Szukaj

Forum Instalatorów i Użytkowników Falowników Fronius


Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań… Zapraszamy do aktywnego udziału!

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka
pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy
przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

Przydatne skrót klawiszy: alt+shift+h = pomoc edytora; alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dzień dobry,

podwykonawcy poszli na łatwizne  i nie zamontowali śrub w krokwiach ( blachodachówka) tylko w łatach, śruby wypadają między krokwiami albo w odległości 20cm -  40 cm od krokwi.  Instalacja ma 10Kwp ( 25 paneli). Wymiary między śrubami (200mm śruby) mierzone od wiatrownicy 43cm, 128cm, 110cm, 129cm, 129cm, 111cm, 110cm. Główna firma prawdopodobnie przyjmie  reklamacje i dojdzie do demontażu  paneli. Wg mnie najprościej jest dodanie między tymi wymiarami dodatkowch śrub ( z moich wyliczeń potrzebne jest min  40szt dodatkowych ), np. przy 128cm po środku tego wymiaru - 64cm dać dodatkową śrubę. Tylko że montaż dalej będzie w  łatach ale cała konstrukcja będzie stabilniejsza niż jest obecnie (odporniejsza na działanie wiatru, śniego itp.). Cała konstrukcja opiera się na 50 śrubach, wg stanu magazynowego otrzymali 64 szt. Wszędzie czytam  że zalecany montaż w krokwie, dopuszczalne w łatach.

Czy takie wyjście z sytuacji będzie rozsądne, oczywiście mogą zamontować w krokwie ( wtedy wymagane minimum 250mm śruby) co będzie lepszym rozwiązaniem ale obawiam się uszkodzeń do jakich może dojść - wiedząc jak zamontowali obecnie. Zaznaczę że dach jest podwójny tzn. stary dach ( stare pokrycie posłużyło jako wstępne krycie zamiast membrany) był na rąbek a na nim jest blachodachówka, zrobiona nowa konstrukcja z kontrłat ( wyznaczają miejsce krokwi) i łaty.

Proszę podpowiedzieć czy takie rozwiązanie jest do przyjęcia ?

  1. Montaż w łatach ale dodając dodatkowe śruby które  bedą wkręcone w łaty, cała knstrukcja oparta na łatach?
  2. Zostawić  śruby które są wkręcone w łatach i przymocowane do szyny montażowej PV a następne śruby wkręcać w krokwie, wtedy konstrukcja oparta na łatach i na krokwiach ?

 

pozdrawiam

Mateusz

Dodane pliki:
  • szkic-PV.jpg

Witam, jeśli chodzi o montaż konstrukcji pod moduły PV na pokryciu z blachodachówki, to standardem  jest wkręcanie śrub dwugwintowych z uszczelką do krokwi. Nawet w przypadku pełnego deskowania nie ma gwarancji, że śruba o średnicy 10-12 mm nie „rozszczepi” łaty czy deski i nie będzie luźna, co może spowodować brak jej właściwej nośności oraz nieszczelność pokrycia. Moim zdaniem naprawiając tę konstrukcje, należy zamontować śruby dwugwintowe do krokwi. Sprawdzić zamocowane wcześniej śruby do łat, a w razie stwierdzenia ich obluzowań czy nieszczelności przy przejściu przez blachodachówkę - wykręcić je i uszczelnić otwór.

Mateusz Łucjan has reacted to this post.
Mateusz Łucjan

dokładnie jak kolega wyżej napisał

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam