Solar Energy Blog
0

Artykuły

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na różnorodne zagadnienia, które są często poruszane przez Instalatorów. Rozwiązania przedstawiamy w formie krótkich artykułów, które dotyczą jednego tematu. Czyli Wikipedia fotowoltaiki.

Podstawy

  • zacienienie modułów fotowoltaicznych W jaki sposób poradzić sobie z zacienieniem modułów fotowoltaicznych? - Zacienienie modułu fotowoltaicznego to jeden z problemów w zapewnieniu maksymalnej efektywności pracy instalacji PV. Wyjaśniamy, czy to prawda.

    Więcej … …Więcej …

  • Mój Prąd 5.0 - dotacje Program Mój Prąd 5.0 – można już składać wnioski. Jakie są kwoty dofinansowania? - Program Mój Prąd 5.0 daje całkiem nowe możliwości inwestycji. Kiedy startuje? Jakie dofinansowanie będzie można uzyskać i na jakich zasadach?

    Więcej … …Więcej …

  • program Mój Prąd 4.0 Program Mój Prąd 4.0 – jakie są zasady? Jak dużą dotację można otrzymać? - Im bardziej ceny energii idą w górę, tym więcej Polaków rozważa korzystanie z własnej fotowoltaiki. Dobra wiadomość jest taka, że ruszyła kolejna edycja programu Mój Prąd.. Przeczytaj więce.

    Więcej … …Więcej …

  • POMPY CIEPŁA A FOTOWOLTAIKA - Instalacje fotowoltaiczne, to sprawdzona i znana technologia, która pozwala na wytwarzanie taniej energii elektrycznej. Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność jako wydajna metoda ogrzewania lub chłodzenia budynków. Niestety wymagająca sporych ilości energii elektrycznej. Jak się okazuje, połączenie tych dwóch technologii daje doskonały efekt w postaci ekologicznego i zeroemisyjnego rozwiązania do podgrzewania c.w.u., ogrzewania i chłodzenia budynków i…

    Więcej … …Więcej …

  • Nowość w sektorze mikroinstalacji: falownik ze zintegrowaną funkcją zasilania rezerwowego – już w sprzedaży! - Fronius GEN24 Plus to wszechstronny falownik do zasilania energią słoneczną. Niezależnie od tego, czy jest on stosowany w połączeniu z systemami magazynowania energii, zasilania awaryjnego, ogrzewania czy e-mobilności, Fronius GEN24 Plus oferuje wyjątkową gamę rozwiązań i dlatego odgrywa wiodącą rolę w rewolucji energetycznej w domu.

    Więcej … …Więcej …

  • „Keep Cool” — czyli, jak technologia aktywnego chłodzenia zapewnia maksymalną wydajność falownika - Jak wiadomo, wysokie temperatury otoczenia nie tylko wpływają na wydajność instalacji PV, ale także mogą mieć istotny wpływ na żywotność falowników. W przeciwieństwie do wielu innych producentów, firma Fronius stawia na aktywne chłodzenie elektronicznych układów mocy. Oprócz zapobiegania tak zwanym „hot spotom” na elementach elektronicznych (zbieżność nazwy z niepożądanymi punktami w modułach nie jest przypadkowa), chodzi o…

    Więcej … …Więcej …

  • Fronius SYMO GEN24 + BYD Premium Fronius GEN24 Plus i BYD Battery Box Premium - Teraz z falownikami Fronius GEN24 Plus można łączyć wysokonapięciowe akumulatory BYD Battery-Box Premium aż do 22kWh.

    Więcej … …Więcej …

  • Instalowanie ochronników przepięciowych w falownikach Fronius <10kW - Z przyjemnością informujemy, że właśnie wprowadziliśmy do oferty zestaw ochronników przeciwprzepięciowych SPD (DC SPD 8.2 TYP 1 + 2 M) dla małej serii SnapINverter: od 3.0 do 8.2kW. Teraz montaż falowników Fronius jest jeszcze prostszy - nie wymaga stosowania jakichkolwiek skrzynek po stronie DC.

    Więcej … …Więcej …

  • Ważna książka o fotowoltaice – wydanie VIII - Pojawiło się nowe, już VIII wydanie pozycji książkowej traktującej o fotowoltaice. Nie ma takich książek zbyt wiele, więc tym bardziej powinna cieszyć i stanowić obowiązkową lekturę każdego instalatora. Książka zawiera wiele szczegółów technicznych, przeznaczona jest zatem raczej dla firm instalujących lub przymierzających się do instalowania PV. Do kupienia na stronie wydawcy (GLOBEnergia) za ok. 80 zł. "Poradnik…

    Więcej … …Więcej …

  • Inteligentne połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki - O korzyściach wynikających z montażu pompy ciepła i fotowoltaiki w jednym budynku napisano już wiele (polecamy kampanię społeczną „Dom bez rachunków” - https://www.dombezrachunkow.com). W tym artykule skupimy się nad tym, jak inteligentnie sprząc te dwa światy.

    Więcej … …Więcej …

  • Oryginalne złącza MC4 – dlaczego warto je wybrać i jak rozpoznać wśród kopii - Złącza fotowoltaiczne powszechnie znane jako MC4 stworzyła i wprowadziła na rynek szwajcarska firma Multi-Contact (czyli MC). Cyfra cztery w nazwie pochodzi od średnicy kontaktu elektrycznego równego 4mm. Złącza są powszechnie kopiowane przez wiele firm (Rys.1). Rys. 1 Oryginalne złącza MC4 - pierwsze z lewej i ich nieudane kopie Zalety oryginału Nadal jedynie złącza firmy MC zapewniają minimalne…

    Więcej … …Więcej …

  • Uzyski energii dla różnych układów modułów i konfiguracji falowników - Jednym z bardziej popularnych wpisów na naszym forum, jest ten dotyczący przewymiarowania mocy modułów względem mocy falownika (można przeczytać go tutaj). W tym artykule wyjaśniamy, jak ułożenie modułów i ich dopasowanie do falownika przekłada się na rzeczywiste uzyski energii.  Do symulacji użyliśmy oprogramowania firmy Valentin-Software: PV*Sol premium 2019 (R6) w wersji testowej. Nota bene zbliżają się Walentynki,…

    Więcej … …Więcej …

  • Napięcie rozpoczęcia pracy falownika (Udc start) - Poniższy artykuł wyjaśnia, jak należy traktować parametr nazwany jako "napięcie rozpoczęcia pracy falownika", a oznaczany jako UDC start. Prawdopodobnie to nazwa tego parametru prowadzi do mylnej interpretacji, że jest to wartość napięcia, przy której falownik rano rozpoczyna pracę. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę. Jak działa ogniwo fotowoltaiczne Najpierw przypomnijmy sobie, jak działa ogniwo fotowoltaiczne oraz jak wyglądają zależności…

    Więcej … …Więcej …

  • Czy można skierować moduły PV na południe, wschód i zachód? - To pytanie dotyczące konfiguracji połączeń modułów fotowoltaicznych pojawia się m.in. na portalach społecznościowych: "czy możemy zainstalować moduły fotowoltaiczne bez optymalizatorów ustawione w trzech różnych kierunkach?". Dziewięć na dziesięć razy odpowiedź jest błędna. Aby wyjaśnić prawidłową odpowiedź, zaczniemy do podstaw ze wzorem na moc. Następnie wyjaśnimy, w jaki sposób projektujemy systemy modułów fotowoltaicznych zarówno w połączeniu szeregowym, jak i…

    Więcej … …Więcej …

  • Zalety grzania wody z Fronius Ohmpilot - Inwestorzy indywidualni – prosumenci – korzystają w Polsce z dobrodziejstw net-meteringu, którego założeniem jest możliwość oddania do sieci energetycznej nadwyżek wyprodukowanej w instalacji OZE energii, a następnie odbierania jej w miarę potrzeb. Nie odzyskujemy jednak całej oddanej energii, a jedynie – za sprawą systemu tzw. opustów: 80% (dla instalacji do 10kWp) lub 70% (dla instalacji powyżej 10kWp).…

    Więcej … …Więcej …

  • Podstawy fotowoltaiki w pigułce, cz. 2 - Omawiamy zalety monitorowania oraz zarządzania energią, a także poruszamy bardzo ważną kwestię, jaką jest bezpieczeństwo.

    Więcej … …Więcej …

  • Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych - Każdy inwestor, który rozważa montaż instalacji fotowoltaicznej na swoim domu lub firmie, zadaje sobie pytanie: czy montaż instalacji fotowoltaicznej na domu lub firmie jest bezpieczny? Czy instalacja PV nie będzie źródłem pożaru? Czy strażacy będą chcieli gasić budynek z instalacją PV? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

    Więcej … …Więcej …

  • H:\Solar Energy\ARTYKUŁY\2018.02 Gazeta Sołecka\cz.1-rys.1-PV_inhouse_2.png Podstawy fotowoltaiki w pigułce, cz.1 - Co to jest ta „fotowoltaika”, z czego się skłąda system fotowoltaiczny i czy w Polsce się to opłaca?

