Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

E-A Grzałka do wykorzystania nadmiaru mocy

Page 1 of 2Next

Witam

W tym miejscu chciałem się podzielić wiedzą i doświadczeniem dotyczącym zastosowanie grzałek w celu wykorzystania nadmiaru energii oddawanej do sieci. Myślę, że w miarę przekazywanych informacji pytania będą się pojawiać. W nawiązaniu do poprzedniego postu https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/zarzadzanie-energia-fronius-6kw/?part=5#postid-5615 prace postępują i rodzą się nowe pomysły.

Zasada jest prosta mamy dużą instalację PV i z tego tytułu musimy tą energię rozsądnie wykorzystać.

Przykładowy układ z grzałką 3x1000W 230V w załączeniu.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

Dodane pliki:
  • GPO-01.jpg
  • Zarzadzanie-obciazeniem-01.jpg
  • 2020-10-23-081759a.jpg
  • 2020-07-29-12.54.18a.jpg
  • 2020-08-28-11.04.04a.jpg
Dawid Orzechowski and Maciej Wierzbicki have reacted to this post.
Dawid OrzechowskiMaciej Wierzbicki

Cześć

Może coś konkretniej, bo nie wiem czy to jest pytanie, czy stwierdzenie?

Witam

Cieszę się że jest zainteresowanie tym tematem. Co chciałbyś wiedzieć w tej kwestii?

W załączeniu podaję schemat elektryczny instalacji która jest oparta o instalację PV 27kWp 1 Bufor z 4 grzałkami i 2 zasobniki CWU w układzie równoległym z grzałkami po jednej na zasobnik. Schemat hydrauliczny jest tylko poglądowy.

Zasada działanie jest następująca:

1 Wykorzystując wyjścia o1 o2 o3 o0 uruchamiamy pierwsze 4 grzałki

2 Po osiągnięciu produkcji na poziomie 10000 Wp uruchamia się przekaźnik w falowniku który przełącza na kolejne 4 grzałki

3 Po osiągnięciu max temperatury bufora regulator temperatury w buforze przełącza sterowanie na grzałki w zasobnikach CWU

4 Analogicznie jak przy buforze włączają się sekwencyjnie 4 grzałki a po uzyskaniu produkcji 10000 Wp przełącza na kolejne grzałki

Każdy zbiornik ma swój termostat temperatury oraz STB na wypadek przegrzania

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

 

Dodane pliki:
Paweł Składanowski and Dawid Orzechowski have reacted to this post.
Paweł SkładanowskiDawid Orzechowski

Cześć

"Coś" mi tu nie pasuje z tym zatrzaskiem po pierwszych "10-ciu kilowatach". Ale to - dopiero po tym jak się dowiem - jak będą ustawione  progi poszczególnych stopni.

Jestem troszkę dociekliwy.Ponowię prośbę  o parametry budynku. Chodzi o bilans energetyczny budynku.

27kW to nie mała instalacja. Pytanie, czy taka moc była potrzebna. Nadmiar energii, zawsze można zamienić w ciepło, to najprostsze.  CWU  latem - OK.

Klima inwerterowa , dogrzewanie w okresach przejściowych - OK . Ale  koszt kWh z gazu, nie przekracza 20 gr  (0,2zł). Dobry kocioł kondensacyjny się sprawdza.

Z tego co Pan pisze wynika , że priorytetem jest CO - czyli zima. Ale CWU i CO zasilane na siłę prądem jest bez sensu. Jaki jest, koszt inwestycji i okres zwrotu?

Czyli, generujemy w cholerę prądu w sezonie słonecznym, a w zimę ciągniemy 70% z sieci. Droga do nikąd .  Pompy ciepła,  pewnie powietrze/woda.

Rozważałem  PC solanka/woda (ciepło z lodu) , ale mam już kocioł kondensacyjny - więc musi się zwrócić -  Zrezygnowałem .

Dysponując kartą we Froniusie i przekaźnikiem ma Pan wiele kombinacji załączania tych grzałek... Nie znam możliwości programowych tej karty, ale Pan Marian, opisał to dość dokładnie. Nic lepszego Pan nie wymyśli, tak sądzę.

No, nie chcę być upierdliwy, ale  jak się bufor CO, nie nagrzeje do  temp. max , to żadne  grzałki w CWU się nie włączą.  I co dalej? Itd...

(Pewnie się dogrzeje,  tymi 70% z sieci poprzez PC )

Pozdrawiam

Jeśli się mylę, to proszę o wyjaśnienia.  I to bardzo.

Witam

Wszystko to prawda ale dom i instalacja to sprawa Klienta już zastana. Dom  i Klient jest rozwojowy planowany jest basen i sauna. My próbujemy tylko to ogarnąć najciekawiej że do tego być może będzie jeszcze OHMPILOT. Wielkość domu jest standardowa ok 160 m2 ogrzewana PC - gazu na wiosce brakuje.

Dysponując kartą we Froniusie i przekaźnikiem ma Pan wiele kombinacji załączania tych grzałek... Nie znam możliwości programowych tej karty, ale Pan Marian, opisał to dość dokładnie. Nic lepszego Pan nie wymyśli, tak sądzę.

Poproszę o link do Postu Pana Mariana

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

Dawid Orzechowski has reacted to this post.
Dawid Orzechowski

Pana problem, to taki dom, który czerpie energię tylko z prądu PV

 

To co zrobił Pan Marian, jest opisane na 4 stronie mojego tematu...

Jaki jest, falownik w tej instalacji: model/rok produkcji ?

