Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Czy można podłączyć Inwerter do skrzynki z licznikiem?

PreviousPage 3 of 4Next

To ja ci powiadam ,ze istnieje taki przepis ale nie pamiętam jego tytułu.. Słabe to jest, że sam nie potrafisz znaleźć tylko oczekujesz aż ktoś ci poda na tacy a ja nie bede teraz 20 min albo dłużej szukał tego artykuły bo mam ciekawsze rzeczy dla mnie to oczywiste że skrzynka jest zakładu i nic tam n ie można sobie wprowadzać jesli mi nie wierzysz to poleciłem abyś zadzwonił do źródła.  To jest oczywiste nie tylo na zdrowy rozsądek ale również usankcjonowane prawnie. Dziwi mnie tylko , że nie wiecie a polecacie komuś aby źle zrobił. A przepis właśnie jest istotny i jak widać po wcześniejszych wypowiedziach też potrzebny. Reasumują - wpinając instalacje PV bezpośrednio do skrzynki nie tylko łamiecie zasady zdrowego rozsądku oraz jakiegoś ogólnie pojętego ładu w energetyce ale również łamiecie prawo. Jeśli za trudne dla kogoś doszukać się źródła przepisu nich skonsultuje z dystrubucja a przede wszytkim nie opowiada tutaj głupot. Ja wiem, że nie można więc nie widzę sensu żebym akurat na siłe teraz szukał odpowiedniego artykułu.

Cytat z Lesław Dobrzyński data 11 czerwca 2020, 15:52

Nie można.

Złącze kablowe czyli ZKP jest własnością energetyki i wg przepisów nic nie można tam montować klienta.

Wiedza i umiejętności muszą się podporządkować przepisom. Przecież tam wszystko powinieneś mieć zaplombowane.

Złącze kablowe nie jest zaplombowane bo i po co??

Temat już trochę zapomniany. Mam zamontowaną instalację w zeszłą sobotę, instalator podłączył u mnie kabel z falownika bezpośrednio do skrzynki z licznikiem przy płocie od strony drogi. Czekam na wymianę licznika. Z powyższej dyskusji wynika, że nie powinien w taki sposób być wpięty kabel? U mnie takie rozwiązanie było najwygodniejsze. Panele są zamontowane na budynku gospodarczym, nie ma  żadnej ingerencji w budynek mieszkalny, a wyprodukowany prąd od razu leci za licznik (od mojej strony). Plomby są na liczniku i na bezpiecznikach, włącznik nie ma zabezpieczeń tego typu i w ten włącznik wpięty jest kabel od falownika.

Co ekipa operatora  to inne podejście, a co do  ZL i wpięcia instalacji PV AC za zabepieczeniem zalicznikowym to nawet w sytuacji gdy  skrzynka na elewacji budynku sie znajduje to się  do takeigo wpięcia nie czepiają przy wymianie licznika, bo jak estetycznie wykonane dławicami  i rurkami elektroinstlacyjnymi i schemat  dołączony. A gdyby nawet się czepili to dajesz swoją skrzynkę  ZK ale i tak   musisz  kablem z ZK PV do ZL wejść  za licznik.... ps ale skoro zgłosiłeś i czekasz na zmianę licznika i się nie czepiali , to raczej  będzie ok.

Cytat z Arkadiusz Głaz data 3 lutego 2022, 10:25

Co ekipa operatora  to inne podejście, a co do  ZL i wpięcia instalacji PV AC za zabepieczeniem zalicznikowym to nawet w sytuacji gdy  skrzynka na elewacji budynku sie znajduje to się  do takeigo wpięcia nie czepiają przy wymianie licznika, bo jak estetycznie wykonane dławicami  i rurkami elektroinstlacyjnymi i schemat  dołączony. A gdyby nawet się czepili to dajesz swoją skrzynkę  ZK ale i tak   musisz  kablem z ZK PV do ZL wejść  za licznik.... ps ale skoro zgłosiłeś i czekasz na zmianę licznika i się nie czepiali , to raczej  będzie ok.

Panie Arkadiuszu, założyli licznik?

Jestem przed podobnym wyborem, wiem, że w poprzednich postach padło stanowcze "można" i "nie można" montować nic w ZL, jednak czy samo wpięcie przewodu z drugiej rozdzielnicy jest "montażem"? Czy to po prostu druga WLZ?

W okolicach Radomia nie spotkałem się z sytuacją, ze ZE zakwestionowało podłaczenie fotowoltaiki za zabezpieczeniem zalicznikowym w ZL.

 

W samej skrzynce nie można nic montować, ale co do wpięcia drugiego kabla to jak wyżej pisał Arkadiusz jest to kwestia zależna od tego jak do tego podejdą pracownicy danego ZE.

A ja bym ci polecił montaż drugiej skrzynki, cofnąć obecny kabel ze skrzynki ZE do tej twojej a dołożyć nowy odcinek między nimi, ale jako plus da ci to możliwość np.: zamontowania dodatkowego licznika dwukierunkowego, np FSM w tej nowej skrzynce.

Witam wszystkich czytających.

Przeglądam sobie te porady i dochodzę do odwiecznego przekonania co kraj to obyczaj.

Muszę przyznać, że z wieloletnim doświadczeniem z fotowoltaiką kozdy z przedmówców ma rację, ale popatrzmy na całą instalację elektryczną w domu kompleksowo. Większość instalacji fotowoltaicznych w dzisiejszej dobie jest montowana poprawnie, ale nie uwzględnia aspektu ochrony całego domu przed aktualnymi zagrożeniami.

Rozpatrywanie wątpliwości podłączania przewodów instalacji PV bezpośrednio za licznikiem ZE w złącz nie plombowanym nie jest rozwiązaniem najgorszym pod warunkiem iż będzie to zrobione w sposób estetyczny i bezpieczny dla funkcjonowania całej instalacji. Tego typu rozwiązanie zabezpiecza nas częściowo przed podbijaniem napięcia przez falownik w złych instalacjach domowych ( ta wiosna dała tego przykład - sporo instalacji wyłącza zabezpieczając tym sum użytkownika przed zbyt wysokim napięciem w sieci ) oraz eliminuje ingerencję w budynek mieszkalny. Przepisy prawne są tu oczywiście nie bez znaczenia. Tak jak już wcześniej pisałem "cena cyni cuda" miało być dobrze i niedrogo to będzie prosto.

W sytuacjach tego typu ja stosuję zawsze jedno rozwiązanie - bardziej pracochłonne, ale korzystniejsze dla instalacji i użytkownika. Aby podjąć jaką kolwiek decyzję wykonujemy projekt istniejącej instalacji elektrycznej i na tej podstawie przygotowuje plan modernizacji oraz uzupełnienia ochrony domu całego a nie tylko instalacji PV. Większość instalacji montuje się na budynkach istniejących z dość skromnym zapleczem ochronnym. Ludzie myślą że potocznie mówiąc sam bezpiecznik to wszystko.

Tego typu dyskusja kończy się zreguly modernizacja instalacji elektrycznej. Mój wybór rozwiązania jest zawsze jeden - jeśli to konieczne to dodatkowa rozdzielnia za RG. Daje to wszystkim dodatkowe możliwości. Użytkownik w oczywisty sposób będzie miał zapewnioną ochronę całego obiektu a nie tylko instalacji PV. Instalator. Instalator natomiast ma łatwiej upchać wszystkie komponenty oraz kable w rozdzielni.

Dzisiejsza rozdzielnia to nie miejsce wyłączania napięcia w poszczególnych obwodach, ale tak naprawdę centrum zarządzania i ochrony całego domu. Tam powinien SM elementy ochrony przeciwpożarowej, przepięciowej, nadpradowej, kontroli napięcia faz czy nawet kontrola ładowaniem samochodu elektrycznego lub idąc dalej wykorzystaniem wyjść cyfrowych do sterowania konsumpcji nadwyżki prądu. Dzisiaj w dobie rozliczania wg net-bilingu jest to jesze bardzie ważne niż kiedy kolwiek.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

oze@eko-anwa

 

Mariusz Sieniawski has reacted to this post.
Mariusz Sieniawski

Czekam na takie zlecenie, w którym klient przed montażem PV zdecyduje się na modernizację swojej instalacji elektrycznej. Obawiam sie, ze przy obecnych cenach materiałów niewielu inwestorów się na to zgodzi. Ps co prawda dotykamy instalacji jako ostatni, ale odpowiadamy tylko za montaż PV i to jasno wpisuję odnotowuję w protokole.

 

Kolego Arkadiuszu.. obawiam sie, ze twoj zapis o odpowiedzialnosci tylko za montaz PV jest nie znaczacy. Jezeli stan instalacji uniemozliwia montaz PV... nie wolno montowac. Zapisy podobnie brzmiace w umowach nie moga miec wymiaru prawnego. Czesto widuje zapisy typu klient odpowiada za stan instalacji elektrycznej i oswiadcza, ze jest ok i umozliwia wpiecie PV w punkcie takim a takim. Slabe to.

PreviousPage 3 of 4Next