    Więcej … …Więcej …

  • Przewymiarowanie instalacji względem mocy falowników Fronius - Na początku wyjaśnijmy podstawy: dlaczego należy przewymiarować instalację fotowoltaiczną względem mocy nominalnej falownika, a dalej zdefiniujemy jaki jest dopuszczalny stopień takiego przewymiarowania. Wiadomo, że falowniki rodziny SYMO o zakresie mocy do 8.2kWAC oferują przewymiarowanie aż o 100%! Świadczy to o ich solidnej i wytrzymałej konstrukcji. Dlaczego jednak wogóle można zastosować mniejszy falownik do większej mocy modułów -…

    Więcej … …Więcej …

  • Rodzaje sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, IT) a falowniki Fronius - Często pojawia się pytanie, czy w danym układzie sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, TT, IT) można instalować trójfazowe falowniki fotowoltaiczne. Niniejszy artykuł charakteryzuje rodzaje układów sieciowych i podpowiada, czy nadają się do podłączenia falowników, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Niniejszy wpis powstał na bazie artykułu Wikipedii "Układy sieciowe", który jest dostępny pod tym linkiem na licencji…

    Więcej … …Więcej …

  • Optymalizacja – fakty i mity - Od czasu do czasu można spotkać systemy fotowoltaiczne z tzw. optymalizatorami (ang. optimizers). Niestety utarło się przekonanie, że mogą one stanowić rozwiązanie wszelkich problemów na instalacji, głównie polegających na jej zacienieniu. Wbrew obiegowym opiniom, optymalizatory nie są jednak w stanie zakrzywić praw fizyki: zacieniona instalacja zawsze będzie wytwarzać mniej energii, niż równoważna – niezacieniona. Są jednak aplikacje,…

    Więcej … …Więcej …

  • Jak prosto można sterować mocą czynną i bierną falownika - W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że Prezes URE nie podpisze aktualizacji kart IRiESD w ich obecnym kształcie. Musimy jednak pamiętać, że Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, Art. 7. ust 8d10 mówi wyraźnie: Nie ma jeszcze doświadczeń z rynku polskiego, jak miałoby wyglądać takie ograniczenie mocy. Jeśli jednak polscy OSD skorzystaliby z rozwiązań…

    Więcej … …Więcej …

  • Słownik instalatora PV - Przedstawiamy "Słownik instalatora PV", który zawiera poprawne (czyli używane m.in. w Polskich Normach) nazewnictwo. Zapraszamy Państwa do dopisywania propozycji kolejnych słówek i terminów w komentarzach - będziemy słownik uzupełniać na bieżąco! Termin j. ang. opis fotowoltaika photovoltaics Fotowoltaika – a nie „fotowoltanika” – to dziedzina wykorzystująca zjawisko fotowoltaiczne, zw. też efektem fotowoltaicznym (ang. photovoltaic effect), polegające na…

    Więcej … …Więcej …

  • 10 narzędzi przydatnych instalatorom PV - Przed przystąpieniem do technicznej realizacji projektu z obszaru fotowoltaiki warto zastanowić się, jakie narzędzia będą przydatne do projektowania, diagnostyki czy konfiguracji parametrów. Poniżej zestawienie 10 15 20 25 najbardziej przydatnych narzędzi, które mogą ułatwić pracę instalatorom PV. 1. Forum Instalatorów Falowników Fronius No właśnie..., ale przecież tu jesteśmy!Warto zapisać w ulubionych zakładkach w przeglądarce:https://www.forum-fronius.pl Forum to także blog,…

    Więcej … …Więcej …

  • Nowe wymagania OSD względem falowników PV - Szanowni Państwo, w ostatnich dniach świat instalatorów fotowoltaiki w Polsce obiegła wiadomość o zmianach w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD) u wszystkich pięciu Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (link do notatki Globenergia). Dokumenty te w znaczący sposób zmieniają wymagania odnośnie instalowanych urządzeń, tj. falowników PV w mikroinstalacjach OZE. Planowana data wprowadzenia tych zmian to 1 kwietnia 2018r i nie jest to żart…

    Więcej … …Więcej …

  • Aktualizacja oprogramowania falownika: fro28500.upd - Firmware Update Galvo/Primo/Symo/Eco [wersja fro28500]   W imieniu kolegów z działu R&D pragnę poinformować  Państwa o pojawieniu się nowej oficjalnej aktualizacji do naszych falowników. Aktualizacja naprawia błąd związany z nieprawidłowym wyświetlaniem uzysku dziennego oraz kilka innych problemów. Niestety problem z wyświetlaniem niepoprawnych wartości w falownikach Galvo zostanie rozwiązany dopiero przy następnej aktualizacji, która wstępnie jest planowana na 12…

    Więcej … …Więcej …

  • Co sygnalizują diody LED na karcie Datamanager 2.0? - Często przy diagnostyce połączenia karty Datamanagera z Internetem pojawia się pytanie, co oznaczają poszczególne diody LED. Poniżej krótkie kompendium wiedzy. Opis poszczególnych diod LED można znaleźć w "Instrukcji obsługi Datamanager 2.0", którego najnowszą wersję można znaleźć na strownie Fronius Polska: http://www.fronius.pl. Niemniej, poniższy opis umożliwi Państwu szybką diagnozę stanu połączenia pomiędzy falownikiem / falownikami a platformą Solar.Web…

    Więcej … …Więcej …

  • Więcej informacji o EIB (d. KNX): struktura systemu - Ogromne podziękowania dla firmy TEMA Polska, która udostępniła część ich materiałów szkoleniowych Oto wybrane fragmenty: 1. Topologia System EIB opiera się na trzech typach topologii: linii, gwiazdy oraz drzewa. W rzeczywistych instalacjach istnieje możliwość mieszania powyższych typów typologii, co umożliwia optymalnie dostosowana do struktury budynku i potrzeb instalacyjnych. Jedynym ograniczeniem jest łączenie poszczególnych odcinków w pętlę, ze…

    Więcej … …Więcej …

  • Co każdy inwestor o złączach fotowoltaicznych MC4 (firmy Multi-Contact) wiedzieć powinien … - W 2017 roku znacznie wzrosło oryginalnymi złączami i przewodami do instalacji fotowoltaicznych. Twórcą dwóch światowych standardów złączy znanych jako MC3 i MC4 (gdzie liczby 3 i 4 oznaczają średnicę kontaktu wtyk/gniazdo) jest firma STAUBLI EC (dw.Multi-Contact ) ze Szwajcarii. Firma STAUBLI EC zajmuje znaczącą pozycję wśród producentów złączy wykorzystywanych w wielu dziedzinach techniki, dzięki specjalnym elementom sprężystym…

    Więcej … …Więcej …

  • Instalowanie ochronników przepięciowych (ograniczników przepięć) w falownikach Fronius ≥10kW - Artykuł omawia sposób podłączenia ochronników przepięciowych (OVP) do falowników Fronius, ze szczególnym uwzględnieniem mozliwości montażu wewnątrz falowników SYMO 10.0-3-M do SYMO 20.0-3-M, ECO 25.0-3-S i ECO 27.0-3-S. Artykuł porusza również ważny temat monitorowania uszkodzenia wkładki ochronnika, czyli co zrobić, aby falownik automatycznie powiadamiał nas o konieczności jej wymiany.

    Więcej … …Więcej …

  • “Pływające zero” – co to jest i dlaczego należy go unikać? - W układzie trójfazowym bez połączonego przewodu neutralnego (np. w wyniku awarii lub błędu w instalacji) przy obciążeniu niesymetrycznym następuje przesunięcie punktu zerowego ze środka ciężkości trójkąta napięć zasilania 0  o wektor  U0’0  do punktu  0’. W wyniku tego następuje asymetria napięć fazowych odbiornika UA, UB, UC : |UA| ≠ |UB| ≠ |UC| Przykład: |UA| = 100V   |U0,0| =…

    Więcej … …Więcej …

  • Najczęściej popełniane błędy w projektach PV - Błędy popełnianie na etapie projektowania z reguły są bardzo brzemienne w skutkach: w najlepszym wypadku mogą doprowadzić do droższej niż planowano budowy, w najgorszym – do katastrofy budowlanej. Z tym większym przerażeniem spotykam się z ogromną masą „projektów”, które choć podpisane przez osoby z tzw. uprawnieniami –zawierają liczne, niekiedy rażące błędy uniemożliwiające działanie elektrowni.Dr inż. Maciej Piliński…

    Więcej … …Więcej …

  • Dlaczego w falownikach PV lepsze jest chłodzenie aktywne - Współczesne falowniki fotowoltaiczne osiągają coraz wyższe sprawności, niemniej jednak, w wyniku strat związanych z działaniem układów elektronicznych wydzielają one duże ilości ciepła i dlatego wymagają intensywnego chłodzenia. W konstrukcjach produkowanych w ostatnich latach nadal najczęściej spotyka się chłodzenie wymuszone (aktywne), a niniejszy artykuł odpowiada na pytanie dlaczego ma ono więcej zalet, niż chłodzenie pasywne. Definicje Chłodzenie aktywne…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #07 :: Solar.configurator 4.0 - Prezentacja dotycząca oprogramowania wspomagającego prawidłowy dobór modułów PV do falowników Fronius.

    Więcej … …Więcej …

  • Gwarancje fronius Webinarium #06 :: Rodzaje gwarancji i jak przedłużyć gwarancję - Webinarium dotyczące gwarancji i jej rejestracji oraz bezpłatnego przedłużenia. Jakie są rodzaje gwarancji Fronius i czym się różnią? Jak można przedłużyć bezpłatnie gwarancję do 5 lub 7 lat?

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #04 :: Zarządzanie produkowaną energią - Podłączanie odbiorników zewnętrznych na wyjścia przekaźnikowe i cyfrowe w falowniku Fronius - sterowanie grzałką lub innymi odbiornikami - przykładowy dobór, przykładowe systemy które można skonfigurować w każdym budynku mieszkalnym.

    Więcej … …Więcej …

  • Smart Grid Ready - Falowniki Fronius są gotowe do współpracy z technologią jutra, czyli Smart Grid. Falowniki są jak najlepiej przygotowane do tego, aby spełniać przyszłe wymogi technologiczne sieci energetycznych. W urządzeniu zaimplementowano szereg inteligentnych funkcji, tak zwanych „Advanced Grid Features”. Są to różne funkcje regulacji zapewniające optymalne zasilanie mocą bierną i czynną. Pierwszym celem tych funkcji jest zapewnienie bezpiecznej eksploatacji sieci…

    Więcej … …Więcej …

  • Fronius Superflex Design - Fronius SuperFlex Design to wyrafinowane połączenie parametrów technicznych, dzięki którym projektowanie instalacji fotowoltaicznych jest teraz nadzwyczaj elastyczne i łatwe do wykonania. Najważniejszymi cechami SuperFlex Design są dwa trackery MPP w połączeniu z wysokimi prądami wejściowymi i szerokim zakresem napięć wejściowych DC. Każde wejście DC, a co za tym idzie, każdy tracker MPP może przyjmować całkowitą (100%) moc…

    Więcej … …Więcej …

  • Dynamic Peak Manager - Dynamic Peak Manager to nowatorski algorytm MPP-Tracking, który dynamicznie dostosowuje swoje zachowanie podczas poszukiwania optymalnego punktu pracy maksymalnej. Szczególną cechą Dynamic Peak Manager jest to, że regularnie sprawdza on całą charakterystykę i również przy częściowym zacienieniu znajduje globalny Maximum Power Point (GMPP). Dnamic Peak Manager jest bezkosztową alternatywą dla optymalizatorów w przypadku instalacji o niedużym zacienieniu. Zacienienie…

