Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Symo GEN24 10.0 + BYD HVM + UPS - czy to możliwe?

Page 1 of 3Next

Cześć,

Korzystam z systemu PV złożonego z falownika Symo Gen24 Plus 10.0 (docelowo będą dwa) wraz z towarzyszącym mu magazynem energii BYD HVM i ze względu na niską i stale pogarszającą się jakość zasilania z sieci chciałbym za falownikiem (że się tak mało profesjonalnie wyrażę) zainstalować 3-fazowy UPS w topologii online, co miałoby po pierwsze poprawić jakość doprowadzonego do sprzętu RTV/AGD/pompy ciepła/komputerów/magistrali KNX itp. zasilania, a do tego podtrzymałoby to zasilanie w przypadku długotrwałych zaników zasilania z sieci i dało inwerterowi czas na przełączenie się z trybu on-grid na off-grid.

Wybrałem już w zasadzie UPS-a (prawdopodobnie PowerWalker VFI 20K CPG PF1 3/3 BI) ale natknąłem się w dokumentacji falownika na niezrozumiały dla mnie zapis (Instrukcja obsługi, wersja polska, strona 80):

WAŻNE:
W obwodzie zasilania rezerwowego nie wolno używać zasilania bezprzerwowego (UPS).

Dla mnie brzmi to dość absurdalnie, bo w zasadzie chyba nawet podłączonego do gniazdka laptopa można uznać za urządzenie wyposażone w swego rodzaju UPS-a, więc zastrzeżenie to brzmi zupełnie nierealnie - ale może czegoś nie rozumiem?

Czy mógłby ktoś pomóc mi zrozumieć czy rzeczywiście nie wolno w takiej konfiguracji korzystać z urządzeń UPS i dlaczego? Może to jakiś błąd lub niedomówienie ew. swego rodzaju zabezpieczenie producenta, bo nie wszystkie urządzenia UPS pracują z częstotliwością wejściową 53Hz, a z dokumentacji wynika, że taka właśnie obowiązuje po przełączeniu w tryb off-grid (?) Powyższy UPS obsługuje taką częstotliwość, więc nie powinno chyba być problemu?

Może jest tu na forum ktoś bezpośrednio z Froniusa i mógłby odpowiedzialnie takiego wyjaśnienia/odpowiedzi udzielić?

Z góry dzięki!

Paweł

 

Szanowny Panie Pawle,

Zapis jak najbardziej jest poprawny a zastosowanie UPS podczas pracy wyspowej spowoduje uszkodzenie falownika, doprecyzuję że chodzi o zasilanie tych samych odbiorów przez falownik i UPS.

Połączenie UPSa jako odbiornika energii generowanej przez falownik podczas pracy wyspowej może powodować problemy z pracą tych dwóch urządzeń.

 

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Jak zatem zabezpieczyć cały dom i funkcjonujący w nim sprzęt (włączając w to wszelkie sterowniki KNX w szafie rozdzielczej) przed spadkami napięcia, których doświadczam dużo i występują coraz częściej?

Miło byłoby także w jakiś sposób podtrzymać zasilanie na tyle długo, by falownik przełączył się w tryb wyspowy w sposób przezroczysty dla urządzeń w domu - czy to jest możliwe? Postawienie UPS-a na wejściu do domu "przed" falownikiem i resztą osprzętu nie załatwi sprawę, chyba że można jakimś sygnałem np. przy 50% rozładowania akumulatorów UPS-a wymusić na falowniku przejście w tryb off-grid? (przez Modbus albo po LAN-ie?).

To co przekreśliłem było bez sensu- oddaję nadmiar energii do sieci, więc nie można tam stawiać UPS-a.

Pozdrawiam,
Paweł

Kolego Pawle... tak jak napisal przedmowca laczenie rownolegle wyjsc falownika solarnego i ups-a jest niedplopuszczalne. W najlepszym wypadku urzadzenia pojda do bledu a w najgorszym uszkodzisz slabsze. Ktore, to juz losowa sprawa.

