Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dynamiczne zarządzanie mocą - kilka falowmików

Witam .

Próbuję skonfigurować dynamiczne zarządzanie mocą dla instalacji złożonej z  3 falowników  (1 fronius,  2 inne).   Mam zamontowany smartmeter 65-3  ustawiony jako pierwotny.  Licznik komunikuje się z falownikiem (tylko fronius)  i poprawnie pokazuje łączną produkcję/zużycie.

Falownik Fronius  Symo 6kw   -  6,75 w panelach

Pozostała instalacja   4 kw

Ustawiam w dynamicznej redukcji mocy

  1.  entire System
  2. łączna moc DC   10750
  3. Softlimit   8500

Z dzisiejszych obserwacji wynika, że Fronius nic nie redukuje produkcji.   Przy   łącznej oddawanej mocy na podstawie SmartMeter  na poziomie 9,75    fronius   zbliżał się do swojego maksimum produkcji tj. 6000W.

Doczytałem w źródłach niemieckich, że w takich sytuacjach Fronius powinien obniżać produkcję proporcjonalnie   ( tutaj   8500/10750  a więc o około 20%).

Czy moje ustawienia są poprawne ? Co może być jeszcze nie tak ?

Andrzej Sarzała has reacted to this post.
Andrzej Sarzała

Szanowny Panie,

Ustawienia wyglądają prawidłowo.
Proszę o schemat połączenia tych falowników do instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca wpięcia licznika.
Czy może Pan wstawić zrzut ekranu z wprowadzonymi ustawieniami?
Czy falownik oraz DM są zaktualizowane?
Czy zmiana limitu skutkuje innym zachowaniem falownika?
Czy funkcja hard limit również nie funkcjonuje?

Pozdrawiam.

Będę testował jeszcze wszystko.  Licznik i parametry skonfigurowane zostały wczoraj a w dniu dzisiejszym nie ma na czym testować  (duże zachmurzenie).

W pewnym momencie była sytuacja, że przy ustawieniu HARD  falownik przeszedł w stan czuwania.

DM zaktualizowany do najnowszej wersji.   Falownik nie był zaktualizowany  - dzisiaj zrobię aktualizację.

Przetestuję przy lepszych warunkach słonecznych i dam dokładne odpowiedzi czy jest jakieś działanie.

Tymczasem  proszę o wyjaśnienie   czy w mojej sytuacji   wprowadzone ustawienia będą ograniczać łączną moc wprowadzaną do poziomu 8500 (poprzez reakcję falownika Fronius)  czy ta wartość będzie jednak inna (Fronius obniży moc proporcjonalnie   licząc, że pozostałe falowniki zrobią podobnie).

 

Dodane pliki:
  • schemat-instalacji.png
  • redukcja-ustawienie.png

Aktualizacja falownika się nie powiodła.  Mimo to popróbowałem zmian konfiguracji  i okazuje się,  że   zaczęło chyba działać.   Ustawiałem  maksymalny prąd wyjściowy na bardzo małe wartości   400 do  1000 W    (Dzisiejsza maksymalna wydajność łączna oscylowała na poziomie max 1500W)  i Fronius ograniczał produkcję.    W takiej sytuacji wydaje się mi, że jednak   "samodzielnie - bez patrzenia  na inne falowniki"  próbuje uzyskać  pożądany stan.

Szanowny Panie Grzegorzu,

 

Super, jeżeli fizycznie konfiguracja systemu jest  jak na schemacie, który Pan wysłał to wszystko powinno działać bez problemu.

 

Pozdrawiam
Mariusz Majmurek
TSN

Witam

Jako doświadczonyinstalator i doradca d/s PV w pełni potwierdzam poprawność ustawień na falowniku.

Proponuję dodatkowo zaznaczyć ostatni punkt dotyczący zaniku komunikacji z falownikiem, zewzględu na możliwość kontroli obecnie przez operatora poprawności wysyłanych ilości energii do sieci.

Tego typu rozwiązanie wykożystuje się przy instalacjach o wielkości zbliżonej do mocy przyłączeniowej lub przy instalacjach powyżej 50 kWp.

Aby spełnić warunek umowy z operatorem musimy ograniczyć wysyłanie energii do sieci do wysokości zgodnej z umową.

Instalacja PV pracuje z pełną mocą tylko kilka razy w roku, reszta czasu pracuje w niepełnej swojej wydajności. Przy zastosowaniu tego rozwiązania możemy rozbudować instalację PV do granic naszej samokonsumpcji i jednocześnie działać zgodnie z umową z operatorem.

Pozdrawiam

Andrzej Długosz

503005359

oze@eko-anwa.pl

ps

Posiadam sprawdzone w całej Polsce urządzenie do komunikacji bezprzewodowej pomiędzy falownikiem a licznikiem SM lub innymi urządzeniami - inny falownik lub dowolny odbiornik.

Cytat z Andrzej Długosz data 3 września 2023, 08:10

 

Aby spełnić warunek umowy z operatorem musimy ograniczyć wysyłanie energii do sieci do wysokości zgodnej z umową.

Instalacja PV pracuje z pełną mocą tylko kilka razy w roku, reszta czasu pracuje w niepełnej swojej wydajności. Przy zastosowaniu tego rozwiązania możemy rozbudować instalację PV do granic naszej samokonsumpcji i jednocześnie działać zgodnie z umową z operatorem.

 

Panie Andrzeju, w umowie z operatorem zawarta jest informacja o łącznej mocy zainstalowanych paneli, a nie ilości oddawanej energii. Więc rozwiązanie zawierające ograniczenie oddawanej energii przy większej ilości zainstalowanych paneli niż zgłoszona nie jest zgodne z umową.