    Więcej … …Więcej …

  • Technologia SnapINverter - Falowniki generacji SnapINverter wyróżniają się prostym i przemyślanym systemem montażu. Dzięki temu instalacja i konserwacja są tak proste, jak nigdy wcześniej. Szczególną cechą ich konstrukcji jest odseparowanie od siebie bazy montażowej i modułu mocy. Najpierw na ścianie montowana jest nadzwyczaj lekka, wykonana z anodyzowanego aluminium baza, do której przyłączane jest kompletne okablowanie - zarówno po stronie DC,…

    Więcej … …Więcej …

  • Uwarunkowania techniczne budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych - dr inż. Maciej Piliński / Fronius Polska Sp. z o.o. Instalacja układów fotowoltaicznych (instalacji PV) na budynkach jest dużym wyzwaniem szczególnie na rynku takim jak Polska, który nie ma doświadczeń w tym zakresie. W wyniku realizacji nieprawidłowego projektu powstanie instalacja, która działając nieoptymalnie lub wręcz nieprawidłowo, może narazić inwestora na spore straty finansowe. W niniejszym artykule postaram…

    Więcej … …Więcej …

  • Porównanie technologii i standardów w automatyce budynkowej - Od pewnego już czasu chodziło nam po głowie przygotowanie pewnego rodzaju podsumowania technologii i standardów stosowanych w fizycznej warstwie komunikacji automatyki budynkowej. Jeśli instalacja powstaje wraz z budowanym domem - wówczas sprawa jest prosta: kładziemy dodatkowe przewody. Jest to rozwiązanie najbardziej odporne na wszelkiego rodzaju zakłócenia, zapewnia również zasilanie podłączonym do magistrali aktorom i sensorom. Tak jest…

    Więcej … …Więcej …

Solar.web – monitorowanie instalacji, komunikacja

  • Nowy sposób logowania do FIFF i do Solar.Web - Począwszy od 20.11.2019 udostępniamy Państwu nowy system logowania. Teraz mogą się Państwo logować zarówno do Forum, jak i na Solar.Web, przy pomocy jednego loginu (adresu e-mail) i hasła. Nowy sposób logowania umożliwia również jednorazową rejestrację do obu serwisów. W razie potrzeby dostępna jest opcja przypominania hasła. Uwaga! Począwszy od 2020 roku konta na FiFF, na Solar.web i…

    Więcej … …Więcej …

  • Fronius Solar.Web – najczęściej zadawane pytania - Fotowoltaika to złożony temat, a "podłączenie falownika do Internetu" może sprawić niemały kłopot nawet doświadczonym instalatorom. W tym artykule zestawiliśmy listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących Fronius Solar.web.

    Więcej … …Więcej …

  • Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager 2.0 - Produkcja energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej jest dobrze znana (odczytywana bezpośrednio z falownika). Można ją rówież przedstawić w formie atrakcyjnych wykresów na portalu Solar.web. Jeżeli natomiast zainstalujemy dodatkowe liczniki energii,  pozwolą nam one na stworzenie profilu zużycia energii w budynku. Można zatem ustalić, co się dzieje z produkowaną energią: które odbiorniki z niej korzystają bezpośrednio, a ile…

    Więcej … …Więcej …

  • Jak połączyć się z falownikiem Fronius przez Modbus? - Możliwość komunikacji z naszą instalacją fotowoltaiczną: z falownikami, z licznikiem inteligentnym lub z zestawem baterii otwiera zupełnie nowe możliwości. jeśli chodzi o monitorowanie i sterowanie w czasie rzeczywistym. Jednym z najbardziej powszechnych protokołów jest standard Modbus, który można wykorzystać zarówno przy połączeniu fizycznym skrętką RS-485 (Modbus RTU) lub poprzez łącza komputerowe LAN/WiFi (Modbus TCP). Wszystkie falowniki Fronius,…

    Więcej … …Więcej …

  • Jak połączyć falownik Fronius z Fibaro Home Center 2 - Poniższy artykuł przedstawia szczegółowy opis metody połączenia elektrowni fotowoltaicznej bazującej na falownikach Fronius oraz instalacji inteligentnego domu bazującej na centrali Fibaro Home Center 2. Zamieszczono również przykładowy kod skryptu w języku Lua. Aby zrozumieć korzyści płynących z tego połączenia należy uprzednio zapoznać się z wpisem wyjaśniającym podstawy fotowoltaiki: "Podstawy fotowoltaiki w pigułce" Zobaczyć znaczy zrozumieć Wszystkie falowniki…

    Więcej … …Więcej …

  • 10 narzędzi przydatnych instalatorom PV - Przed przystąpieniem do technicznej realizacji projektu z obszaru fotowoltaiki warto zastanowić się, jakie narzędzia będą przydatne do projektowania, diagnostyki czy konfiguracji parametrów. Poniżej zestawienie 10 15 20 25 najbardziej przydatnych narzędzi, które mogą ułatwić pracę instalatorom PV. 1. Forum Instalatorów Falowników Fronius No właśnie..., ale przecież tu jesteśmy!Warto zapisać w ulubionych zakładkach w przeglądarce:https://www.forum-fronius.pl Forum to także blog,…

    Więcej … …Więcej …

  • Fronius Polska i WAGO ELWAG nawiązują współpracę - Firma Fronius Polska i WAGO nawiązały współpracę w zakresie technicznej integracji rodziny sterowników PLC typu WAGO PFC200 przeznaczonych do zarządzania i sterowania obiektami energetycznymi oraz karty Datamanager 2.0 standardowo instalowanej w falownikach Fronius. Takie połączenie daje możliwość zbudowania kompleksowej oferty dla: klastrów energetycznych (więcej informacji na stronach bloga WAGOdirect oraz Smart-Grid), dużych projektów gminnych, szczególnie wymagających integracji i…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #05 :: Zaawansowane funkcje Solar.web - Zaawansowane funkcje najlepszej na rynku platformy monitorowania instalacji PV: Fronius Solar.web

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #04 :: Zarządzanie produkowaną energią - Podłączanie odbiorników zewnętrznych na wyjścia przekaźnikowe i cyfrowe w falowniku Fronius - sterowanie grzałką lub innymi odbiornikami - przykładowy dobór, przykładowe systemy które można skonfigurować w każdym budynku mieszkalnym.

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #03 :: Zaawansowane funkcje Datamananagera - Tytuł webinarium mówi sam za siebie: ograniczenie wypływu energii do zera, zarządzanie produkowaną energią, komunikacja z systemami inteligentnych budynków (BMS) i inne...

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #01 :: Podłączenie Datamanager’a do Internetu - Webinarium (szkolenie internetowe) dotyczące procesu skonfigurowania i podłączenia Datamanagera do Internetu.

    Więcej … …Więcej …

Instalacja falowników i nie tylko

  • zacienienie modułów fotowoltaicznych W jaki sposób poradzić sobie z zacienieniem modułów fotowoltaicznych? - Zacienienie modułu fotowoltaicznego to jeden z problemów w zapewnieniu maksymalnej efektywności pracy instalacji PV. Wyjaśniamy, czy to prawda.

    Więcej … …Więcej …

  • Montaż i pierwsze uruchomienie falownika Fronius – filmy instruktażowe! - Serdecznie zapraszamy do obejrzenia czterech krótkich filmów instruktażowych ? z zakresu montażu i konfiguracji falowników Fronius. Odcinki 2 i 3 powstały z udziałem firmy Fastons z użyciem profesjonalnych narzędzi (Rennsteig i Wera).  Cykl składa się z czterech lekcji: Lekcja 1 - Montaż falownika na ścianie https://youtu.be/KYWQwCHuLnI Lekcja 2 - Montaż przewodów po stronie AC https://youtu.be/gI0Vx-R-tag Lekcja 3 - Montaż przewodów po…

    Więcej … …Więcej …

  • bezpieczeństwo pożarowe instalacji PV Fotowoltaiczny Dekalog Dobrych Praktyk - Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznych jest jednym z głównych poruszanych tematów w branży PV w ostatnich miesiącach. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV wraz z firmami członkowskimi - między innymi z firmą Fronius Polska - przygotowało poradnik zawierający 10 najważniejszych zasad w zakresie projektowania, montażu i serwisowania instalacji PV wpływających na poprawę bezpieczeństwa pożarowego instalacji.  https://youtu.be/1XJdXUDhhXo Mimo iż instalacje…

    Więcej … …Więcej …

  • Ważna książka o fotowoltaice – wydanie VIII - Pojawiło się nowe, już VIII wydanie pozycji książkowej traktującej o fotowoltaice. Nie ma takich książek zbyt wiele, więc tym bardziej powinna cieszyć i stanowić obowiązkową lekturę każdego instalatora. Książka zawiera wiele szczegółów technicznych, przeznaczona jest zatem raczej dla firm instalujących lub przymierzających się do instalowania PV. Do kupienia na stronie wydawcy (GLOBEnergia) za ok. 80 zł. "Poradnik…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium FSP #05 :: dobre praktyki instalacyjne - Webinarium jest poświęcone dobrym praktykom instalacyjnym, które z pewnością przyczyniają się do wykonania poprawnie działających systemów fotowoltaicznych. W nagraniu odnajdą Państwo między innymi odpowiedzi na następujące pytania: jakich błędów należy unikać podczas montażu falownika PV? Co należy sprawdzić przed uruchomieniem instalacji? Jakich narzędzi powinien używać instalator?

