Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dokumentacja dla klienta po zamontowaniu instalacji

Page 1 of 2Next

Witam
Została zainstalowana u mnie instalacja fotowoltaiczna o mocy do 10kWp na falowniku  Fronius Symo 10.0-3-M (z wifi).
Otrzymałem tylko fakturę do opłacenia. Brak przeszkolenia tylko założyli dla mnie konto na SolarWEB i więcej nie potrzebuje. Dokumenty do ZE złożyła firma tylko podpisałem - brak kopii dla mnie.

Nie wiadomo czy dana firma będzie zajmować sie za 5lat instalacjami PV (pierwszy kontakt do zgłoszenia usterek). Obawiam sie że samym rachunkiem nic nie wskóram.

W warunkach gwarancyjnych jest zapis. " W celu udowodnienia prawa do korzystania z gwarancji należy przedłożyć dowód zakupu, numer
seryjny produktu objętego gwarancją, protokół uruchomienia (z datą odbioru, datą uruchomienia, raportem przyłaczenia do sieci
Operatora Systemu Dystrybucyjnego) i ewentualnie poświadczenie płatności za płatne przedłużenie gwarancji."

Wiec, co powinien otrzymać właściciel instalacji?

Zainteresował mnie protokół uruchomienia, ponoć uziom jest poniżej 10 ohm - nie byłem przy pomiarze.
W kartonie znalazłem tylko instrukcje montażu (nie obsługi!), naklejkę z nr fabrycznym oraz ulotke  o instalacji aplikacji Solar.web.

Proszę o wypowiedz

Witam.
Komplet dokumentów jaki otrzymuje klient do instalacji jaką wykonuję to:
1. Umowa w formie papierowej (mimo, że wcześniej została zawarta drogą elektroniczną) w której znajduje się:
- wielkość instalacji
- typ paneli i inwertera
- data do kiedy instalacja ma zostać wykonana
2. Protokół kontrolno pomiarowy:
- dokładne dane użytych podzespołów (panele, falownik, przewody, zabezpieczenia)
- protokół z pomiarami napięć, rezystancji izolacji i uziemień, impedancji pętli zwarcia, badaniem RCD jeżeli została zainstalowana
- protokół potwierdzający przeprowadzenie szkolenia z obsługi instalacji
3. Protokół zdawczo-odbiorczy:
- oświadczenie wykonawcy o wykonaniu prac zgodnie z obowiązującymi przepisami
- oświadczenie klienta o akceptacji jakości wykonanych prac (głównie chodzi o estetykę)
4. Instrukcja eksploatacji i konserwacji instalacji:
- instrukcja obsługi (np. jak połączyć falownik z nową siecią WIFI)
- instrukcja konserwacji
- certyfikaty i gwarancje
5. Faktura
6. Ewentualnie upoważnienie lub instrukcja wypełniania zgłoszenia do ZE lub dotacji
7. W tym samym dniu klient otrzymuje drogą elektroniczną wszystkie potrzebne dane do logowania na urządzeniach i portalach monitorujacych.
Według mnie dokumenty 2,4,5 powinien dostać każdy. Każdy nabywca powinien też zostać przeszkolony (zwłaszcza poinformowany o zagrożeniach) i posiadać dane do logowania na zakupionych urządzeniach. firm w branży zrobiło się dużo, więc trzeba uważać kogo się wybiera wydajc dosyć spore pieniądze..
Pozdrawiam.

Marek has reacted to this post.
Marek

Kolega solekopv bardzo dobrze "mowi". Chcialoby sie zeby kazdy instalator podchodzil tak rzetelnie do wszystkiego. Plaga jest niewykonywanie pomiarow, bo przeciez "wystarczy" sie podposac na oswiadczeniu instalatora.

Bardzo wazne jest szkolenie z obslugi a najlepiej rowniez instrukcja pisemna. Wszystko fajnie jak nic sie nie dzieje. Co jednak zrobic jezeli mamy doczynienia z awaria lub pracami remontowymi na dachu? Jak zapewnic bezpieczenstwo ludziom? Nie kazdy uzytkownik jest elektrykiem z wyobraznia.

Ja ze swojej strony dodam: pisemne warunki gwarancji na poszczegolne podzespoly (inaczej zostanie tylko rekojmia) i bardzo czesto zapominane nalezyte oznakowanie instalacji.

