Tutaj przegląd dokumentów i artykułów dotyczących akcesoriów.
Datamanager 2.0
Karta do komunikacji.
- RS-485 – co to jest? - RS-485 to standard telekomunikacyjny dotyczący transmisji danych, który opisuje sposób łączenia urządzeń typu sterownik i odbiornik w systemach transmisji szeregowej. Standard został utworzony w 1983 r. przez Stowarzyszenie Przemysłu Elektronicznego (Electronics Industries Association – EIA), które jest międzynarodowym organem standaryzacyjnym. Co istotne, standard RS-485 jest również określany jako RS485 oraz EIA-485.
- Fronius Solar.Web – najczęściej zadawane pytania - Fotowoltaika to złożony temat, a "podłączenie falownika do Internetu" może sprawić niemały kłopot nawet doświadczonym instalatorom. W tym artykule zestawiliśmy listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących Fronius Solar.web.
- Webinarium FSP #04 :: Datamanager cz. 2 – rekonfiguracja połączenia sieciowego - Fronius Datamanager cz.2 – Jeśli z jakiegoś powodu (wymiana routera, zmiana dostawcy Internetu, zmiana hasła WiFi) musisz ponownie podłączyć falownik Fronius do internetu - to webinarium podpowie Ci jak to zrobić.
- Webinarium FSP #03 :: Datamanager cz. 1 – montaż, konfiguracja i nowe funkcje - Fronius Datamanager cz.1 – pierwsze z zaawansowanych webinariów poświęconych montażowi i konfiguracji karty Fronius Datamanager, a także opis nowych funkcji (m.in. WPS).
- Zarządzanie produkowaną energią przy użyciu czterech cyfrowych wyjść Datamanager’a - WPROWADZENIE Systemy fotowoltaiczne są zwykle wyposażone w kontrolowane obciążenia w celu zwiększenia stopnia samodzielnego zużycia i autonomii. Wysoka konsumpcja własna oznacza zużywanie jak największej ilości energii produkowanej ze źródła energii odnawialnej, podczas gdy autonomia oznacza czerpanie jak najmniejszej ilości energii z sieci, tzn. bycie tak samowystarczalnym, jak to tylko możliwe. Aby osiągnąć te cele, należy zainstalować inteligentny licznik energii, Fronius Smart Meter, na…
- Poprawne połączenie przewodów w magistrali RS-485 (Modbus RTU) - Modbus RTU króluje wśród standardów komunikacji przemysłowej od prawie 50 lat. Największą zaletą jest zgodność tysięcy różnego rodzaju urządzeń i sterowników, które dzięki Modbus RTU mogą między sobą wymieniać różne dane. Również firma Fronius oferuje ten interfejs na karcie Datamanager 2.0, znajdującej się na podstawowym wyposażeniu większości falowników. Dzięki temu możliwe jest podłączenie do falownika inteligentnego, dwukierunkowego licznika energii Fronius…
- Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager 2.0 - Produkcja energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej jest dobrze znana (odczytywana bezpośrednio z falownika). Można ją rówież przedstawić w formie atrakcyjnych wykresów na portalu Solar.web. Jeżeli natomiast zainstalujemy dodatkowe liczniki energii, pozwolą nam one na stworzenie profilu zużycia energii w budynku. Można zatem ustalić, co się dzieje z produkowaną energią: które odbiorniki z niej korzystają bezpośrednio, a ile energii oddajemy do…
- Jak połączyć się z falownikiem Fronius przez Modbus? - Możliwość komunikacji z naszą instalacją fotowoltaiczną: z falownikami, z licznikiem inteligentnym lub z zestawem baterii otwiera zupełnie nowe możliwości. jeśli chodzi o monitorowanie i sterowanie w czasie rzeczywistym. Jednym z najbardziej powszechnych protokołów jest standard Modbus, który można wykorzystać zarówno przy połączeniu fizycznym skrętką RS-485 (Modbus RTU) lub poprzez łącza komputerowe LAN/WiFi (Modbus TCP). Wszystkie falowniki Fronius, które mają na…
- Jak połączyć falownik Fronius z Fibaro Home Center 2 - Poniższy artykuł przedstawia szczegółowy opis metody połączenia elektrowni fotowoltaicznej bazującej na falownikach Fronius oraz instalacji inteligentnego domu bazującej na centrali Fibaro Home Center 2. Zamieszczono również przykładowy kod skryptu w języku Lua.Aby zrozumieć korzyści płynących z tego połączenia należy uprzednio zapoznać się z wpisem wyjaśniającym podstawy fotowoltaiki: "Podstawy fotowoltaiki w pigułce" Zobaczyć znaczy zrozumieć Wszystkie falowniki Fronius nowej generacji SnapINverter…
