Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dwa falowniki Gen24 Plus z akumulatorami w jednej instalacji w systemie zasilania rezerwowego Full Backup

Page 1 of 2Next

Mam w instalacji, jak w tytule, dwa falowniki Gen24 Plus 8.0. Oba połączone do jednej rozdzielnicy. Zastanawia mnie, czy po podłączeniu banków energii do obu, nadal mogą pracować razem? Myślę, że w normalnym układzie, kiedy jest zasilanie z sieci publicznej, problemu raczej nie będzie. Co natomiast przy zaniku zasilania? Zakładam oczywiście dwa osobne systemy odłączania od sieci publicznej. Chciałbym uniknąć podziału rozdzielnicy na dwie osobne części. Z góry dziękuję za poradę.

Tom

PS: Chyba znalazłem rozwiązanie. Pytanie tylko, czy falowniki dodatkowe Nr1 i Nr2 w czasie pracy (jest słońce) będą ładować bank podłączony do Gen24 Plus? Jeśli tak to sprawa jest idealna.

Dodane pliki:
  • Zrzut_2023-10-25_08-09-00.png

 

Ale ten schemat przedstawia falownik hybrydowy z dwoma falownikami ongrid (W temacie były dwie hybrydy). W praktyce nie sprawdzałem, ale falowniki ongrid nie powinny, a nawet nie mogą pracować w przypadku zaniku energii z sieci. Ponieważ gdyby produkcja była większa niż zużycie zaczęły by podnosić napięcie aż do osiągnięcia wartości  określonej w ustawionej normie i weszły w błąd. Aby uniknąć takiej sytuacji falownik GEN24 pracując w trybie zasilania rezerwowego podnosi częstotliwość, co  sprawie, że falowniki ongrid mają ten parametr poza limitem i nie rozpoczynają pracy.

Co do współpracy dwóch falowników GEN24,  z których każdy ma swoją baterię, to obydwa nie mogą zasilać tych samych obwodów w tym samym czasie w trybie zasilania rezerwowego. Więc albo trzeba rozdzielić obwody, albo nie załączać rezerwy jednocześnie, lub baterie podłączyć  tylko do jednego falownika. Rozumiem, że baterie zostały rozdzielone aby zwiększyć moc do 16kW?

Dwa falowniki są zastosowane, ponieważ mam cztery stringi w różnych kierunkach i na dodatek składające się z różnej ilości paneli. Zorganizowałem je tak, aby moce rozdzielić możliwie równo na falowniki. Ten układ działa.

Z analizy opłacalności wyszło mi, że warto dołożyć bank energii. Jak wspomniałem, fatalnie nieoptymalnie jest dzielić całą rozdzielnicę na dwie części. Stąd zastanawiam się, jak je zaprząc do pracy z jednego banku tak jak na załączonym schemacie. Jeden z baterią, drugi nie. W ciągu dnia pracują obydwa. W przypadku pory wieczornej i nocnej, oraz braku zasilania z sieci, jeden hybrydowy z bankiem zasili to co potrzebuję, natomiast pytanie brzmiało, jak rozwiązać, aby oba ładowały bank w czasie produkcji fotowoltaicznej. Czy w połączeniu na schemacie, hybrydowy wykorzysta energię produkowaną przez drugi falownik i w sytuacji nadmiaru produkcji fotowoltaicznej "pomoże" naładować bank? Ewentualnie, czy oba falowniki hybrydowe mogą mieć podłączony jeden bank po stronie DC?

Jeśli będzie zasilanie z sieci to obydwa falowniki będą ładować magazyn (mam tak u siebie GEN+Growatt ongrid), po zaniku zasilania ładował będzie tylko ten, do którego jest podłączona bateria. Dwóch hybryd to jednej baterii podłączyć nie można (przynajmniej w żadnej dokumentacji nie widziałem takiego układu). Ewentualnie jeśli magazyn  jest odpowiednio duży to można dokupić BMS i podzielić go na dwa mniejsze. I wtedy ręcznie lub jakimś układem typu 1-0-2 przełączać magazyny na zasilanie rozdzielnicy.

Zaniki zasilania u mnie są od wielkiego dzwonu, więc jeśli oba w/g układu ze schematu będą ładowały baterię, to jest ok. Właśnie na tym mi bardzo zależy, aby energia z obu falowników była wykorzystana do konsumpcji oraz ładowana jednego banku, a dopiero nadmiar odprowadzany do sieci. Jak mówiłem panele mam w różnych kierunkach, więc moc jest naprzemiennie, rano jeden daje więcej energii, po południu drugi. Gdyby więc baterie ładował jeden z nich, opłacalność przedsięwzięcia spadnie dwukrotnie.

Full backup trochę przy okazji. Zaniki zasilania z sieci i zaprzestanie pracy drugiego falownika, jak wspomniałem wyżej, będzie występowało bardzo rzadko. Najczęściej SPZ mrugnie i tyle, a to utrzyma UPS na odbiorach krytycznych. Rzadziej zdarzają się zaniki długie, ale się jednak zdarzają, np nie ma pół dnia bo energetycy coś dłubią. Na taką ewentualność chcę zbudować układ full backup.

Falowniki muszą być tylko skojarzone z tą samą instalacją w Solar Web.

Jeśli zaniki napięcia sieciowego są rzadko to może wystarczyć sam Power Point. Można z niego pobrać do trzech kilowatów bez dodatkowych nakładów, które są konieczne w wypadku opcji Full Backup.

Falowniki są w tej samej instalacji w Solar Web.

Wiem, że parę aparatów trzeba dokupić i okablować, ale to nie jest problem. Poza tym mam sporo szpeju elektrotechnicznego, styczniki, przekaźniki itd, więc wykorzystam. PowerPoint nie bardzo, bo mam większe zużycie niż 3KW. Poza tym wówczas wracałby problem podziału rozdzielnicy, która i tak jest mega skomplikowana.

A bateria jakiej pojemności jeśli można wiedzieć?

Jeszcze jej nie ma, ale z obliczeń wychodzi, że optymalnie będzie 20kWh.

Skoro taka pojemność i są już kupione dwie hybrydy, to może warto rozważyć zakup baterii w dwóch "słupkach" po 10-11kWh. I tak  teraz będą obie podłączone do jednego falownika, ale jakby się coś w przyszłości zmieniło to łatwo będzie można stworzyć dwa niezależne systemy.

Ewentualnie rozważyć cenę i dostępność  HVS vs HVM.

HVM można zrobić w jednym lub dwóch "słupkach", a HVS tylko w dwóch (przy tej pojemności).

Page 1 of 2Next