Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Błąd 317 - jak naprawić?

Dzień dobry

Od kilku dni falownik przestał konwertować DC na AC. Do falownika dochodzą dwa stringi na których jest jednakowe napięcie po ok 500V, jednak dalej nie "przechodzi".   Wyskakuje komunikat o błędzie 317. Poza info o niesymetrycznym napięciu obwodu pośredniego nic więcej nie znalazłem na temat tego błędu. Zależy mi na info w zakresie możliwości usunięcia usterki.

Czy mógłbym prosić o  wskazówki celem przywrócenia falownika do życia?

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Przemek

 

 

Dodane pliki:
  • IMG-20230508-WA0004.jpg

Do tej pory nie było konkretnej odpowiedzi wedle tego błędu więc pozostaje kontakt z instalatorem, jeśli już takowej opcji nie mamy to pozostaje kontakt z suportem Fronius.

Szanowni Państwo,

 

Kod 317 oznacza niezbalansowane napięcie w układzie półpośrednim.

Jeżeli błąd nie ustaje po restarcie falownika ( odłączenie AC/DC) to należy dokonać pomiaru izolacji okablowania DC i sprawdzić czy zmierzona wartość jest wyższa czy niższa od ustawionej w falowniku.

Jeżeli wartość ustawiona w falowniku jest niższa to doszło do uszkodzenia płyty mocy i konieczna jest wymiana/naprawa urządzenia. Proces serwisowy musi zostać wykonany przez firmę instalacyjną.

 

Pozdrawiam

Mariusz Majmurek

TSN

Odłączyłem DC i AC na kilka minut a następnie jeszcze dłużej i bez zmian.

Jeżeli chodzi o rezystancję na falowniku to mam odczyt n.a. (foto poniżej). Czy to może zmienia podejrzenie uszkodzenia płyty mocy?

Jestem jeszcze przed pomiarem rezystancji przewodów.

Dodane pliki:
  • IMG_20230509_203914.jpg

polecam zapoznać się z tym  materiałem https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/pomiar-rezystancji-pv-iso-n-a-not-available/

Dziękuję Panowie za odpowiedzi.

Błąd 317 nadal wisi. W między czasie udało się złapać PV iso na poziomie 3 Mohm (foto poniżej). Mimo to falownik nie wystartowal. W przesłanym wpisie na forum znalazłem info że granicznym PV iso do rozruchu falownika jest 1,1 Mohm więc rozumiem,że  poziom 3 Mohm jest już OK.

Kolejnym sprawdzeniem będzie wspomniana przez Pana Mariusza płyta mocy.

Pozdrawiam

Dodane pliki:
  • IMG_20230511_064028.jpg

Szanowny Panie Przemysławie,

 

Falownik ma dwa progi dla PVISO. pierwszym jest próg ostrzeżenia a drugim próg wyłączenia. Obydwie wartości  można ręcznie ustawić w menu Basic. Jeżeli dobrze pamiętam to próg ostrzeżenia jest ustawiony na 5Mohm.  Jak dostać się do Menu Basic falownika opisane jest w instrukcji obsługi falownika.

 

Pozdrawiam

Mariusz Majmurek

TSN

 

 

 

Dostałem się do Menu Basic (Kod 22742).

Graniczne parametry izolacji jakie tam znalazłem to:

Wartość prog. ostrz. 1 Mohm

Wartość prog. błędu 0,1 Mohm (jak chciałem jeszcze zmniejszyć to wyskoczył komunikat że to już min).

Można też chyba tam wyłączyć komunikaty o izolacji (kolejne foto).

Dziś pomiar PV iso 2.6 Mohm i falownik nadal pokazuje błąd 317 i nie startuję.

Przesyłam foty.

Najgorsze jest to że już przepadło kilka słonecznych dni, a końca awarii nie widać.

 

Dodane pliki:
  • IMG_20230511_195720.jpg
  • IMG_20230511_195714.jpg
  • IMG_20230511_195742.jpg
  • IMG_20230511_195942.jpg