    Więcej … …Więcej …

  • Zgodność falowników Fronius z kodeksami sieciowymi (NC RfG) - Mamy przyjemność poinformować, że firma Fronius International jako pierwsza na rynku polskim przygotowała deklarację potwierdzającą zgodność z wymogami rozporządzenia (UE) 2016/631 w sprawie ustanowienia kodeksów sieciowych NC (ang. Network Codes), zwanych dalej RfG (ang. Requirements for Generators – wymagania dla generatorów). Od 27 kwietnia 2019 r. państwa członkowskie UE wymagają spełnienia tych wymogów (w różnych formach), chociaż…

    Więcej … …Więcej …

  • Wprowadzenie Europejskich Kodów Sieciowych (RfG) - Poniżej firma Fronius International podaje informacje na temat wymogów wynikających z rozporządzenia (UE) 2016/631 w sprawie ustanowienia kodeksów sieciowych z przepisami dotyczącymi przyłączenia do sieci generatorów energii elektrycznej. Rozporządzenie to zwane jest dalej RfG (ang. Requirements for Generators – wymagania dla generatorów). Od 27 kwietnia 2019 r. większość państw członkowskich UE będzie wymagać spełnienia tych wymogów (w różnych…

    Więcej … …Więcej …

  • Zarządzanie produkowaną energią przy użyciu czterech cyfrowych wyjść Datamanager’a - WPROWADZENIE Systemy fotowoltaiczne są zwykle wyposażone w kontrolowane obciążenia w celu zwiększenia stopnia samodzielnego zużycia i autonomii. Wysoka konsumpcja własna oznacza zużywanie jak największej ilości energii produkowanej ze źródła energii odnawialnej, podczas gdy autonomia oznacza czerpanie jak najmniejszej ilości energii z sieci, tzn. bycie tak samowystarczalnym, jak to tylko możliwe. Aby osiągnąć te cele, należy zainstalować inteligentny licznik…

    Więcej … …Więcej …

  • Poprawne połączenie przewodów w magistrali RS-485 (Modbus RTU) - Modbus RTU króluje wśród standardów komunikacji przemysłowej od prawie 50 lat. Największą zaletą jest zgodność tysięcy różnego rodzaju urządzeń i sterowników, które dzięki Modbus RTU mogą między sobą wymieniać różne dane. Również firma Fronius oferuje ten interfejs na karcie Datamanager 2.0, znajdującej się na podstawowym wyposażeniu większości falowników.  Dzięki temu możliwe jest podłączenie do falownika inteligentnego, dwukierunkowego…

    Więcej … …Więcej …

  • Narzędzia Wire Solutions w fotowoltaice - Oferujemy narzędzia pojedyncze lub w zestawach, dzięki którym wydajniej będą mogli Państwo pracować przy systemach fotowoltaicznych. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca poza modą, staje się coraz bardziej opłacalną inwestycją na przyszłość, ze względu na rozwój technologii wytwarzania systemów fotowoltaicznych. Jak wiadomo są to projekty zakładające długoletnie korzystanie z zainstalowanych systemów, w związku z czym bardzo ważna jest…

    Więcej … …Więcej …

  • Ograniczenie ryzyka wystąpienia pożaru w instalacjach PV - Niniejszy materiał bazuje na dokumencie opracowanym przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego (Bundesverband Solarwirtschaft e.V.) – BSW-Solar. Bardzo dziękujemy za zgodę na wykorzystanie materiałów i publikację tych niezwykle ciekawych wytycznych na polskim rynku. Fronius Polska Sp. z o.o. WPROWADZENIE W instalacjach elektrycznych, a więc także w systemach fotowoltaicznych, bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Systemy PV, które są projektowane, instalowane…

    Więcej … …Więcej …

  • Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager 2.0 - Produkcja energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej jest dobrze znana (odczytywana bezpośrednio z falownika). Można ją rówież przedstawić w formie atrakcyjnych wykresów na portalu Solar.web. Jeżeli natomiast zainstalujemy dodatkowe liczniki energii,  pozwolą nam one na stworzenie profilu zużycia energii w budynku. Można zatem ustalić, co się dzieje z produkowaną energią: które odbiorniki z niej korzystają bezpośrednio, a ile…

    Więcej … …Więcej …

  • Przewymiarowanie instalacji względem mocy falowników Fronius - Na początku wyjaśnijmy podstawy: dlaczego należy przewymiarować instalację fotowoltaiczną względem mocy nominalnej falownika, a dalej zdefiniujemy jaki jest dopuszczalny stopień takiego przewymiarowania. Wiadomo, że falowniki rodziny SYMO o zakresie mocy do 8.2kWAC oferują przewymiarowanie aż o 100%! Świadczy to o ich solidnej i wytrzymałej konstrukcji. Dlaczego jednak wogóle można zastosować mniejszy falownik do większej mocy modułów -…

    Więcej … …Więcej …

  • Rodzaje sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, IT) a falowniki Fronius - Często pojawia się pytanie, czy w danym układzie sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, TT, IT) można instalować trójfazowe falowniki fotowoltaiczne. Niniejszy artykuł charakteryzuje rodzaje układów sieciowych i podpowiada, czy nadają się do podłączenia falowników, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Niniejszy wpis powstał na bazie artykułu Wikipedii "Układy sieciowe", który jest dostępny pod tym linkiem na licencji…

    Więcej … …Więcej …

  • Jak połączyć falownik Fronius z Fibaro Home Center 2 - Poniższy artykuł przedstawia szczegółowy opis metody połączenia elektrowni fotowoltaicznej bazującej na falownikach Fronius oraz instalacji inteligentnego domu bazującej na centrali Fibaro Home Center 2. Zamieszczono również przykładowy kod skryptu w języku Lua. Aby zrozumieć korzyści płynących z tego połączenia należy uprzednio zapoznać się z wpisem wyjaśniającym podstawy fotowoltaiki: "Podstawy fotowoltaiki w pigułce" Zobaczyć znaczy zrozumieć Wszystkie falowniki…

    Więcej … …Więcej …

  • Kilka liczników Fronius Smart Meter w jednej instalacji - Właśnie została dodana długo oczekiwana funkcjonalność podłączenia kilku liczników Fronius Smart Meter do jednego Datamanagera. Daje to bardzo ciekawe możliwości analizy profilu produkcji i zużycia energii z wyszczególnieniem najważniejszych z nich (np. pompy ciepła, bojlera., itp.). Przykładowo, jeśli włączymy dodatkowy licznik do toru zasilania bojlera: Na portalu Solar.Web uzyskamy precyzyjną informację o zużywanej energii: Krok 1 - podłączenie…

    Więcej … …Więcej …

  • 10 narzędzi przydatnych instalatorom PV - Przed przystąpieniem do technicznej realizacji projektu z obszaru fotowoltaiki warto zastanowić się, jakie narzędzia będą przydatne do projektowania, diagnostyki czy konfiguracji parametrów. Poniżej zestawienie 10 15 20 25 najbardziej przydatnych narzędzi, które mogą ułatwić pracę instalatorom PV. 1. Forum Instalatorów Falowników Fronius No właśnie..., ale przecież tu jesteśmy!Warto zapisać w ulubionych zakładkach w przeglądarce:https://www.forum-fronius.pl Forum to także blog,…

    Więcej … …Więcej …

  • Nowe wymagania OSD względem falowników PV - Szanowni Państwo, w ostatnich dniach świat instalatorów fotowoltaiki w Polsce obiegła wiadomość o zmianach w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD) u wszystkich pięciu Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (link do notatki Globenergia). Dokumenty te w znaczący sposób zmieniają wymagania odnośnie instalowanych urządzeń, tj. falowników PV w mikroinstalacjach OZE. Planowana data wprowadzenia tych zmian to 1 kwietnia 2018r i nie jest to żart…

    Więcej … …Więcej …

  • Co sygnalizują diody LED na karcie Datamanager 2.0? - Często przy diagnostyce połączenia karty Datamanagera z Internetem pojawia się pytanie, co oznaczają poszczególne diody LED. Poniżej krótkie kompendium wiedzy. Opis poszczególnych diod LED można znaleźć w "Instrukcji obsługi Datamanager 2.0", którego najnowszą wersję można znaleźć na strownie Fronius Polska: http://www.fronius.pl. Niemniej, poniższy opis umożliwi Państwu szybką diagnozę stanu połączenia pomiędzy falownikiem / falownikami a platformą Solar.Web…

    Więcej … …Więcej …

  • “Pływające zero” – co to jest i dlaczego należy go unikać? - W układzie trójfazowym bez połączonego przewodu neutralnego (np. w wyniku awarii lub błędu w instalacji) przy obciążeniu niesymetrycznym następuje przesunięcie punktu zerowego ze środka ciężkości trójkąta napięć zasilania 0  o wektor  U0’0  do punktu  0’. W wyniku tego następuje asymetria napięć fazowych odbiornika UA, UB, UC : |UA| ≠ |UB| ≠ |UC| Przykład: |UA| = 100V   |U0,0| =…

    Więcej … …Więcej …

  • Uwarunkowania techniczne budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych - dr inż. Maciej Piliński / Fronius Polska Sp. z o.o. Instalacja układów fotowoltaicznych (instalacji PV) na budynkach jest dużym wyzwaniem szczególnie na rynku takim jak Polska, który nie ma doświadczeń w tym zakresie. W wyniku realizacji nieprawidłowego projektu powstanie instalacja, która działając nieoptymalnie lub wręcz nieprawidłowo, może narazić inwestora na spore straty finansowe. W niniejszym artykule postaram…

    Więcej … …Więcej …

Bezpieczeństwo instalacji

  • Arc Guard Fronius Arc Guard – Twój system PV jeszcze bardziej bezpieczny - Firma Fronius opracowała najnowocześniejszą technologię wykrywania i przerywania łuku elektrycznego - Fronius Arc Guard.

    Więcej … …Więcej …

  • strażacy przed wozem strażackim Szkolenie służb ratowniczych i bezpieczne gaszenie pożarów - Czwarta część z serii artykułów na temat bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych: tym razem dotycząca szkolenia służb ratowniczych i bezpiecznego gaszenie pożarów.

    Więcej … …Więcej …

  • strażacy podczas pracy Wszystko zależy od połączeń wtykowych DC - Trzecia część z serii artykułów na temat bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych: zwracamy uwagę na to, jak ważne są połączenia wtykowe DC i obwody po stronie DC.

    Więcej … …Więcej …

  • monterzy podczas pracy Profesjonalny projekt systemu i jakość montażu - Druga część z serii artykułów na temat bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych: tym razem przybliżamy znaczenie profesjonalnego projektu systemu i jakości montażu.

    Więcej … …Więcej …

  • bezpieczeństwo pożarowe w domu Bezpieczeństwo systemów fotowoltaicznych – wprowadzenie - Temat bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych staje się coraz bardziej „palący”. Przeczytaj pierwszy artykuł z naszej 4-częściowej serii.

