Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Błąd 102 - zbyt wysokie napięcie - odpowiedź do Tauron

Drodzy forumowicze

Kilka tygodniu temu dołączyłem do grona prosumentów wraz z instalacją 7kWp opartą na falowniku Symo 7.0-3-M. W zasadzie od pierwszych dni pracy instalacji występuje u mnie problem wyłączania się falownika z powody zbyt wysokiego napięcia w sieci. Moja instalacja znajduje się na końcowym odcinku lini (patrząc od strony stacji transformatorowej), w okolicy sporo jest domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. U części sąsiadów również występuje ten problem, część nie zna tematu, więc albo problem nie istnieje albo nie wiedzą co dzieje się z ich instalacją. W trakcie pracy falownika tuż przed wyłączeniem napięcia oscylują w pomiędzy 245 a 257V. Napięcie mierzone przy falowniku zaraz po wyłączeniu z powodu zbyt wysokiego napięcia to; 254-256V.

Sprawdzając czy wszystko po mojej stronie jest OK wykonałem pomiar pętli zwarcia, uzyskując poniższe wartości:

WLZ

L1-N: 1,09 Ohma

L2-N: 1,02 Ohma

L3-N: 1,06 Ohma

PV 

L1-N: 1,17 Ohma

L2-N: 1,08 Ohma

L3-N: 1,16 Ohma

Instalacja PV od WLZ'ta oddalona jest około 15m, połączona kablem 4x6mm^2, pomiędzy nimi dwie skrzynki rozdzielcze/bezpiecznikowe.

Zgłosiłem problem do Tauron'a, otrzymując odpowiedź jak na załączonych screenach. Wrzucam też przykładowe wykresy z solar.web

Na falowniku mam ustawioną normę PL, analizując różne wpisy na forum, rozumiem, że powyższe ustawienie realizuje wszystkie zalecenia przesłane w odpowiedzi od Tauron'a?

Czy jest sens inwestować w przeróbkę instalacji pomiędzy WLZ a PV aby ugrać kilka setnych kilooma na impedancji pętli zwarcia?

Jakich argumentów użyć w odpowiedzi na pismo z Tauron'a?

Dodane pliki:
  • BE35A275-F2CA-413B-8E87-A3AEA8821800.jpeg
  • C8BF9140-B2B3-4FE5-8A00-21A3A40CBE26.jpeg
  • Zrzut-ekranu-2022-05-14-o-16.47.40.png
  • Zrzut-ekranu-2022-05-14-o-16.49.05.png

Rozmowa z OSD to jak kopanie się z koniem, ale od czegoś trzeba spróbować :

można oczywiście domagać się pomiarów  i interwencji  w postaci skontrolowania  sąsiedzkich instalacji PV pod katem nastaw, a docelowo zmiany zaczepów na trafo SN/Nn i  tym samym obniżeniu napięcia, bo jest to na końcowym odcinku linii Nn.

Większy przekrój WLZ PV  tym przypadku niewiele zmieni, spadek napięcia w okolicy 0,2% na 15 metrach 4x6mm2, można sprawdzić tylko zaciski czy są prawidłowo przykręcone.  I takie pytanie: j eśli to instalacja TNC, czy był zrobiony podział PEN ?

Piotr has reacted to this post.
Piotr

Ponieważ część instalacji w budynku jest dwuprzewodowa a część po remoncie zmodernizowana na trójprzewodową, bardziej określiłbym ten twór jako TN-C-S.

Czy sposób uziemienia albo podział PE i N wnosi coś do tej układanki?