytanie bo planuję również remont instalacji elektrycznej w domu, czy jak założą mi instalację PV w tym garażu i będą tam dwie  skrzynki zabezpieczające  DC i AC to czy muszę w rozdzielnicy głównej zastosować ogranicznik przepięć jeżeli już będzie w garażu do PV, pytam bo muszę rozplanować jak dużą skrzynkę muszę w domu zastosować  żeby się wszystko pomieściło i czy będzie trzeba dodatkowe uziemienie ciągnąć z RG w domu czy wystarczy tylko ten przewód PE z tej listwy ze zdjęcia? Dodam że uziemienie było robione wtedy jak była zakładana ta skrzynka w ścianie z licznikiem tylko teraz jest pod ociepleniem i nie ma do niego dostępu.

Jak jest zrobione prawidłowo to na 100% jest to po twojej stronie, jak wyłączysz ten wyłącznik obok licznika nie powinno być na tej listwie napięcia. Możesz się też upewnić, zapytać człowieka który przychodzi i sprawdza ci stan licznika i prędzej on się wypowie w temacie czy można się wpiąć, czy też powinno być to zaplombowane.

Wszystko zależy jak bardzo chcesz ingerować w wymianę przewodów czy też co tam będziesz robił podczas przerabiania instalacji w domu. Jeżeli potwierdzisz że ZE nie będzie miał pretensji to podłącz się do tej listwy i dla falownika strony DC i AC zabezpieczenia zrób wszystkie tam w garażu w tych skrzynkach, plus dodatkowy uziom dla ochronników DC/AC.

W przypadku jak musiałbyś ciągnąć przewód do RG to już trzeba by było się zastanowić. Sporo zależy od tego jak wielką instalację PV będziesz zakładał, gdyż jak masz w garażu gniazdo siłowe to można je wykorzystać aby nie ciągnąc dodatkowych przewodów do RG ale czy to można zrobić to kwestia wielkości PV - mocy oddawanej przez falownik wedle grubości przewodu zasilającego to gniazdo (jeśli jest to obstawiam 4x2,5mm2 lub 5x2,5mm2). Jak nie ma możliwości wykorzystania go to będziesz musiał położyć kabel do RG i tutaj też zależy od mocy instalacji PV i na co będziesz tą produkcję wykorzystywał...

A dla instalacji w domu zastosuj odpowiednie zabezpieczenia dla sprzętu w domu.

Page 1 of 4Next