    Więcej … …Więcej …

  • Wytyczne SBF – jak czytać? - Pod koniec października Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej (SBF) polska PV opublikowało wytyczne dotyczące projektowania i wykonania instalacji PV w kontekście ich bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ponieważ dokument zawiera wiele cennych informacji, postaramy się zwrócić uwagę na najważniejsze z nich. Przewodnik Aby łatwo odnaleźć się w gąszczu różnych instalacji, poniżej przedstawiamy ikonografikę z najczęściej spotykanymi wariantami: Rys. 1. Przewodnik po uzgadnianiu…

    Więcej … …Więcej …

  • Uzgadnianie projektów instalacji PV z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych Uzgadnianie projektów instalacji PV z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych - Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 W świetle ostatnich zmian w przepisach prawa budowlanego nakazujących do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW wprowadzających obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, wśród inwestorów i instalatorów pojawiło się sporo wątpliwości i pytań. Dlatego zapraszamy do lektury niniejszego artykułu,…

    Więcej … …Więcej …

  • bezpieczeństwo pożarowe instalacji PV Fotowoltaiczny Dekalog Dobrych Praktyk - Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznych jest jednym z głównych poruszanych tematów w branży PV w ostatnich miesiącach. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV wraz z firmami członkowskimi - między innymi z firmą Fronius Polska - przygotowało poradnik zawierający 10 najważniejszych zasad w zakresie projektowania, montażu i serwisowania instalacji PV wpływających na poprawę bezpieczeństwa pożarowego instalacji.  https://youtu.be/1XJdXUDhhXo Mimo iż instalacje…

    Więcej … …Więcej …

  • Instalowanie ochronników przepięciowych w falownikach Fronius <10kW - Z przyjemnością informujemy, że właśnie wprowadziliśmy do oferty zestaw ochronników przeciwprzepięciowych SPD (DC SPD 8.2 TYP 1 + 2 M) dla małej serii SnapINverter: od 3.0 do 8.2kW. Teraz montaż falowników Fronius jest jeszcze prostszy - nie wymaga stosowania jakichkolwiek skrzynek po stronie DC.

    Więcej … …Więcej …

  • “Kompatybilne” wtyczki MC4 mogą być przyczyną pożaru - W krajach, w których instalacje fotowoltaiczne są montowane od lat kilkunastu, przygotowano statystyki, z których wynika, że najczęstszą przyczyną powstania zagrożenia pożarowego instalacji PV są łuki elektryczne na niekompatybilnych złączach DC. Potwierdzają to między innymi najnowsze badania holenderskiego urzędu technicznego (TNO), które wskazują, że najczęstszym powodem pożarów było wykorzystywanie złączy różnych producentów. Rozważając zatem kwestie bezpieczeństwa pożarowego…

    Więcej … …Więcej …

  • Oryginalne złącza MC4 – dlaczego warto je wybrać i jak rozpoznać wśród kopii - Złącza fotowoltaiczne powszechnie znane jako MC4 stworzyła i wprowadziła na rynek szwajcarska firma Multi-Contact (czyli MC). Cyfra cztery w nazwie pochodzi od średnicy kontaktu elektrycznego równego 4mm. Złącza są powszechnie kopiowane przez wiele firm (Rys.1). Rys. 1 Oryginalne złącza MC4 - pierwsze z lewej i ich nieudane kopie Zalety oryginału Nadal jedynie złącza firmy MC zapewniają minimalne…

    Więcej … …Więcej …

  • Ograniczenie ryzyka wystąpienia pożaru w instalacjach PV - Niniejszy materiał bazuje na dokumencie opracowanym przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego (Bundesverband Solarwirtschaft e.V.) – BSW-Solar. Bardzo dziękujemy za zgodę na wykorzystanie materiałów i publikację tych niezwykle ciekawych wytycznych na polskim rynku. Fronius Polska Sp. z o.o. WPROWADZENIE W instalacjach elektrycznych, a więc także w systemach fotowoltaicznych, bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Systemy PV, które są projektowane, instalowane…

    Więcej … …Więcej …

  • Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych - Każdy inwestor, który rozważa montaż instalacji fotowoltaicznej na swoim domu lub firmie, zadaje sobie pytanie: czy montaż instalacji fotowoltaicznej na domu lub firmie jest bezpieczny? Czy instalacja PV nie będzie źródłem pożaru? Czy strażacy będą chcieli gasić budynek z instalacją PV? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

    Więcej … …Więcej …

  • Nowe wymagania OSD względem falowników PV - Szanowni Państwo, w ostatnich dniach świat instalatorów fotowoltaiki w Polsce obiegła wiadomość o zmianach w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD) u wszystkich pięciu Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (link do notatki Globenergia). Dokumenty te w znaczący sposób zmieniają wymagania odnośnie instalowanych urządzeń, tj. falowników PV w mikroinstalacjach OZE. Planowana data wprowadzenia tych zmian to 1 kwietnia 2018r i nie jest to żart…

    Więcej … …Więcej …

  • Co każdy inwestor o złączach fotowoltaicznych MC4 (firmy Multi-Contact) wiedzieć powinien … - W 2017 roku znacznie wzrosło oryginalnymi złączami i przewodami do instalacji fotowoltaicznych. Twórcą dwóch światowych standardów złączy znanych jako MC3 i MC4 (gdzie liczby 3 i 4 oznaczają średnicę kontaktu wtyk/gniazdo) jest firma STAUBLI EC (dw.Multi-Contact ) ze Szwajcarii. Firma STAUBLI EC zajmuje znaczącą pozycję wśród producentów złączy wykorzystywanych w wielu dziedzinach techniki, dzięki specjalnym elementom sprężystym…

    Więcej … …Więcej …

  • Instalowanie ochronników przepięciowych (ograniczników przepięć) w falownikach Fronius ≥10kW - Artykuł omawia sposób podłączenia ochronników przepięciowych (OVP) do falowników Fronius, ze szczególnym uwzględnieniem mozliwości montażu wewnątrz falowników SYMO 10.0-3-M do SYMO 20.0-3-M, ECO 25.0-3-S i ECO 27.0-3-S. Artykuł porusza również ważny temat monitorowania uszkodzenia wkładki ochronnika, czyli co zrobić, aby falownik automatycznie powiadamiał nas o konieczności jej wymiany.

    Więcej … …Więcej …

  • “Pływające zero” – co to jest i dlaczego należy go unikać? - W układzie trójfazowym bez połączonego przewodu neutralnego (np. w wyniku awarii lub błędu w instalacji) przy obciążeniu niesymetrycznym następuje przesunięcie punktu zerowego ze środka ciężkości trójkąta napięć zasilania 0  o wektor  U0’0  do punktu  0’. W wyniku tego następuje asymetria napięć fazowych odbiornika UA, UB, UC : |UA| ≠ |UB| ≠ |UC| Przykład: |UA| = 100V   |U0,0| =…

    Więcej … …Więcej …

  • Najczęściej popełniane błędy w projektach PV - Błędy popełnianie na etapie projektowania z reguły są bardzo brzemienne w skutkach: w najlepszym wypadku mogą doprowadzić do droższej niż planowano budowy, w najgorszym – do katastrofy budowlanej. Z tym większym przerażeniem spotykam się z ogromną masą „projektów”, które choć podpisane przez osoby z tzw. uprawnieniami –zawierają liczne, niekiedy rażące błędy uniemożliwiające działanie elektrowni.Dr inż. Maciej Piliński…

    Więcej … …Więcej …

  • Uwarunkowania techniczne budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych - dr inż. Maciej Piliński / Fronius Polska Sp. z o.o. Instalacja układów fotowoltaicznych (instalacji PV) na budynkach jest dużym wyzwaniem szczególnie na rynku takim jak Polska, który nie ma doświadczeń w tym zakresie. W wyniku realizacji nieprawidłowego projektu powstanie instalacja, która działając nieoptymalnie lub wręcz nieprawidłowo, może narazić inwestora na spore straty finansowe. W niniejszym artykule postaram…

    Więcej … …Więcej …

  • ESD – co to jest i dlaczego serwisanci powinni się przed tym chronić? -     Patrycjusz Kujawa  Doradca Techniczno-Handlowy T: +48 885 111 310 E: patrycjusz.kujawa@renex.com.pl  Al. Kazimierza Wielkiego 6E 87-800 Włocławek, POLAND T: +48 54 231 10 05 F: +48 54 411 25 56 E: office@renex.com.pl  www.renex.com.pl EQUIPMENT AND TRAINING FOR ELECTRONICS   

    Więcej … …Więcej …

Zarządzenie produkowaną energią

  • zacienienie modułów fotowoltaicznych W jaki sposób poradzić sobie z zacienieniem modułów fotowoltaicznych? - Zacienienie modułu fotowoltaicznego to jeden z problemów w zapewnieniu maksymalnej efektywności pracy instalacji PV. Wyjaśniamy, czy to prawda.

    Więcej … …Więcej …

  • Certyfikaty NC RfG - Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez PTPIREE 26 kwietnia 2021, od dnia 1 sierpnia 2021 niezbędne w procesie przyłączenia instalacji będzie wymagane złożenie certyfikatu na zgodność z EN 50549 lub na zgodność z kodeksem NC RfG (Etap II procesu przejściowego).

    Więcej … …Więcej …

  • Mój Prąd 5.0 - dotacje Program Mój Prąd 5.0 – można już składać wnioski. Jakie są kwoty dofinansowania? - Program Mój Prąd 5.0 daje całkiem nowe możliwości inwestycji. Kiedy startuje? Jakie dofinansowanie będzie można uzyskać i na jakich zasadach?

    Więcej … …Więcej …

  • program Mój Prąd 4.0 Program Mój Prąd 4.0 – jakie są zasady? Jak dużą dotację można otrzymać? - Im bardziej ceny energii idą w górę, tym więcej Polaków rozważa korzystanie z własnej fotowoltaiki. Dobra wiadomość jest taka, że ruszyła kolejna edycja programu Mój Prąd.. Przeczytaj więce.

    Więcej … …Więcej …

  • korzystanie ze stacji Fronius Wattpilot FRONIUS WATTPILOT – myśląca stacja do ładowania aut elektrycznych - Im więcej rozwiązań oferuje rynek, tym bardziej rosną nasze wymagania. Sama technologia już nam bowiem nie wystarcza. Sięgamy wyłącznie po to, co działa szybko, intuicyjnie oraz skutecznie. Tu nie ma miejsca na kompromis. Stacje do ładowania aut elektrycznych są dostępne dla klientów nie od dziś. Ale Fronius Wattpilot oferuje zdecydowanie więcej. Jakie są mocne strony tej stacji?

    Więcej … …Więcej …

  • FRONIUS WATTPILOT – ładowanie na własnych warunkach - Już wkrótce ładowanie samochodów elektrycznych będzie jeszcze bardziej inteligentne i atrakcyjne. Dzięki urządzeniu Fronius Wattpilot każdy kierowca elektryka będzie mógł zdecydować, w jaki sposób i gdzie chce ładować swój pojazd.

