Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kod #475 - zbyt niska rezystacja izolacji DC

Page 1 of 2Next

Mam kod statusu jak w tytule. Co się dzieje? Jak sobie z tym poradzić?

SuperInstalator

Kod statusu: #475 (ang. Insulation Warning) to zbyt niska wartość izolacji pomiędzy biegunami modułów PV względem uziemienia. Status 475 nie oznacza awarii falownika, tylko niską rezystancję izolacji strony DC.

Chcielibyśmy szczegółowo wyjaśnić naturę problemu i jego metody korygowania.

Minimalna wartość izolacji DC, która jest ustawiona w falowniku, to 1.1Mohm. Tak więc, stan izolacji pomiędzy biegunem dodatnim lub ujemnym łańcucha modułów a uziemieniem musi mieć wartość wyższą, aby falownik mógł bezpiecznie (dla użytkowników) rozpocząć pracę.

Można sprawdzić wartość rezystancji izolacji na ekranie falownika w menu "INFO", pozycja PV iso.

Jak wiadomo, że przy jednoczesnym łączeniu rezystancji równolegle efektywna rezystancja wynosi: 1 / R = (1 / R1) + (1 / R2) + ........ + (1 / R6)

Jeśli zatem przynajmniej jeden łańcuch ma niższą rezystancję izolacji, cała wartość rezystancji spadnie poniżej wartości progowej. W celu sprawdzenia wartości izolacji należy sprawdzić poszczególne łańcuchy indywidualnie.  Dla łańcucha z niższą wartością rezystancji izolacji należy ustalić przyczynę: przetarta izolacja przewodu, rozszczelniony moduł, uszkodzone wtyczki MC4, itd. itp.

Często w złączach MC4 jest naruszenie izolacji przewodu lub dostaje się wilgoć, która powoduje bezpośrednie połączenie elektryczne z uziemieniem.

 

Postępowanie:

1/ sprawdzenie poziom rezystancji izolacji na ekranie falownika: INFO --> wart. pomiarowe --> PViso

2/ jeśli rezystancja jest poniżej < 5.0 Mohm, mamy do czynienia z znaczną upływnością doziemną

3/ dla niewielkich wartości PViso --> dokonać pomiaru:

  • a) napięcie między biegunem '+' łańcucha modułów a przewodem ochronnym (PE)
  • b) napięcie między biegunem "-" łańcucha modułów a przewodem ochronnym (PE)
  • c) napięcie między "+" a "-" łańcucha modułów
  • d) zanotować ile i jakich modułów jest w danym łańcuchu

Powtórzyć dla drugiego, trzeciego, kolejnego łańcucha. Najlepiej pomiary zrobić na ograniczniku przepięć po stronie DC

4/ pomiar między jednym z biegunów ("+" lub "-") i przewodem ochronnym powinien wskazywać dla poprawnej izolacji około 0-2V --> jeśli wskazuje wyższe napięcie, jest to informacja, w którym miejscu mamy doziemienie.

Przykładowo: Uoc modułu = 40 V, pomiar "+" do PE pokazuje 80 V --> doziemienie jest za drugim modułem od strony "+".

Poniżej rysunek z dokładnym wytłumaczeniem tej metody pomiaru.
PV Iso
5/ jeśli PViso jest stosunkowo wysokie - np. 500 kOhm to konieczny jest pomiar rezystancji izolacji każdego z łańcuchów (miernikiem z napięciem próbkowania 1kV), a następnie każdego z modułów (prawdopodobnie przebicie jest z elektrody do ramy)

Patryk Berent and El haouzi Hicham have reacted to this post.
Patryk BerentEl haouzi Hicham
Produkujemy falowniki od 1992 roku!

Czy do takiego pomiaru napięcia niezbędny jest jakiś szczególny woltomierz?? Wykonuje u siebie taki pomiar: + z PE i - z PE i w obu przypadkach wygląda to tak samo-tj. napięcie gwałtownie spada mniej więcej od 180V  do 30V - z tym że im niżej tym spadek jest wolniejszy. Inaczej mówiąc nie ma momentu w którym napięcie jest na stałym poziomie.  Napięcie między + a - to to ok 390V.