Jezeli chodzi o zasilanie odbiorow przez ups-a klasy online to nie powinno byc problemu z jedna uwaga. Jezeli falownik solarny bedzie generowal inna czestotliwosc niz 50 Hz a Ty posiadasz odbiorniki, ktore sa wrazliwe na inna czestotliwosc pracy to musisz zorientowac sie, czy UPS posiada tryb pracy konwertera czestotliwosci. Chodzi o to by mogl pracowac tak, ze na wejsciu podajesz np 54 Hz a na wyjsciu masz 50 Hz. Jak juz znajdziesz taki to zwroc uwage, czy nie masz w tym trybie degradacji mocy wyjsciowej (najczesciej wystepuje - wzgledy konstrukcyjne urzadzenia).

Kolejna sprawa to dopasowanie urzadzen jesli chodzi o moc. Zauwaz, ze UPS 10 kW (moc wyjsciowa) bedzie na wejsciu pobieral wieksza moc niz to 10 kW. To dorowadzi w konsekwencji do przeciazania falownika PV. Istnieja rozwiazania na rynku oferujace specyficzne sterowanie UPS-em. Musisz sie wczytac dokladnie w instrukcje urzadzenia.

Dziękuję Kolego Szymonie 🙂

Co do określenia dokładnych parametrów UPS-a, to pamiętam o tym i zajmę się jak tylko wyjaśnię jakie w ogóle mam opcje - przykładowy wybrany przeze mnie model wydaje się posiadać tryb pracy konwertera, powinien się chyba zatem nadać.

Może doprecyzuję jak wyobrażałem sobie podłączenie takiego UPS-a wewnątrz domu (przepraszam za ewenteualne herezeje - jestem wprawdzie po polibudzie, ale po informatyce i w kwestiach elektryczności moja wiedza kończy się w zasadzie na prądzie stałym :)) Załączam schemat - także jako plik, bo z jakiegoś powodu mi się tutaj nie wyświetla.

Schemat

Pozdrawiam,
Paweł

Dodane pliki:
  • schemat_z_UPS.png

Kolego Pawle... sprawdz maila.

W tym przypadku to najlepiej trzeba by było  zastosować falownik/falowniki off-grid i do niego/nich podpiąć część paneli, oraz magazyn. Pozostała część paneli na ongridzie. System off-grid zasilałby w sposób ciągły odbiory, w przypadku zaniku AC szybkość przełączenia na pracę bateryjną to  ok 10ms. Do tego nie potrzeba SZR i ma programowalne priorytety zasilania odbiorów, oraz ładowania akumulatorów. Kosztowo wyszło by znacznie lrepiej a i funkcjonalność dużo wyższa.

Dzień dobry,

 

Panie Pawle, obecnie stoję dokładnie przed tym samym dylematem co Pan, chciałbym uniknąć przerwy potrzebnej na przełączenie się falownika w system off-grid szczególnie jest to ważne dla automatyki domu. Posiadam upsy on-line do podtrzymania np KNXa czy monitoringu i pytanie czy ta część domu może pracować po przełączeniu na tryb off-grid jeśli jest zabezpieczona przez upsy. Udało się Panu wdrożyć to rozwiązanie?

Pozdrawiam,

Janusz Bednarski

Dzień dobry,

pozwolę sobie odświeżyć temat. Nie jestem elektrykiem ani elektronikiem, ale czytając wątek, który nie ukrywam mnie również interesuje, tak sobie myślę, czy byłaby możliwość podpięcia do PV point'a UPS'a, tak żeby był ładowany w momencie zaniku napięcia w sieci, a sam UPS, żeby zasilał wybrane obwody w domu np. instalację inteligentnego domu, bramę wjazdową, garażową itp.

Wiem że PV point nie jest 3-fazowy, dlatego zasilanie awaryjne ograniczyłbym do wybranych obwodów 1-fazowych.

Czy taka instalacja również podlegałaby rygorom utraty gwarancji przez Froniusa?

 

Pozdrawiam

Marcin

 

Można tak zrobić, UPS to odbiornik jak każdy inny więc nie ma wpływu na gwarancję. Ograniczeniem jest oczywiście moc z PV Pointa

Page 1 of 3Next