    Więcej … …Więcej …

  • POMPY CIEPŁA A FOTOWOLTAIKA - Instalacje fotowoltaiczne, to sprawdzona i znana technologia, która pozwala na wytwarzanie taniej energii elektrycznej. Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność jako wydajna metoda ogrzewania lub chłodzenia budynków. Niestety wymagająca sporych ilości energii elektrycznej. Jak się okazuje, połączenie tych dwóch technologii daje doskonały efekt w postaci ekologicznego i zeroemisyjnego rozwiązania do podgrzewania c.w.u., ogrzewania i chłodzenia budynków i…

    Więcej … …Więcej …

  • Fronius SYMO GEN24 + BYD Premium Fronius GEN24 Plus i BYD Battery Box Premium - Teraz z falownikami Fronius GEN24 Plus można łączyć wysokonapięciowe akumulatory BYD Battery-Box Premium aż do 22kWh.

    Więcej … …Więcej …

  • Inteligentne połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki - O korzyściach wynikających z montażu pompy ciepła i fotowoltaiki w jednym budynku napisano już wiele (polecamy kampanię społeczną „Dom bez rachunków” - https://www.dombezrachunkow.com). W tym artykule skupimy się nad tym, jak inteligentnie sprząc te dwa światy.

    Więcej … …Więcej …

  • Zarządzanie produkowaną energią przy użyciu czterech cyfrowych wyjść Datamanager’a - WPROWADZENIE Systemy fotowoltaiczne są zwykle wyposażone w kontrolowane obciążenia w celu zwiększenia stopnia samodzielnego zużycia i autonomii. Wysoka konsumpcja własna oznacza zużywanie jak największej ilości energii produkowanej ze źródła energii odnawialnej, podczas gdy autonomia oznacza czerpanie jak najmniejszej ilości energii z sieci, tzn. bycie tak samowystarczalnym, jak to tylko możliwe. Aby osiągnąć te cele, należy zainstalować inteligentny licznik…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #09 :: Magazynowanie energii wg Fronius - Webinarium poświęcone magazynowaniu energii, czyli rozwiązaniu Fronius Energy Package. Zawiera odpowiedzi na podstawowe pytania: jakie są komponenty takiego systemu? Jak dobrać wielkość baterii? Na jakie elementy zwrócić uwagę przy instalacji i uruchomieniu? Zapraszamy!

    Więcej … …Więcej …

  • Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager 2.0 - Produkcja energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej jest dobrze znana (odczytywana bezpośrednio z falownika). Można ją rówież przedstawić w formie atrakcyjnych wykresów na portalu Solar.web. Jeżeli natomiast zainstalujemy dodatkowe liczniki energii,  pozwolą nam one na stworzenie profilu zużycia energii w budynku. Można zatem ustalić, co się dzieje z produkowaną energią: które odbiorniki z niej korzystają bezpośrednio, a ile…

    Więcej … …Więcej …

  • Zalety grzania wody z Fronius Ohmpilot - Inwestorzy indywidualni – prosumenci – korzystają w Polsce z dobrodziejstw net-meteringu, którego założeniem jest możliwość oddania do sieci energetycznej nadwyżek wyprodukowanej w instalacji OZE energii, a następnie odbierania jej w miarę potrzeb. Nie odzyskujemy jednak całej oddanej energii, a jedynie – za sprawą systemu tzw. opustów: 80% (dla instalacji do 10kWp) lub 70% (dla instalacji powyżej 10kWp).…

    Więcej … …Więcej …

  • Jak połączyć falownik Fronius z Fibaro Home Center 2 - Poniższy artykuł przedstawia szczegółowy opis metody połączenia elektrowni fotowoltaicznej bazującej na falownikach Fronius oraz instalacji inteligentnego domu bazującej na centrali Fibaro Home Center 2. Zamieszczono również przykładowy kod skryptu w języku Lua. Aby zrozumieć korzyści płynących z tego połączenia należy uprzednio zapoznać się z wpisem wyjaśniającym podstawy fotowoltaiki: "Podstawy fotowoltaiki w pigułce" Zobaczyć znaczy zrozumieć Wszystkie falowniki…

    Więcej … …Więcej …

  • Kilka liczników Fronius Smart Meter w jednej instalacji - Właśnie została dodana długo oczekiwana funkcjonalność podłączenia kilku liczników Fronius Smart Meter do jednego Datamanagera. Daje to bardzo ciekawe możliwości analizy profilu produkcji i zużycia energii z wyszczególnieniem najważniejszych z nich (np. pompy ciepła, bojlera., itp.). Przykładowo, jeśli włączymy dodatkowy licznik do toru zasilania bojlera: Na portalu Solar.Web uzyskamy precyzyjną informację o zużywanej energii: Krok 1 - podłączenie…

    Więcej … …Więcej …

  • Jak prosto można sterować mocą czynną i bierną falownika - W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że Prezes URE nie podpisze aktualizacji kart IRiESD w ich obecnym kształcie. Musimy jednak pamiętać, że Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, Art. 7. ust 8d10 mówi wyraźnie: Nie ma jeszcze doświadczeń z rynku polskiego, jak miałoby wyglądać takie ograniczenie mocy. Jeśli jednak polscy OSD skorzystaliby z rozwiązań…

    Więcej … …Więcej …

  • Fronius Polska i WAGO ELWAG nawiązują współpracę - Firma Fronius Polska i WAGO nawiązały współpracę w zakresie technicznej integracji rodziny sterowników PLC typu WAGO PFC200 przeznaczonych do zarządzania i sterowania obiektami energetycznymi oraz karty Datamanager 2.0 standardowo instalowanej w falownikach Fronius. Takie połączenie daje możliwość zbudowania kompleksowej oferty dla: klastrów energetycznych (więcej informacji na stronach bloga WAGOdirect oraz Smart-Grid), dużych projektów gminnych, szczególnie wymagających integracji i…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #08 :: Grzanie wody z Fronius Ohmpilot - Webinarium poświęcone zaawansowanemu sterownikowi elementów grzejnych, czyli Fronius Ohmpilot 9.0, odpowiada na ważne pytania: jak zwiększyć stopień zużycia produkowanej energii na potrzeby własne?Jak Fronius Ohmpilot może w tym pomóc? Jak dobrać elementy grzejne? Jak wygląda schemat aplikacyjny?

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #04 :: Zarządzanie produkowaną energią - Podłączanie odbiorników zewnętrznych na wyjścia przekaźnikowe i cyfrowe w falowniku Fronius - sterowanie grzałką lub innymi odbiornikami - przykładowy dobór, przykładowe systemy które można skonfigurować w każdym budynku mieszkalnym.

    Więcej … …Więcej …

Porady dla projektantów

  • zacienienie modułów fotowoltaicznych W jaki sposób poradzić sobie z zacienieniem modułów fotowoltaicznych? - Zacienienie modułu fotowoltaicznego to jeden z problemów w zapewnieniu maksymalnej efektywności pracy instalacji PV. Wyjaśniamy, czy to prawda.

    Więcej … …Więcej …

  • LCA GEN24 Zespół Fronius Ekologia a produkcja falowników – Fronius GEN24 - Zrównoważony rozwój jest dziś na ustach całego świata. Fronius stawia tę ideę na pierwszym miejscu, a najlepszym tego dowodem jest falownik Fronius GEN24 oraz nadany mu certyfikat. Przeczytaj więcej.

    Więcej … …Więcej …

  • Wytyczne SBF – jak czytać? - Pod koniec października Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej (SBF) polska PV opublikowało wytyczne dotyczące projektowania i wykonania instalacji PV w kontekście ich bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ponieważ dokument zawiera wiele cennych informacji, postaramy się zwrócić uwagę na najważniejsze z nich. Przewodnik Aby łatwo odnaleźć się w gąszczu różnych instalacji, poniżej przedstawiamy ikonografikę z najczęściej spotykanymi wariantami: Rys. 1. Przewodnik po uzgadnianiu…

    Więcej … …Więcej …

  • Uzgadnianie projektów instalacji PV z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych Uzgadnianie projektów instalacji PV z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych - Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 W świetle ostatnich zmian w przepisach prawa budowlanego nakazujących do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW wprowadzających obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, wśród inwestorów i instalatorów pojawiło się sporo wątpliwości i pytań. Dlatego zapraszamy do lektury niniejszego artykułu,…

    Więcej … …Więcej …

  • bezpieczeństwo pożarowe instalacji PV Fotowoltaiczny Dekalog Dobrych Praktyk - Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznych jest jednym z głównych poruszanych tematów w branży PV w ostatnich miesiącach. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV wraz z firmami członkowskimi - między innymi z firmą Fronius Polska - przygotowało poradnik zawierający 10 najważniejszych zasad w zakresie projektowania, montażu i serwisowania instalacji PV wpływających na poprawę bezpieczeństwa pożarowego instalacji.  https://youtu.be/1XJdXUDhhXo Mimo iż instalacje…

    Więcej … …Więcej …

  • Instalowanie ochronników przepięciowych w falownikach Fronius <10kW - Z przyjemnością informujemy, że właśnie wprowadziliśmy do oferty zestaw ochronników przeciwprzepięciowych SPD (DC SPD 8.2 TYP 1 + 2 M) dla małej serii SnapINverter: od 3.0 do 8.2kW. Teraz montaż falowników Fronius jest jeszcze prostszy - nie wymaga stosowania jakichkolwiek skrzynek po stronie DC.

