Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Błędne wyświetlanie danych

Witam wszystkich na forum.

Mam zainstalowany w systemie Smart Meter 50kA-3.

W słoneczne dni, przy dużych mocach generowanych przez inwerter platforma solarweb.com wskazuje ujemne dane poboru energii. To prowadzi do dosyć dużych przekłamań w bilansie dnia.

Zastosowane przekładniki prądowe są kl. 0,5.

Link do mojej instalacji: https://www.solarweb.com/Home/GuestLogOn?pvSystemId=7342351a-6cc2-4c1a-8cf9-c4140e7eed9f

Dlaczego tak się dzieje?

K. Wierzchoś

Dodane pliki:
  • Obraz1.png
  • Obraz2.png

Prawdopodobnie licznik wpięty nie w tym miejscu lub nieprawidłowo ustawione  miejsce jego zainstalowania (punkt zasilania, ścieżka zużycia).

Niestety dobrze wpięty, zaraz za licznikiem. Skonfigurowany jako punkt poboru. Jak skonfigurowałem go jako odgałęzienie to system wskazywał pobór 20kW.

Ja bym się zapytał czemu zastosowano ten licznik 50kA, on raczej zalecany jest do dużo większych farm PV, tutaj by wystarczył zwykły 63/65A. Dodatkowo czy prawidłowo zostały dobrane przekładniki.

Czyli mogę założyć, że licznik zawyża pomiar i stąd ten błąd.

Ale dlaczego napięcia fazowe na liczniku są niższe niż na falowniku? Kiedy kierunek przepływu prądu jest od inwertera do sieci.

Spróbuję nawinąć kilka zwojów na przekładniki i zmienić przekładnię lub wrzucę w obwody napięciowe FSM diody zenera np. 1,2V.

Dodane pliki:
  • Obraz1.png

Może być też kwestia dokładności pomiaru... etc...

Rozważyłbym też opcję upłynnienia tego FSM 50kA i zamontowanie zamiast niego nawet zwykłego S0, ale jak chcesz się bawić to... warto abyś miał możliwość sprawdzenia prawidłowości pomiaru tego 50kA.

Rozważałem opcję podłączenia licznika S0 ale licznik powyżej 1500 imp. /kwh też sporo kosztuje. Licznik o niższej liczbie impulsów też będzie wprowadzał błąd. A poza tym S0 nie będzie uwzględniany w intetfejsie graficznym solarweb. Poeksperymentuję z przekładnikami i dam znać o efektach mojej zabawy.

Z tego co wiem licznik S0 będzie widoczny w solarweb.

Pozdrawiam

JK

Nawet jeżeli jest tak jak mówisz to licznik S0 do poprawnego działania musi być zainstalowany w "odgałęzieniu odbiornika".

W "punkcie zasilania" nie będzie wskazywał właściwie, ponieważ sam impuls z licznika nie jest w stanie wskazać w którą stronę płynie energia.

Moja instalacje ma dwa punkty odgałęzienia, więc montaż licznika S0 odpada.

Pozdrawiam.

K.W.