Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dwa falowniki w jednej instalacji (standard + hybryda)

Witam,

Jestem w trakcie rozbudowy mojej instalacji PV i mam "głupie" pytanie. Co się stanie jeżeli przed istniejącym falownikiem ongrid zainstaluję hybrydowy falownik z baterią i nastąpi awaria zasilania z sieci...?

Pozdrawiam,

Karol Podgórny

Za mało szczegółów podałeś... Co dla ciebie znaczy przed falownikiem, możesz zamieścić schemat/szkic.

Napisz dokładnie jakie to falowniki to coś więcej można będzie powiedzieć... Sporo zależy jaki jest ten falownik hybrydowy i jakie daje parametry w trybie pracy offgrid.

Dodatkowo mam nadzieję że zamontujesz jakieś urządzenie odcinające cię od sieci (twoja instalacja domowa staje się siecią wyspową/offgidową) na wypadek zaniku napięcia w sieci ZE tak aby falownik hybrydowy nikogo nie poraził/zabił kto będzie naprawiał daną sieć energetyczną...

W tym momencie mam standardową instalację opartą o falownik FRONIUS Eco 25.0-3-S, zastanawiam się nad rozbudową instalacji o dodatkowe panele co oczywiście wiąże się albo ze zmianą falownika na "mocniejszy" albo z dokupieniem dodatkowego. Opcja dokupienia dodatkowego to żadna filozofia bowiem już wiem, że w jednej instalacji może pracować kilka falowników, pytanie dotyczy jednak dość szczególnej sytuacji, w której dodatkowy falownik byłby modelem hybrydowym z możliwością pracy bez zasilania z sieci.

Pomijam już kwestię jego montażu bo oczywiście będzie to wykonane zgodnie ze sztuką przez firmę z uprawnieniami więc jeżeli wymagamy jest rozłącznik to na pewno się tam znajdzie. Pytanie dotyczy innej kwestii.

Zakładamy, że instalacja wygląda następująco:

Licznik operatora -> rozłącznik sieciowy -> falownik hybrydowy Fronius Symo Hybrid -> falownik Fronius Eco -> instalacja domowa

Co się stanie w przypadku zaniku zasilania z sieci? Czy będzie pracował jedynie Symo Hybrid czy "ruszą" oba falowniki?

Podstawowa kwestia to Symo Hybrid nie zostanie przyjęty w ZE w PL, nie otrzymał ważnych certyfikatów, rozbudowa może zostać odrzucona, chyba że coś się zmieniło i jednak go otrzymał.

Jeśli byłby to Symo Hybrid to w owej sytuacji tylko on będzie działał, generuje on 53Hz i zwykły falownik nie powinien wtedy wystartować.

Jeśli będzie to inna hybryda to ciężko powiedzieć ale też może być podobnie.