    Więcej … …Więcej …

  • Ważna książka o fotowoltaice – wydanie VIII - Pojawiło się nowe, już VIII wydanie pozycji książkowej traktującej o fotowoltaice. Nie ma takich książek zbyt wiele, więc tym bardziej powinna cieszyć i stanowić obowiązkową lekturę każdego instalatora. Książka zawiera wiele szczegółów technicznych, przeznaczona jest zatem raczej dla firm instalujących lub przymierzających się do instalowania PV. Do kupienia na stronie wydawcy (GLOBEnergia) za ok. 80 zł. "Poradnik…

    Więcej … …Więcej …

  • Zarządzanie produkowaną energią przy użyciu czterech cyfrowych wyjść Datamanager’a - WPROWADZENIE Systemy fotowoltaiczne są zwykle wyposażone w kontrolowane obciążenia w celu zwiększenia stopnia samodzielnego zużycia i autonomii. Wysoka konsumpcja własna oznacza zużywanie jak największej ilości energii produkowanej ze źródła energii odnawialnej, podczas gdy autonomia oznacza czerpanie jak najmniejszej ilości energii z sieci, tzn. bycie tak samowystarczalnym, jak to tylko możliwe. Aby osiągnąć te cele, należy zainstalować inteligentny licznik…

    Więcej … …Więcej …

  • Uzyski energii dla różnych układów modułów i konfiguracji falowników - Jednym z bardziej popularnych wpisów na naszym forum, jest ten dotyczący przewymiarowania mocy modułów względem mocy falownika (można przeczytać go tutaj). W tym artykule wyjaśniamy, jak ułożenie modułów i ich dopasowanie do falownika przekłada się na rzeczywiste uzyski energii.  Do symulacji użyliśmy oprogramowania firmy Valentin-Software: PV*Sol premium 2019 (R6) w wersji testowej. Nota bene zbliżają się Walentynki,…

    Więcej … …Więcej …

  • Napięcie rozpoczęcia pracy falownika (Udc start) - Poniższy artykuł wyjaśnia, jak należy traktować parametr nazwany jako "napięcie rozpoczęcia pracy falownika", a oznaczany jako UDC start. Prawdopodobnie to nazwa tego parametru prowadzi do mylnej interpretacji, że jest to wartość napięcia, przy której falownik rano rozpoczyna pracę. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę. Jak działa ogniwo fotowoltaiczne Najpierw przypomnijmy sobie, jak działa ogniwo fotowoltaiczne oraz jak wyglądają zależności…

    Więcej … …Więcej …

  • Ograniczenie ryzyka wystąpienia pożaru w instalacjach PV - Niniejszy materiał bazuje na dokumencie opracowanym przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego (Bundesverband Solarwirtschaft e.V.) – BSW-Solar. Bardzo dziękujemy za zgodę na wykorzystanie materiałów i publikację tych niezwykle ciekawych wytycznych na polskim rynku. Fronius Polska Sp. z o.o. WPROWADZENIE W instalacjach elektrycznych, a więc także w systemach fotowoltaicznych, bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Systemy PV, które są projektowane, instalowane…

    Więcej … …Więcej …

  • Przewymiarowanie instalacji względem mocy falowników Fronius - Na początku wyjaśnijmy podstawy: dlaczego należy przewymiarować instalację fotowoltaiczną względem mocy nominalnej falownika, a dalej zdefiniujemy jaki jest dopuszczalny stopień takiego przewymiarowania. Wiadomo, że falowniki rodziny SYMO o zakresie mocy do 8.2kWAC oferują przewymiarowanie aż o 100%! Świadczy to o ich solidnej i wytrzymałej konstrukcji. Dlaczego jednak wogóle można zastosować mniejszy falownik do większej mocy modułów -…

    Więcej … …Więcej …

  • Rodzaje sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, IT) a falowniki Fronius - Często pojawia się pytanie, czy w danym układzie sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, TT, IT) można instalować trójfazowe falowniki fotowoltaiczne. Niniejszy artykuł charakteryzuje rodzaje układów sieciowych i podpowiada, czy nadają się do podłączenia falowników, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Niniejszy wpis powstał na bazie artykułu Wikipedii "Układy sieciowe", który jest dostępny pod tym linkiem na licencji…

    Więcej … …Więcej …

  • Jak połączyć falownik Fronius z Fibaro Home Center 2 - Poniższy artykuł przedstawia szczegółowy opis metody połączenia elektrowni fotowoltaicznej bazującej na falownikach Fronius oraz instalacji inteligentnego domu bazującej na centrali Fibaro Home Center 2. Zamieszczono również przykładowy kod skryptu w języku Lua. Aby zrozumieć korzyści płynących z tego połączenia należy uprzednio zapoznać się z wpisem wyjaśniającym podstawy fotowoltaiki: "Podstawy fotowoltaiki w pigułce" Zobaczyć znaczy zrozumieć Wszystkie falowniki…

    Więcej … …Więcej …

  • Kilka liczników Fronius Smart Meter w jednej instalacji - Właśnie została dodana długo oczekiwana funkcjonalność podłączenia kilku liczników Fronius Smart Meter do jednego Datamanagera. Daje to bardzo ciekawe możliwości analizy profilu produkcji i zużycia energii z wyszczególnieniem najważniejszych z nich (np. pompy ciepła, bojlera., itp.). Przykładowo, jeśli włączymy dodatkowy licznik do toru zasilania bojlera: Na portalu Solar.Web uzyskamy precyzyjną informację o zużywanej energii: Krok 1 - podłączenie…

    Więcej … …Więcej …

  • Optymalizacja – fakty i mity - Od czasu do czasu można spotkać systemy fotowoltaiczne z tzw. optymalizatorami (ang. optimizers). Niestety utarło się przekonanie, że mogą one stanowić rozwiązanie wszelkich problemów na instalacji, głównie polegających na jej zacienieniu. Wbrew obiegowym opiniom, optymalizatory nie są jednak w stanie zakrzywić praw fizyki: zacieniona instalacja zawsze będzie wytwarzać mniej energii, niż równoważna – niezacieniona. Są jednak aplikacje,…

    Więcej … …Więcej …

  • Jak prosto można sterować mocą czynną i bierną falownika - W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że Prezes URE nie podpisze aktualizacji kart IRiESD w ich obecnym kształcie. Musimy jednak pamiętać, że Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, Art. 7. ust 8d10 mówi wyraźnie: Nie ma jeszcze doświadczeń z rynku polskiego, jak miałoby wyglądać takie ograniczenie mocy. Jeśli jednak polscy OSD skorzystaliby z rozwiązań…

    Więcej … …Więcej …

  • Ograniczenie wypływu energii do sieci - Co robić w sytuacji, gdy instalacje fotowoltaiczne, które uzyskały dofinansowanie nie mogą oddawać energii do sieci elektroenergetycznej? Można korzystać z dobrodziejstw elektrowni słonecznej, ale pod warunkiem wykorzystania produkowanej energii wyłącznie na potrzeby własne. Jak zatem zrealizować ograniczenie wypływu energii do sieci korzystając z falowników Fronius? Co należy zrobić, aby ograniczyć wypływ energii do sieci do zera? Lub…

    Więcej … …Więcej …

  • Fronius Polska i WAGO ELWAG nawiązują współpracę - Firma Fronius Polska i WAGO nawiązały współpracę w zakresie technicznej integracji rodziny sterowników PLC typu WAGO PFC200 przeznaczonych do zarządzania i sterowania obiektami energetycznymi oraz karty Datamanager 2.0 standardowo instalowanej w falownikach Fronius. Takie połączenie daje możliwość zbudowania kompleksowej oferty dla: klastrów energetycznych (więcej informacji na stronach bloga WAGOdirect oraz Smart-Grid), dużych projektów gminnych, szczególnie wymagających integracji i…

    Więcej … …Więcej …

  • Nowe wymagania OSD względem falowników PV - Szanowni Państwo, w ostatnich dniach świat instalatorów fotowoltaiki w Polsce obiegła wiadomość o zmianach w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD) u wszystkich pięciu Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (link do notatki Globenergia). Dokumenty te w znaczący sposób zmieniają wymagania odnośnie instalowanych urządzeń, tj. falowników PV w mikroinstalacjach OZE. Planowana data wprowadzenia tych zmian to 1 kwietnia 2018r i nie jest to żart…

    Więcej … …Więcej …

  • Instalowanie ochronników przepięciowych (ograniczników przepięć) w falownikach Fronius ≥10kW - Artykuł omawia sposób podłączenia ochronników przepięciowych (OVP) do falowników Fronius, ze szczególnym uwzględnieniem mozliwości montażu wewnątrz falowników SYMO 10.0-3-M do SYMO 20.0-3-M, ECO 25.0-3-S i ECO 27.0-3-S. Artykuł porusza również ważny temat monitorowania uszkodzenia wkładki ochronnika, czyli co zrobić, aby falownik automatycznie powiadamiał nas o konieczności jej wymiany.

    Więcej … …Więcej …

  • Najczęściej popełniane błędy w projektach PV - Błędy popełnianie na etapie projektowania z reguły są bardzo brzemienne w skutkach: w najlepszym wypadku mogą doprowadzić do droższej niż planowano budowy, w najgorszym – do katastrofy budowlanej. Z tym większym przerażeniem spotykam się z ogromną masą „projektów”, które choć podpisane przez osoby z tzw. uprawnieniami –zawierają liczne, niekiedy rażące błędy uniemożliwiające działanie elektrowni.Dr inż. Maciej Piliński…

    Więcej … …Więcej …

  • Dlaczego w falownikach PV lepsze jest chłodzenie aktywne - Współczesne falowniki fotowoltaiczne osiągają coraz wyższe sprawności, niemniej jednak, w wyniku strat związanych z działaniem układów elektronicznych wydzielają one duże ilości ciepła i dlatego wymagają intensywnego chłodzenia. W konstrukcjach produkowanych w ostatnich latach nadal najczęściej spotyka się chłodzenie wymuszone (aktywne), a niniejszy artykuł odpowiada na pytanie dlaczego ma ono więcej zalet, niż chłodzenie pasywne. Definicje Chłodzenie aktywne…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #07 :: Solar.configurator 4.0 - Prezentacja dotycząca oprogramowania wspomagającego prawidłowy dobór modułów PV do falowników Fronius.

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium #04 :: Zarządzanie produkowaną energią - Podłączanie odbiorników zewnętrznych na wyjścia przekaźnikowe i cyfrowe w falowniku Fronius - sterowanie grzałką lub innymi odbiornikami - przykładowy dobór, przykładowe systemy które można skonfigurować w każdym budynku mieszkalnym.

    Więcej … …Więcej …

  • Uwarunkowania techniczne budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych - dr inż. Maciej Piliński / Fronius Polska Sp. z o.o. Instalacja układów fotowoltaicznych (instalacji PV) na budynkach jest dużym wyzwaniem szczególnie na rynku takim jak Polska, który nie ma doświadczeń w tym zakresie. W wyniku realizacji nieprawidłowego projektu powstanie instalacja, która działając nieoptymalnie lub wręcz nieprawidłowo, może narazić inwestora na spore straty finansowe. W niniejszym artykule postaram…

    Więcej … …Więcej …

Serwis, naprawy

  • Jacek z zespołu wsparcia technicznego Fronius Zapytaj Serwisanta – FAQ - FAQ Zapytaj Serwisanta zostało opracowane na podstawie webinaru Corab Akademia. Poznaj odpowiedzi naszych ekspertów na najczęstsze pytania.

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium FSP #04 :: Datamanager cz. 2 – rekonfiguracja połączenia sieciowego - Fronius Datamanager cz.2 – Jeśli z jakiegoś powodu (wymiana routera, zmiana dostawcy Internetu, zmiana hasła WiFi) musisz ponownie podłączyć falownik Fronius do internetu - to webinarium podpowie Ci jak to zrobić.