- Jak prosto można sterować mocą czynną i bierną falownika - W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że Prezes URE nie podpisze aktualizacji kart IRiESD w ich obecnym kształcie. Musimy jednak pamiętać, że Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, Art. 7. ust 8d10 mówi wyraźnie:Nie ma jeszcze doświadczeń z rynku polskiego, jak miałoby wyglądać takie ograniczenie mocy. Jeśli jednak polscy OSD skorzystaliby z rozwiązań znanych na rynku niemieckim,…
Fronius Smart Meter
Licznik inteligentny
- Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager 2.0 - Produkcja energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej jest dobrze znana (odczytywana bezpośrednio z falownika). Można ją rówież przedstawić w formie atrakcyjnych wykresów na portalu Solar.web. Jeżeli natomiast zainstalujemy dodatkowe liczniki energii, pozwolą nam one na stworzenie profilu zużycia energii w budynku. Można zatem ustalić, co się dzieje z produkowaną energią: które odbiorniki z niej korzystają bezpośrednio, a ile energii oddajemy do…
- Kilka liczników Fronius Smart Meter w jednej instalacji - Właśnie została dodana długo oczekiwana funkcjonalność podłączenia kilku liczników Fronius Smart Meter do jednego Datamanagera. Daje to bardzo ciekawe możliwości analizy profilu produkcji i zużycia energii z wyszczególnieniem najważniejszych z nich (np. pompy ciepła, bojlera., itp.). Przykładowo, jeśli włączymy dodatkowy licznik do toru zasilania bojlera: Na portalu Solar.Web uzyskamy precyzyjną informację o zużywanej energii: Krok 1 - podłączenie liczników Ważne jest,…
- Webinarium #04 :: Zarządzanie produkowaną energią - Podłączanie odbiorników zewnętrznych na wyjścia przekaźnikowe i cyfrowe w falowniku Fronius - sterowanie grzałką lub innymi odbiornikami - przykładowy dobór, przykładowe systemy które można skonfigurować w każdym budynku mieszkalnym.
- Webinarium #02 :: Instalacja Fronius Smart Meter - Krótkie webinarium o zaletach inteligentnych liczników. Jaki typ licznika należy dobrać do naszej instalacji? Jak go podłączyć do Datamanagera? Jak dobrać przekładniki w przypadku wersji do pomiaru półpośredniego? Mamy już licznik zainstalowany - i co dalej?
OVP – ogólnie
OVP do SYMO 10.0-20.0 i ECO
OVP do falowników 3.0-8.2
Ochrona przeciwprzepięciowa, zabudowana w falownik
- Instalowanie ochronników przepięciowych w falownikach Fronius <10kW - Z przyjemnością informujemy, że właśnie wprowadziliśmy do oferty zestaw ochronników przeciwprzepięciowych SPD (DC SPD 8.2 TYP 1 + 2 M) dla małej serii SnapINverter: od 3.0 do 8.2kW. Teraz montaż falowników Fronius jest jeszcze prostszy - nie wymaga stosowania jakichkolwiek skrzynek po stronie DC.
- Instalowanie ochronników przepięciowych (ograniczników przepięć) w falownikach Fronius ≥10kW - Artykuł omawia sposób podłączenia ochronników przepięciowych (OVP) do falowników Fronius, ze szczególnym uwzględnieniem mozliwości montażu wewnątrz falowników SYMO 10.0-3-M do SYMO 20.0-3-M, ECO 25.0-3-S i ECO 27.0-3-S. Artykuł porusza również ważny temat monitorowania uszkodzenia wkładki ochronnika, czyli co zrobić, aby falownik automatycznie powiadamiał nas o konieczności jej wymiany.
Ohmpilot
Regulator obciążenia rezystancyjnego (np. grzałek w bojlerze)
- Zalety grzania wody z Fronius Ohmpilot - Inwestorzy indywidualni – prosumenci – korzystają w Polsce z dobrodziejstw net-meteringu, którego założeniem jest możliwość oddania do sieci energetycznej nadwyżek wyprodukowanej w instalacji OZE energii, a następnie odbierania jej w miarę potrzeb. Nie odzyskujemy jednak całej oddanej energii, a jedynie – za sprawą systemu tzw. opustów: 80% (dla instalacji do 10kWp) lub 70% (dla instalacji powyżej 10kWp). Dodatkowo, jeśli nie…
- Webinarium #08 :: Grzanie wody z Fronius Ohmpilot - Webinarium poświęcone zaawansowanemu sterownikowi elementów grzejnych, czyli Fronius Ohmpilot 9.0, odpowiada na ważne pytania: jak zwiększyć stopień zużycia produkowanej energii na potrzeby własne?Jak Fronius Ohmpilot może w tym pomóc? Jak dobrać elementy grzejne? Jak wygląda schemat aplikacyjny?
Akcesoria – ogólnie
Pozostałe akcesoria