Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Fronius Symo Hybryd 4.0M + BYD Battery-Box Premium Module HVS 5.1 - problem z rozruchem

Page 1 of 2Next

Dzień dobry,

Mam problem z rozruchem w/w zestawu.

Symo Hybryd 4.0M

Datalogger ID 239.25557
Circuit board version 2.4D
Software version 1.12.1-10

+ BYD Battery-Box Premium Module HVS 5.1

 

Problem:

Inwerter nie widzi komunikacji z baterią.

Bateria nie widzi komunikacji z inwerterem (błąd nr 12)

 

Prawdopodobna przyczyna:
W menu konfiguracyjnym Inwertera nie można wybrać odpowiedniego typu modułu baterii. (fotografia nr 1)

 

System projektowany w styczniu 2020, niestety przez Covid opóznienie w dostawie baterii wyniosło około pół roku. W styczniu 2020, na oficjalnej stronie Fronius, była tabela kompatybilności z modułami baterii. Wówczas Symo Hybryd, było kompatybilne z bateriami serii HVS.  (fotografia nr 3)

Wg. obecnej tabeli kompatybilności już kompatybilne nie jest stan na 08.2020.

W sieci dostępny jest również dokument wskazujący, iż kompatybilność z bateriami serii HVM będzie od wersji 1.16, kiedy wówczas obowiązywała wersja 1.12. Sugeruje  to, iż do wersji 1.15 włącznie powinna być zachowana kompatybilność z bateriami serii HVS. Czy jest możliwość aby zaktualizować inwerter do wersji 1.15 - być może rozwiąże to problem. Niestety automatyczna aktualizacja podpowiada jedynie wersję 1.16 (tą która wyłącza kompatybilność z bateriami HVS, na rzecz baterii HVM).  (fotografia nr 4).

 

Czy spotkał się ktoś z takim problemem? Z góry dziękuję za pomoc.

 

Dodane pliki:
  • 1.jpg
  • 2.JPG
  • 3-tabela-kompatybilności-01.2020.jpg
  • 4.JPG

Przyjmując opcję że to jest tylko problem z wyborem odpowiedniej kompatybilności to tak jak piszesz na obecną chwilę chyba najsensowniej byłoby wrócić do wersji kompatybilnej zestawu do momentu aż poprawią w najnowszej wersji aktualizacji tą niezgodność.

Pewnie ktoś z czerwonych zauważy post i ci podeśle odpowiednią wersję pliku aktualizacji.

Szanowny Panie Michale,

Potrzebuje Pan przeprowadzić aktualizację oprogramowania Karty Hybridmanager do wersji 1.16 zgodnie z załączonym dokumentem przez Pana powyżej.

Po aktualizacji Bateria będzie widoczna.

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

 

Pomogło + reset inwertera + reset modułu baterii.

W ramach podsumowania tematu, należy zaznaczyć iż baterie BYD serii HVS są kompatybilne z inwerterami Fronius Symo Hybryd, pomimo, iż aktualne tabele kompatybilności zarówno BYD jak i Fronius tego nie wskazują.

I dalej ta HVS bez problemu współgra z symo? Bo szczerze mówiąc kupowanie 8 czy nawet 11 kwh hvm żeby mieć backup jest obecnie dla mnie kompletnie bez sensu, ale ta 5kw HVS byłaby całkiem sensowna.

A ile zamierzasz wyciągać z tego magazynu?

Cytat z karllo data 26 grudnia 2020, 21:47

A ile zamierzasz wyciągać z tego magazynu?

Tak naprawdę tylko jako rezerwa mocy zasilania awaryjnego i na chwilowe piki zużycia, więc pojemność użyteczna to by mi tak naprawdę wystarczyła nawet 1kWh ? Za drogie to, żeby zwróciło się przy obecnych zasadach rozliczania.

A w ten deseń... Też myślałem o czymś podobnym tak około 2kW (do 4kW jak by ceny spadły...) w połączeniu z hybrydą i jakimś zwykłym falowniku ongrid z opcją normalnej pracy w ofgrid - do tego panele na tracker. Na razie plan ale kto wie co przyniesie przyszłość...

Ano za drogie, taniej wychodzi tzw magazyn jaki otrzymujemy od ZE z opustami.

Cytat z Maciej Mendel data 26 grudnia 2020, 16:31

I dalej ta HVS bez problemu współgra z symo? Bo szczerze mówiąc kupowanie 8 czy nawet 11 kwh hvm żeby mieć backup jest obecnie dla mnie kompletnie bez sensu, ale ta 5kw HVS byłaby całkiem sensowna.

Witam,

Współgra raczej bez problemów, nie licząc sytuacji, gdy ktoś uruchomi np. piekarnik czy czajnik nie wiedząc, że jest na awaryjnym. Wtedy pada bezpiecznik w przełącznicy. W załączniku screen z przykładowego wietrznego dnia, gdzie występowały częste wyłączenia prądu z sieci - niebieskie kropki sygnalizują załączanie się i wyłączanie zasilania awaryjnego. Przerwy były takie od 2 minut do prawie 3h - 9:30-12:15.

Pozdrawiam. Właściciel zestawu.

Dodane pliki:
  • hvs.jpg

To tym bardziej zastanawiające, czemu Fronius twierdzi, że nie działa, sporo tu widać że faktycznie komunikacja jest prawidłowa- widzi stan naładowania itd.

Ja póki co mam SZR ale tylko na PV, bez akumulatora, więc aż by się prosiło ?

Page 1 of 2Next