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium FSP #03 :: Datamanager cz. 1 – montaż, konfiguracja i nowe funkcje - Fronius Datamanager cz.1 – pierwsze z zaawansowanych webinariów poświęconych montażowi i konfiguracji karty Fronius Datamanager, a także opis nowych funkcji (m.in. WPS).

    Więcej … …Więcej …

  • Narzędzia Wire Solutions w fotowoltaice - Oferujemy narzędzia pojedyncze lub w zestawach, dzięki którym wydajniej będą mogli Państwo pracować przy systemach fotowoltaicznych. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca poza modą, staje się coraz bardziej opłacalną inwestycją na przyszłość, ze względu na rozwój technologii wytwarzania systemów fotowoltaicznych. Jak wiadomo są to projekty zakładające długoletnie korzystanie z zainstalowanych systemów, w związku z czym bardzo ważna jest…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium FSP #02 :: Fronius SOS = Solar Online Support - Fronius SOS = Solar Online Support, to narzędzie dedykowane Partnerom Serwisowym Fronius do łatwej diagnozy usterek i zgłaszania spraw serwisowych. To webinarium wyjaśni, jak najlepiej wykorzystać wszystkie możliwości Fronius SOS.

    Więcej … …Więcej …

  • 10 narzędzi przydatnych instalatorom PV - Przed przystąpieniem do technicznej realizacji projektu z obszaru fotowoltaiki warto zastanowić się, jakie narzędzia będą przydatne do projektowania, diagnostyki czy konfiguracji parametrów. Poniżej zestawienie 10 15 20 25 najbardziej przydatnych narzędzi, które mogą ułatwić pracę instalatorom PV. 1. Forum Instalatorów Falowników Fronius No właśnie..., ale przecież tu jesteśmy!Warto zapisać w ulubionych zakładkach w przeglądarce:https://www.forum-fronius.pl Forum to także blog,…

    Więcej … …Więcej …

  • Aktualizacja oprogramowania falownika: fro28500.upd - Firmware Update Galvo/Primo/Symo/Eco [wersja fro28500]   W imieniu kolegów z działu R&D pragnę poinformować  Państwa o pojawieniu się nowej oficjalnej aktualizacji do naszych falowników. Aktualizacja naprawia błąd związany z nieprawidłowym wyświetlaniem uzysku dziennego oraz kilka innych problemów. Niestety problem z wyświetlaniem niepoprawnych wartości w falownikach Galvo zostanie rozwiązany dopiero przy następnej aktualizacji, która wstępnie jest planowana na 12…

    Więcej … …Więcej …

  • Co sygnalizują diody LED na karcie Datamanager 2.0? - Często przy diagnostyce połączenia karty Datamanagera z Internetem pojawia się pytanie, co oznaczają poszczególne diody LED. Poniżej krótkie kompendium wiedzy. Opis poszczególnych diod LED można znaleźć w "Instrukcji obsługi Datamanager 2.0", którego najnowszą wersję można znaleźć na strownie Fronius Polska: http://www.fronius.pl. Niemniej, poniższy opis umożliwi Państwu szybką diagnozę stanu połączenia pomiędzy falownikiem / falownikami a platformą Solar.Web…

    Więcej … …Więcej …

  • Zdalna pomoc przez TeamViewer - Oprogramowanie TeamViewer umożliwia zdalną kontrolę ekranu komputera, na którym jest zainstalowany. Jakkolwiek strasznie to brzmi, dzięki tej aplikacji pracownicy Wsparcia Technicznego firmy Fronius mogą dokonać zdalnej diagnozy problemów związanych np. z komunikacją czy ustawieniami Datamanagera. Aby zestawić zdalną sesję przez TeamViewer niezbędne będzie: obecność osoby przed komputerem posiadającym połączenie z siecią lokalną - tą samą co falownik…

    Więcej … …Więcej …

  • “Pływające zero” – co to jest i dlaczego należy go unikać? - W układzie trójfazowym bez połączonego przewodu neutralnego (np. w wyniku awarii lub błędu w instalacji) przy obciążeniu niesymetrycznym następuje przesunięcie punktu zerowego ze środka ciężkości trójkąta napięć zasilania 0  o wektor  U0’0  do punktu  0’. W wyniku tego następuje asymetria napięć fazowych odbiornika UA, UB, UC : |UA| ≠ |UB| ≠ |UC| Przykład: |UA| = 100V   |U0,0| =…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium FSP #01 :: Opis procesu serwisowego - Jak powinno wyglądać poprawne zgłoszenie serwisowe, jak wygląda proces wymiany całego urządzenia = falownika, jak wygląda proces wymiany płyty PCB lub innego komponentu (faktura!!!), co się dzieje gdy naprawa nie podlega gwarancji? Jak wygląda proces naprawy?

    Więcej … …Więcej …

  • ESD – co to jest i dlaczego serwisanci powinni się przed tym chronić? -     Patrycjusz Kujawa  Doradca Techniczno-Handlowy T: +48 885 111 310 E: patrycjusz.kujawa@renex.com.pl  Al. Kazimierza Wielkiego 6E 87-800 Włocławek, POLAND T: +48 54 231 10 05 F: +48 54 411 25 56 E: office@renex.com.pl  www.renex.com.pl EQUIPMENT AND TRAINING FOR ELECTRONICS   

    Więcej … …Więcej …

Po godzinach

  • fotowoltaika - poprawność językowa Dlaczego klienci mówią “fotowoltanika” i co z tym inwerterem? Słowo o poprawności językowej w branży PV - Dlaczego klienci mówią "fotowoltanika"? Czy istnieje jedna poprawna forma? Dowiedz się więcej o poprawności językowej w branży PV.

    Więcej … …Więcej …

  • SUBSKRYBUJ BIULETYN SOLAR ENERGY I BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO! - Bezpłatny newsletter firmy Fronius to dawka solidnej wiedzy i zawsze ekskluzywne informacje z branży PV! Wybierz rodzaj biuletynu i dołącz do grona naszych subskrybentów.

    Więcej … …Więcej …

  • Nowy sposób logowania do FIFF i do Solar.Web - Począwszy od 20.11.2019 udostępniamy Państwu nowy system logowania. Teraz mogą się Państwo logować zarówno do Forum, jak i na Solar.Web, przy pomocy jednego loginu (adresu e-mail) i hasła. Nowy sposób logowania umożliwia również jednorazową rejestrację do obu serwisów. W razie potrzeby dostępna jest opcja przypominania hasła. Uwaga! Począwszy od 2020 roku konta na FiFF, na Solar.web i…

    Więcej … …Więcej …

  • Program “Mój Prąd” – ważne informacje - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór do programu priorytetowego "Mój Prąd" oraz opublikował regulamin i wzory wniosków. W artykule przedstawiamy kluczowe informacje dla przyszłych beneficjentów.

    Więcej … …Więcej …

  • Ważna książka o fotowoltaice – wydanie VIII - Pojawiło się nowe, już VIII wydanie pozycji książkowej traktującej o fotowoltaice. Nie ma takich książek zbyt wiele, więc tym bardziej powinna cieszyć i stanowić obowiązkową lekturę każdego instalatora. Książka zawiera wiele szczegółów technicznych, przeznaczona jest zatem raczej dla firm instalujących lub przymierzających się do instalowania PV. Do kupienia na stronie wydawcy (GLOBEnergia) za ok. 80 zł. "Poradnik…

    Więcej … …Więcej …

  • Więcej informacji o EIB (d. KNX): struktura systemu - Ogromne podziękowania dla firmy TEMA Polska, która udostępniła część ich materiałów szkoleniowych Oto wybrane fragmenty: 1. Topologia System EIB opiera się na trzech typach topologii: linii, gwiazdy oraz drzewa. W rzeczywistych instalacjach istnieje możliwość mieszania powyższych typów typologii, co umożliwia optymalnie dostosowana do struktury budynku i potrzeb instalacyjnych. Jedynym ograniczeniem jest łączenie poszczególnych odcinków w pętlę, ze…

    Więcej … …Więcej …

  • Co każdy inwestor o złączach fotowoltaicznych MC4 (firmy Multi-Contact) wiedzieć powinien … - W 2017 roku znacznie wzrosło oryginalnymi złączami i przewodami do instalacji fotowoltaicznych. Twórcą dwóch światowych standardów złączy znanych jako MC3 i MC4 (gdzie liczby 3 i 4 oznaczają średnicę kontaktu wtyk/gniazdo) jest firma STAUBLI EC (dw.Multi-Contact ) ze Szwajcarii. Firma STAUBLI EC zajmuje znaczącą pozycję wśród producentów złączy wykorzystywanych w wielu dziedzinach techniki, dzięki specjalnym elementom sprężystym…

    Więcej … …Więcej …

  • Najczęściej popełniane błędy w projektach PV - Błędy popełnianie na etapie projektowania z reguły są bardzo brzemienne w skutkach: w najlepszym wypadku mogą doprowadzić do droższej niż planowano budowy, w najgorszym – do katastrofy budowlanej. Z tym większym przerażeniem spotykam się z ogromną masą „projektów”, które choć podpisane przez osoby z tzw. uprawnieniami –zawierają liczne, niekiedy rażące błędy uniemożliwiające działanie elektrowni.Dr inż. Maciej Piliński…

    Więcej … …Więcej …

  • Webinarium FSP #01 :: Opis procesu serwisowego - Jak powinno wyglądać poprawne zgłoszenie serwisowe, jak wygląda proces wymiany całego urządzenia = falownika, jak wygląda proces wymiany płyty PCB lub innego komponentu (faktura!!!), co się dzieje gdy naprawa nie podlega gwarancji? Jak wygląda proces naprawy?

    Więcej … …Więcej …

  • Porównanie technologii i standardów w automatyce budynkowej - Od pewnego już czasu chodziło nam po głowie przygotowanie pewnego rodzaju podsumowania technologii i standardów stosowanych w fizycznej warstwie komunikacji automatyki budynkowej. Jeśli instalacja powstaje wraz z budowanym domem - wówczas sprawa jest prosta: kładziemy dodatkowe przewody. Jest to rozwiązanie najbardziej odporne na wszelkiego rodzaju zakłócenia, zapewnia również zasilanie podłączonym do magistrali aktorom i sensorom. Tak jest…

    Więcej … …Więcej …