Kolego Wozniak - "ponoc" mniej jak 10R uziomu wynika czesto z wymagan normy (pytanie, czy akurat potrzebujesz 10R). Nie dalej jak 3 dni temu mierzylem uziom w nowo wykonanej instalacji PV i zapytalem inwestora ile metrow ma szpilka (notabene nie powinienem pytac tylko powinno znajdowac sie oznakowanie, ktorego nie bylo). Inwestor dzwoni do elektryka i za chwile mam odpowiedz... "no, uziom ma 4,5 m dlugosci i tam bylo ponizej 3 R". Oczywiscie juz wiem, ze to bzdura i pomiar w zyciu nie mial miejsca. Zmierzylem i wyszlo okolo 7,5 R. Prosze jednak pamietac, ze to co jest zmierzone to nie jest rezystancja uziemienia. Nalezy zastosowac wspolczynniki korekcyjne. W niektorych rodzajach uziomu wartosc zmierzona nalezy pomnozyc nawet x3 i to jest dopiero interesujaca nas wartosc.

Pozdrawiam

Marek has reacted to this post.
Marek

Szczegółowe wytyczne dot. pomiarów rezystancji uziemienia w instalacjach elektrycznych i piorunochronnych zostały określone  w normie PN-HD 60364-6:2016-07 – Instalacje elektryczne niskiego napięcia — Część 6: Sprawdzanie

rezystancja uziomu – rezystancja zmierzona między końcami pręta bądź płaskownika uziomowego miarodajna np. dla oceny stopnia jego skorodowania,
rezystancja uziemienia – rezystancja między uziomem a ziemią odniesienia, wynikającą z ilorazu napięcia uziomowego i prądu uziomowego,

Wykonanie pomiaru ma na celu wyznaczenie maksymalnej wartości rezystancji uziemienia dla sprawdzenia  spełnienia  wymagań  norm i przepisów dotyczących ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej i przeciwprzepięciowej oraz czy zapewnia warunki poprawnej pracy urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.

 

Cytat z Woźniak data 2 kwietnia 2020, 15:47

W warunkach gwarancyjnych jest zapis. " W celu udowodnienia prawa do korzystania z gwarancji należy przedłożyć dowód zakupu, numer
seryjny produktu objętego gwarancją, protokół uruchomienia (z datą odbioru, datą uruchomienia, raportem przyłaczenia do sieci
Operatora Systemu Dystrybucyjnego) i ewentualnie poświadczenie płatności za płatne przedłużenie gwarancji."

Dzień dobry,

Jestem świeżo upieczonym posiadaczem instalacji. Właśnie dostałem fakturę na której wyszczególniono 2 pozycje, tj.: "Zakup instalacji fotowoltaicznej", "Usługa montażu". Teraz pytanie o nr seryjny inwertera w kontekście "udowodnienia prawa do korzystania z gwarancji" (cytat z warunków gwarancji) - czy na fakturze musi być nr seryjny falownika? Jak należy interpretować zapis o dowodzie zakupu i nr seryjnym w przypadku ewentualnego dochodzenia uprawnień gwarancyjnych.

Serdecznie dziękuję za pomoc

Gwarancja – FAQ

 

Rejestracja gwarancji – podręcznik

Dziękuję, ale to nie odpowiada na pytanie (z załączonymi dokumentami zapoznałem się wcześniej).

Zwracam uwagę, że chodzi o sytuację gdy urządzenie jednak  wymagać będzie naprawy w ramach gwarancji. W warunkach zapisano: [...]"W celu udowodnienia prawa do korzystania z gwarancji należy przedłożyć dowód zakupu, numer seryjny produktu objętego gwarancją" [...]

Ponawiam pytanie: czy przy korzystaniu z uprawnień gwarancyjnych w serwisie Fronius na fakturze musi być nr seryjny falownika? (na fakturze od instalatora widnieje zbiorcza pozycja "Zakup instalacji fotowoltaicznej" bez wyszczególnienia elementów składowych)

Witam

W kwestii faktury i jej zawartości.

Faktura na usługę montażu instalacji fotowoltaiczne jest obarczona podatkiem 8% VAT i dlatego nic tam innego nie znajdziesz jedynie powinna być podstawą do obniżenia opodatkowania. Wszystkie inne informacje typu zestawienie zainstalowanych elementów czy numery seryjne modułów oraz falowniki znajdować powinny się na załączniku do tej faktury który jednocześnie jest załącznikiem umowy. Tak powinna wyglądać dobra praktyka.

Pozdrawiam

Andrzej Długosz

503005359 oze@eko-anwa.pl

 

Ewa Faściszewska has reacted to this post.
Ewa Faściszewska

Najlepiej żebyś miał certyfikat gwarancji Fronius, który ma numer seryjny falownika. Taki falownik powinien być zarejestrowany przez Instalatora z wpisaną nazwą. Wtedy nie będzie problemu co do uznania gwarancji.

Zgodnie z warunkami gwarancji: "W razie reklamacji, osoba uprawniona do korzystania z gwarancji powinna najpierw powiadomić instalatora, który skontaktuje się z firmą Fronius.".

Teraz pytanie.

Co w przypadku instalator czy też firma, który dokonała montażu przestała istnieć lub nie prowadzi już działalności?

Page 1 of 2Next