Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Optymalizator Tigo, a konieczność wyłączenie Dynamic Peak Managera?

Dobry wieczór,

sytuacja przedstawia się w sposób następujący, w godzinach porannych słup energetyczny rzuca cień na dwa panele. Nie jest to poziom zacienienia dramatyczny, jednak występuje, a to motywuje do wprowadzania usprawnień. Prewencyjnie zastosowałem Tigo, jednak rodzi się pytanie:

Czy zastosowanie optimizera na choćby jednym, problematycznym module w łańcuchu pociąga za sobą konieczność wyłączenia algorytmu GMPP (Dynamic Peak Manager) w ustawieniach falownika?

U mnie na początku instalacja z 5 TIGami działała z włączonym GMPP (nikt mi nie powiedział że trzeba wyłączyć) a od jakiś 2 tygodni wyłączyłem GMPP i wydaje mi się że jest lepiej - średnio 0,5-1,5kW więcej niż wcześniej o podobnej porze i podobnej pogodzie. Więc chyba warto wyłączyć.

Dzień dobry,

brak nam danych liczbowych (produkcyjnych) na ile wpływa wyłączenie Dynamic Peak Managera, ze względu na różnorodne stopnie zacienienia.
Ciężko też określić jednoznacznie, czy przy zastosowaniu jednego optymalizatora Tigo wyłączenie DPM polepszy czy pogorszy produkcję.

Informacje z centrali w Austrii wskazują na konieczność wyłączenia DPM przy zastosowaniu jakiejkolwiek ilości Tigo.

Metoda prób i błędów jest oczywiście możliwa - nie wyłączenie DPM przy zastosowaniu Tigo w żaden sposób nie uszkodzi falownika.

Pozdrawiamy
Zespół Fronius

Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienie co do działania zalecanego przez producenta. Pozostaje czekać na bardziej ustabilizowaną pogodę, bo z obecną chwiejnością trudno o sensowne porównania dla poszczególnych dni.

Witam
Gdzie znajdę w falowniku fronius Symo 8.2-3-M ustawienia do włączenia lub wyłączenia Dynamic Peak Menager?