Czy to wina miernika czy może "słabej" ziemi??

Dobry wieczór,

a czy falownik wskazuje zbyt małą wartość izolacji po stronie DC?
Można to odczytać bezpośrednio w menu falownika: "INFO -> Wart. pomiarowe -> PV ISO"

Pozdrawiamy,
Zespół Wsparcia Technicznego Fronius

Produkujemy falowniki od 1992 roku!

Mierząc string składający się z 18 paneli jaka powinna być prawidłową rezystancja? Wierzyłem ostatnio ok 30 stringiw wartości między + a PE oraz -PE były w granicach 17-40 MOhm . Stringi spięte oczywiście.  Sam kabel dochodzący do 1 i ostatniego panela wartość powyżej >999MOhm.  Miernik metrel 3108 . Jaka jest minimalna wymagana wartość rezystancji stringu oraz samego kabla dc

Po miesiącu poprawnej pracy, w dniu wczorajszym falownik ( Symo 12.5-3-M) nie wystartował.  Prawdopodobnie jest problem z pomiarem rezystancji.  Na wyświetlaczu PV Iso - jest wartość "n.a.". Sprawdziłem napięcia zgodnie z powyższym postem. Wartości na poszczególnych łańcuchach (2 x 11 MPP1 oraz 1 x 11 MPP2) po 432 V. Pomiędzy "+" oraz "-" a PE jest 0,2 V.  Pomysły się skończyły.

PS. Nie wiem do końca czy wątek jest w dobrym dziale, ale w innym wątku o rezystancji wyczytałem, że zły parametr rezystancji może nie pozwolić uruchomić falownik.

Przy wartości poniżej 600kΩ falownik nie załączy się i zgłosi kod błędu 475

 

Dodane pliki:
  • IMG_20200322_101212.jpg
  • IMG_20200322_083216.jpg
Janusz Baka has reacted to this post.
Janusz Baka

Problem rozwiązany opis jest w innym wątku

https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/pomiar-rezystancji-pv-iso-n-a-not-available/#postid-2772

Mam jeszcze pytanie odnośnie wartości rezystancji. W drugim poście tego wątku jest zdanie:

5/ jeśli PViso jest stosunkowo wysokie - np. 500 kOhm to konieczny jest pomiar rezystancji izolacji każdego z łańcuchów (miernikiem z napięciem próbkowania 1kV), a następnie każdego z modułów (prawdopodobnie przebicie jest z elektrody do ramy)

Co to znaczy "... jest stosunkowo wysokie - np. 500 kOhm ...".

 

 

 

Problem rozwiązany. Opis w innym wątku:

https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/pomiar-rezystancji-pv-iso-n-a-not-available/#postid-2772

Mam jeszcze pytanie. W drugim poście tego wątku jest napisane:

5/ jeśli PViso jest stosunkowo wysokie - np. 500 kOhm to konieczny jest pomiar rezystancji izolacji każdego z łańcuchów (miernikiem z napięciem próbkowania 1kV), a następnie każdego z modułów (prawdopodobnie przebicie jest z elektrody do ramy)

Co to znaczy w tym przypadku "... jest stosunkowo wysokie ...." ???

Witam.
Według normy obowiązującej w czasie kiedy powstał cytowany wpis minimalna wartość rezystancji izolacji przewodu nie mogła być mniejsza niż 500kohm. stąd też prawdopodobnie taki zapis.
Pozdrawiam.

Witam,

Mam 8 modułów, napiecie miedzy + a - 300V, miedzy + a PE 25V, napiecie miedzy - a PE 325V. Na ktorym module jest doziemienie? W zaleznosci od pogody mam wskazania PViso 2000MOhm (brak problemu), a czasami 1370 kOhm, lub 300kOhm, falownink wylaczony

Page 1 of 2Next