Pan Marian, prawie osiągnął to co chciał i to niskimi kosztami   grzałki 150- 850 1f plus 2,3kW 3f . Ale eksperymentując, na własnym domu...

To są generalnie  4 stopnie poziomu mocy,  jeśli grzałki są o tej samej mocy.    Czy to jest efektywne? Nie wiem.  Jest jeszcze przekaźnik we Froniusie, który możemy wykorzystać . Jeśli zastosuje Pan 4 grzałki 1f/3f o różnych mocach, to już można poszaleć .   16 poziomów mocy, plus kombinacja wynikająca  z użycia przekaźnika we froniusie czyli 32 poziomy mocy. Tylko po co ?. Chyba przerost formy nad treścią...  Podstawa, to grzałki 3f- trwałość  plus równomierne obciążenie faz falownika - max dla autokonsupcji

Ohmpilot  . Tylko po co? To tylko jeden kanał regulacji PWM 1/3 fazy. Plus do tego, licznik Froniusa. To się  nigdy nie zwróci... I jeszcze jedno , będzie mieszał w CWU/CO zimą...

Dwie pompy ciepła,  27kW PV i kocioł na pellet.  Ale bagno, po prostu mina. Współczuję.

Dzisiaj wieczorem, uzyskam dostęp do mojego Datamenager'a.  Jak go ogarnę, to się odezwę. Podobno można regulować,  poziomy mocy On/Off na 4-ech wyjściach.

PS

Gdy bym był, właścicielem tego domu, to firmę która zainstalowała te 27kW na dachu, pozwałbym do sądu. Oszustwo, wprowadzanie w błąd .... Są odpowiednie paragrafy.

Wracając do tematu, tak osobiście, zaczął bym, od bilansu energetycznego:  Zużycie energii na CWU i dla CO  Lato/Zima . Algorytm włączania grzałek poprzez, Datamenagera, plus przekaźnik w falowniku  to będzie, "eksperyment na żywym organizmie". Zawsze będzie, można zmodyfikować. Troszkę czasu na to zejdzie. Powinno się udać. Wskazana, duża cierpliwość.

Powodzenia.

Paweł

 

 

Witam

Dzięki za słowa otuchy - całkiem nie potrzebnie. Jest to przykład klienta który na własnym domu trochę eksperymentuje. Jeden kupuje samochód za 200 tyś drugi inwestuje w ekologię, każdy ma prawo bo to jego decyzja.

Ja chcę przedstawić na tym dość skomplikowanym układzie jak można wykorzystać możliwości Froniusa nie biorąc pod uwagę innych aspektów sprawy. Chcę się skupić tylko na elektryce i ustawieniach falownika. Ciekawostką jest to iż jest tutaj jeszcze inne urządzenie fotowoltaiczne a mianowicie 1 falownik 1F i 2 mikrofalowniki ze starych czasów.

Układ grzałek pomału powstaje.

Pierwszym problemem była odległość pomiędzy kotłownią a falownikiem ok 250 mb oraz konieczność łączenie przewodu internetowego w 3 miejscach. Zapyta się ktoś dlaczego? Instalacja była planowana od 3 lat i sukcesywnie rozbudowywana etapami i dlatego jest konieczność łączenia przewodów.

Po uzyskaniu ciągłości przewodu przekaźniki interfejsowe FINDER  DC 1 P 6A 12V numer kat. 38.51.7.012.0050

https://www.findernet.com/pl/polska/wyniki-wyszukiwania?searchTerm=38.51.7.012.0050

- zadziałały a jest ich aż 5 sztuk

4 wyjścia kary DATAMANAGER oraz 1 wyjście z przekaźnika w falowniku przez które zasilanie przekaźnika zaczerpnięte jest z karty. Zdjęcia w załaczeniu

Dzisiaj powstaje rozdzielnia do sterowania grzałkami zgodnie ze schematem wcześniej załączonym.

Dalsze kroki wkrótce.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

Dodane pliki:
  • Kostka-Datamanagera.jpg
  • Przekaznik-interfejsowy.jpg
  • Rozdzielnia-do-grzalek-etap-01.jpg

czy ta skrętka to kat 6 i co mają załączać te przekaźniki -stopnie grzania, sterować mocą grzałek?

Dzień dobry,

Z tymi kilkunastoma poziomami regulacji mocy, to troszkę przesadziłem...

Z tego Co Pan napisał wcześniej, wynika że priorytetem jest bufor CO. No ale w zimę, nie mamy " nadmiaru mocy"  - albo magazyn w sieci.

Skoro ogrzewanie domu to PC, to dogrzewanie bufora grzałkami będzie mało efektywne.   No chyba, że PC  ma  za małą moc, lub słabo działa przy ujemnych temperaturach.

Analizowałem schemat sterowania. Rozumiem, że nie jest kompletny. Brakuje sterowania wszystkich grzałek - 4x   3x1400W. To zastosowanie dodatkowego przekaźnika Froniusa, (>10kW) - włączają się K22 i K23.   Dlaczego akurat 10kW   i jakie są progi mocowe dla 4-ech kanałów -  K11-K14

Jeśli progi na K11-K14 narastają,  np. 1500- 9000W, to po przekroczeniu 10kW, nie będzie Pan miał żadnej regulacji z K11-K14 - wszystkie będą włączone.

Może się mylę. No ale nie znam,  wszystkich potrzebnych informacji ...  Proszę podesłać, pełny schemat Sterowania.

W weekend, podłączę sobie LED-y do wyjść karty i zobaczę jak to działa, z różnymi progami mocy generowanej.

Pozdrawiam

Paweł

Page 1 of 2Next