Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Falownik 5kW daje tylko 4,8kW

Page 1 of 3Next

Witam,
jestem tu nowy, bo niedawno założyłem sobie instalacje, a właściwie firma "pro" to zrobiła. Mam jednak wątpliwości co do mocy jaką uzyskuje. Moc moich paneli to 5890W, falownik 3-fazowy 5kW i co się dzieje. Otóż w ostatnie piękne dni maksymalna moc jaką osiągam to 4,8kW i tak się utrzymuje przez kilka godzin. Z tego co widziałem na portalu pvmonitor to wykresy w idealną pogodę wyglądają jak sinusoida, a nie przy pewnym poziomie ograniczenie przez kilka godzin, no chyba, że ktoś ma paneli 7kW, a falownik 5kW, to wiadomo, że będzie cięcie na 5kW, ale czemu u mnie to cięcie jest już na 4,8kW?
Moja instalacja jest do zobaczenia na pvmonitor. Przykładowy, piękny dzień: https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100426&od=2019-4-21&do=2019-4-21
Przez 3 godziny ograniczenie na 4,8kW:( i to nie tylko tego dnia.
Zatem pytanie do ekspertów, co może być nie tak, jakieś ustawienie na Froniusku?
Z góry dzięki za wszelaka pomoc.

Szanowny Panie Pawle,

bardzo proszę o zgłoszenie tej sprawy instalatorowi Pana systemu PV, między innymi w celu weryfikacji,
czy w falowniku zostały poprawnie wybrane ustawienia normy krajowej.

Pozdrawiam
Michał Kściuczyk
Fronius Polska

Sprawę oczywiście zgłosiłem, chciałem się tylko poradzić tutaj, u specjalistów:)

Sprawdziłem ustawienia kraju, mam w tej chwili DE2, czy to jest poprawne? Czy moze zmienic na International 50Hz?

Lepiej zmienić na international 50Hz, może to być przyczyną.

Paweł Pruś has reacted to this post.
Paweł Pruś

Lepiej to zmienić na International 50Hz, może to być przyczyną.

Właśnie zmieniłem na International 50Hz zobaczę czy to coś zmieni. Pozostaje tylko czekać na ładną pogodę:)

No i od razu lepiej, cały czas nie śledzę, ale w pewnym momencie moim oczom ukazała się cyfra 5043W (poprzez solarweb, ale chyba nie przekłamuje), także jest zdecydowana różnica, na plus oczywiście. Teraz to widać, że falownik obcina moc na swojej granicy pracy. Niby niecałe 200W różnicy, ale czemu nie korzystać na maxa skoro można. Dzięki za pomoc.

Tomasz has reacted to this post.
Tomasz

Witam.Mam bardzo podobną sytuację. Falownik Fronius 5.0.3 M, panele o mocy 5,525 kW i w szczycie nasłonecznienia max. moc wytwarzana przez inwerter to 4,81kW. Zacząłem nawet rozważać dołożenie jeszcze jednego panela, ale na szczęście znalazłem Pana wątek na forum.
Sprawdziłem ustawienia kraju w falowniku. Jest DE2. Proszę uprzejmie o podpowiedź jak to zmienić? Czy można to zrobić np. logując się na stronę lokalną falownika, poprzez ponowne wywołanie kreatora?
Z pozdrowieniami.

Żeby ustawić trzeba wejść w menu obrazkowe, wcisnąć 5 razy przycisk ESCAPE czyli drugi od prawej i wpisać kod 73887 nacisnąć 2 razy ENTER czyli pierwszy od prawej i strzałkami GÓRA/DÓŁ można wybrać. Po wybraniu ENTER. Fronius się zrestartuje i po temacie.

Waldemar Klimczuk, Tomasz and 2 other users have reacted to this post.
Waldemar KlimczukTomaszWojciech KowalskiKrzysztof
Page 1 of 3Next