Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Basic menu - MPPT Start voltage?

Page 1 of 2Next

MPPT start voltage: for inputting the start voltage (80 - 800 V)

Czym się kierować przy doborze napięcia startu trackera?

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności należy rozróżnić zakres napięcia wejściowego falownika od użytecznego zakresu napięć MPP.

Falownik zaczyna pracować, kiedy osiągnie napięcie rozpoczęcia pracy (karta katalogowa - dane wejściowe Udc start).
Kierować się więc należy zasadą, aby napięcie łańcucha modułów mieściło się w użytecznym zakresie napięć MPP
(U mpp min - U mpp max).
Trzeba jednak mieć na uwadze  sprawność falownika - największą osiągnie pracując przy napięciu nominalnym (595 V).

Napięcie rozpoczęcia pracy Udc start może różnić się od minimalnego napięcia wejściowego Udc min w zależności od modelu (mocy) falownika;
- dla przykładu w Symo od 3.0 do Symo 8.2 napięcie rozpoczęcia pracy Udc start wynosi 200V
a napięcie wejściowe minimalne Udc min  150V.

Pozdrawiam

 

Mój falownik to Primo 4.6

Udc min i Udc start ma 80V
Udc,r 710V

Domyślna wartość MPPT Start voltage była ustawiona na 600V, natomiast w obecnych warunkach panele podczas pracy utrzymują napięcie między 550 a 640V, czy jeśli obniżę tą wartość z 600 na powiedzmy 500 to znaczy że wcześniej zacznie pracę? A może ustawić na wartość 80V?

Witam Panie Konradzie,

MPPT start oznacza, iż falownik zacznie optymalizować pracę modułów przy napięciu ustawionym przez Pana (jedynie w trybie pracy manualnej). Standardowo wybrany jest tryb pracy AUTO - w tym trybie nie ma znaczenia ta wartość, ponieważ falownik od napięcia 80 Voltów zaczyna pracę  (oczywiście potrzebuje jeszcze odpowiedniego natężenia prądu), a MPPT rozpocznie pracę od wartości napięcia zadeklarowanej w kracie katalogowej.

Tak więc odpowiadając na Pana pytanie Proszę ustawić tryb AUTO a falownik zawsze będzie starał się "wstawać" jak najszybciej.

Pozdrawiam,
TSN

PS   Zalecamy aby Państwo ustawiali tryb pracy MPPT na AUTO. W innych przypadkach proszę o zapoznanie się z instrukcją obsługi.

 

 

Dziękuję za tą odpowiedź, oczywiście ustawione mam MPPT Auto. Zastanawiało mnie właśnie czy jest to jakieś ograniczenie dolnego napięcia przy jakim zaczyna działaś tracker, jednakże jeśli w trybie auto nie ma to znaczenia to wszystko jasne 🙂

MPP USER? To wtedy działa na tym napięciu co przypisze? Czyli jak ustawie na 300V to cały czas będzie mi obciążał panel tak aby napięcie było te 300V?

Jestem pierwszy raz na forum i witam wszystkich serdecznie.

Przechodząc do meritum.

Falownik Fronius 4,5-3-m.

Na 1 stringu MPPT (jedna polać dachu) mam 9 paneli i napięcie ok. 280 V

Na 2 stringu MPPT (druga polać dachu) mam 4 panele i napięcie ca. 137 V.

2 string MPPT nie włącza się przy tym napięciu (z forum dowiedziałem się dlaczego).

Moje pytanie jest takie.

Mam techniczną możliwość dołożenia 1 panela pv do tego stringu i podniesienia napięcia wejściowego do 170 V (wiem że zgodnie z instrukcją powinno być min. 6 paneli) ale brak dachu nie daje takiej możliwości.

Czy taki string na 5 paneli 170 V ruszy wiedząc że Udc start to 200V a zakres napięcia wejściowego 150-1000V?

Sprawdzałeś LINK

raczej wymaga minimum 6sztuk

obecnie ma falownik fronius symo 6kW czy jest mozliwość zmiany softu żeby był np do 7kW? moze być za doplatą

tutaj tak to nie działa...

Page 1 of 2Next