Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

1 czy 2 stringi

Zamówiłem instalację składająca się z 16 paneli Heckert 325w oraz falownika Symo 5.0.3. Analizując możliwości podłączenia myślę że lepiej jest podpiąć 2 stringi po 8 paneli niż 1x16 ze względu na możliwość osobnego monitorowania i porównywania stringów. Instalator wyliczył w programie że różnica w uzysku będzie na poziomie 1,5% na niekorzyść 2 stringów. Jaka będzie rzeczywista różnica 1 vs 2 stringi? Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania 2x8  vs 1x16 prócz sprawności? Dach skierowany na południe (20 st na zachód).

Myślę, że nie ma co się zastanawiać i zrobić 2mppt. W zależności od ich połączenia, jeśli będzie podział w poziomie, to masz ten plus, że jak "zjedzie" ci śnieg z dachu i będzie zalegał na dole to 1 string będzie normalnie działał. Wiem, że teraz śnieg w pewnych rejonach kraju to tylko na zdjęciach 🙂 Jak ci padnie jakiś panel, to dalej 1 string będzie działał, jak będzie jakiś cień na panelu, to 1 string działa na pełnej mocy. 8 paneli ma wystarczające napięcie aby normalnie startować, więc trudno znaleźć plusy dla tylko 1 stringu przy tylu panelach 🙂