Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Brak błędu, brak mocy wyjściowej na jednym MPPT

Page 1 of 2Next

Dzień dobry,

Chciałbym zapytać czy normalnym zachowniem falownika fronius samo jest brak pojawienia się awarii i brak informacji jakiejkolwiek w przypadku zaniku mocy na jednym stringu?

Całkiem przypadkiem zauważyłem że instalacja produkuje jakby połowę swojej mocy. Przeklinając menu falownika widzę nań MPPT1 2W a na MPPT2 normalna moc.

Czasami zdarza się ze jest raz 500w na jednym stringu lub na drugim i tak się zmieniają co kilkadziesiąt sekund.

Najczęściej jednak drugi string pracuje a pierwszy nie.

Czy falownik nie powinien  alarmować o tym?

Co zrobić?

Pozdrawiam

Miroslaw

Falownik nie alarmuje, bo nie wie czy w danym momencie powinna być produkcja na drugim MPPT. Najlepiej zamienić stringi i zobaczyć czy coś się zmieni.

Dziękuję za odpowiedź.

Jeśli będzie na odwrót to znaczy że pętla jest nieciągła? Albo panel się uszkodził / kabel rozłączył?

Zamieniłem plusy miejscami. Minusy też ale chyba dla minusów to bez znaczenia było?

Zobaczę jutro.

 

Cytat z Mirosław Ptasznik data 13 maja 2023, 20:42

Jeśli będzie na odwrót to znaczy że pętla jest nieciągła? Albo panel się uszkodził / kabel rozłączył?

Trzeba się temu przyjrzeć i nie zwlekałbym z tym, nie wiadomo co jest uszkodzone a w najgorszym przypadku może dojść do pożaru jeśli piszesz że czasem się coś tam pojawia... do sprawdzenia też zabezpieczenia może tu coś nie tak...

Zamieniłem plusy miejscami. Minusy też ale chyba dla minusów to bez znaczenia było?

Tak przy minusie nie ma to znaczenia, wszystkie styki są ze sobą połączone.

  • Jeden bezpiecznik DC1000v jest uszkodzony.

Czy to normalne że one padają?

Czy lepiej zanim wymienię to wezwać kogoś do sprawdzenia polaczen na dachu?

Same z siebie nie powinny ale zależnie od tego jakie to zabezpieczenie i jego charakterystyki zadziałania to może być różnie. DC1000V to ogólne oznaczenie napięcia stałego i np max napięcia. Podrzuć dokładne oznaczenie.

Ile lat już ma instalacja? Jeśli jest jeszcze na gwarancji to można zadzwonić do firmy i zgłosić takowy przypadek.

10x38gPV, 13A.h 10kA

Instalacja ma 3-4 lata.

Mam instalacje odgromową na dachu. Może jak była jakaś burza coś poszło po kablach?

Zgłosiłem tam gdzie kupiłem instalacje. Ale ciężko wyegzekwować przyjazd. A Janusz który był ich podwykonawca i to montował wyparował.

Taka sytuacja.

 

Jest to wkładka topikowa, możesz od razu wymienić obie.

Jest dużo możliwości które mogły się przyczynić do tego... Od kiedy jest problem to możesz sprawdzić na solarweb kiedy nie ma danych z tego obwodu... i jak mniej więcej pamiętasz jaka była wtedy pogoda to możesz skojarzyć czy to to, a może coś innego w tym czasie się działo...

Zmierz napięcie jakie jest przed tym zabezpieczaniem, jak jest ok to zamontuj nową wkładkę topikową i obserwuj, ale od tego czasu warto częściej sprawdzać czy wszystko jest ok...

Sprawdziłem. Wygląda na to że w pewien  styczniowy dzień padł ten string. Burzy raczej nie było.

Jutro wymienię bezpieczniki i zobaczę.

Dziękuję wszystkim za nakierowanie mnie na właściwą diagnozę.

Niemniej jednak uważam że Hans z Jurgenem tworząc ten falownik mogli wpaść na pomysł by ostrzegać użytkownika przed takimi zdarzeniami.

Przecież nie będę dziennie klikał po falowniku albo patrzył z uporem maniaka na wykresy.

Pozdrawiam

Miroslaw

Z błędów powinny być błędy 522 lub 523 zależnie który MPPT ma napięcie poniżej określonej wartości. Błąd powinien wyświetlić się na wyświetlaczu falownika.

Page 1 of 2Next