Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

FALOWNIK FRONIUS SYMO 5.0.3-M

Page 1 of 2Next

WITAM PAŃSTWA

POSIADAM INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ O MOCY 5.4KW        FALOWNIK FRONIUS SYMO 5.0.3-M

JEST PODŁĄCZONA DO SIECI OD KILKU DNI.

W dniu dzisiejszym zrobiłem rekonesans  z kolegą który posiada instalację fotowoltaiczną o mniejszej mocy tj. 3.4kw i też posiada falownik firmy FRONIUS.

U MNIE PRZY INSTALACJI 5.4KW O godz.12.30 moc wyjściowa na falowniku  230  W

natomiast u kolegi przy instalacji  3.4 KW o godz. 12.30 moc wyjściowa 2130 W

I NASTĘPNY PRZYKŁAD KOLEGA NR 2 INSTALACJIA 3.4 kw godz. 12.30 2090 W.

MIESZKAMY W TEJ SAMEJ OKOLICY W ODLEGŁOŚCI OKOŁO 1 KM.

MOJE PANELE UMIESZCZONE SĄ NA BUDYNKU GOSPODARCZYM OD STRONY POŁUDNIOWEJ.

PROSZĘ O PAŃSTWA ODPOWIEDZ CO może być przyczyną         czy są jakieś BŁĘDNE ustawienia w falowniku.

czy może jest coś źle podłączone?

Z POWAŻANIEM RADOSŁAW BILSKI

 

W trochę złym miejscu założony temat.

Proponuje zapoznać się z tym tematem na forum : https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/dlaczego-falownik-produkuje-mniej-niz-jego-moc/?part=1#postid-338

oraz dołączyć zdjęcia instalacji, możliwe że wystąpiło zacienienie i dlatego moc wyjściowa była mniejsza, warto również sprawdzić parametry łańcuchów, na wyświetlaczu gdy wyświetlana jest chwilowa moc, kliknąć strzałką do góry by wyświetlić prąd i napięcie solarne, u siebie i u sąsiada w tym samym czasie, zobaczyć czy niema zacienienia i podać nam tu te wartości, oraz ile i jak jest podłączonych modułów do wejść w falowniku.

 

ps. nie ma potrzeby pisać wielkimi literami, jest to odbierane jako krzyk.

Witam

Jest podanych za mało informacji aby cokolwiek poradzić.

Proszę o kontakt ekoanwa@gmail.com to coś poradzę a wyniki podamy na forum

Andrzej Długosz  Eko-Anwa

 

Witam Panie Radosławie,

 

Proszę o jakieś informacje na temat instalacji (wystarczy jej nazwa w portalu solarweb.), oraz dokładną konfigurację instalacji ile modułów i ile łańcuchów. Dobrze byłoby też aby Pan zawarł informację jakiego producenta.

Przyjrzymy się sprawie

Pozdrawiam
TSN

Dziękuję Panowie za odpowiedź.

Instalacja posiada 20 paneli jnko solar    photovoltaic  module type :JKM275PP-60.

W dniu dzisiejszym również porównałem pracę paneli fotowoltaicznych: wynik pracy to 43 W(moc instalacji to 5,4 Kw).

Natomiast u kolegi przy instalacji 3,4 Kw moc wynosiła 120 W( pomiar dokonywany był w tym samym czasie).

Zarejestrowany jestem na stornie http://www.solarweb.com ( Fronius Mirów Stary 75A). Dokonałem również pomiaru paneli zamontowanych na dachu, kąt wynosi 45 stopni.

Dołączyłem zdjęcia samej instalacji oraz dachu.

 

 

Dodane pliki:
  • 20181120_112734.jpg
  • 20181120_112747.jpg
  • 20181120_112758.jpg
  • 20181120_112812.jpg
  • 20181120_112823.jpg

Przesyłam informacje na temat:

moc wyjściowa-43W

napięcie solarne 304,5 V

Z góry dziękuje za okazaną mi pomoc.

Radosław Bilski

Witam Panie Radosławie,

 

To napięcie jest zaskakująco niskie. Czy przypadkiem moduły nie zostały połączone w 2 łańcuchy po 10 modułów i podpięte do 2 różnych wejść MPPT. Patrząc na kartę katalogową tych modułów to napięcie w warunkach NOCT to 29,3 V na moduł razy 20 daje nam prawie 600 voltów. W Pana przypadku wygląda jak by połowa modułów nie działała, lub też moduły były w permanentnym cieniu, lub były uszkodzone.  Przyczyn jest bardzo dużo.
Najprostszym rozwiązaniem będzie wezwanie instalatorów aby sprawdzili instalację albo wytłumaczyli dlaczego z 20 modułów jest tylko 300 V DC.

 

Witam serdecznie.

Dzisiaj, tzn 24.11.2018 zawitali do mnie panowie wykonujący mi instalację.

  1. Postanowili wymienić falownik - napięcie solarne z 304,5V wzrosło do 630V (po wymianie).
  2. Moc wyjściowa na falowniku skacze tzn z 30W na 80W lub z 80W na 120W i odwrotnie (skoki mocy wyjściowej są w krótkim czasie tzn co 1-2 sekundy)

Natomiast po kontakcie z kolegą który posiada instalację moc wyjściowa na falowniku wynosiła 55W i wahała się w granicach od 53W do 55W( u kolegi).

Z góry dziękuje za okazaną pomoc, zachęcam do dyskusji w mojej sprawie.

Radosław Bilski

 

 

Witam ponownie.

W dniu dzisiejszym dokonałem pomiaru odległości pomiędzy rzędami paneli. Wykonałem poglądowy rysunek, który dołączę do mojej wypowiedzi. Panele umieszczone od strony południowej pod kątem 45 stopni, odległość pomiędzy pierwszym a drugim rzędem to: 1,42m zaś pomiędzy drugim a trzecim to 1,72m.

Czy według państwa odległości zostały zachowane prawidłowo, czy są zbyt małe.

Z poważaniem Radosław Bilski.

Witam,

Minimalne napięcie MPPT dla Fronius Symo 5.0.3-M jest 150V. W danej chwili na MPPT1 mam 12 modułów (384V) , a na MPPT2 zaledwie 6 szt. (192V). Moduły są na różnych połaciach (południe i wschód) i stąd decyzja korzystania z krótkich łańcuchów i dwóch wejść MPPT. W gorączkę lub bardzo pochmurny dzień napięcie może spaść do <=150V i Fronius wygeneruje alarm niskiego napięcia. Czy w trakcie alarmu drugie wejście MPPT, mające odpowiednie napięcie, będzie czynne?

Page 1 of 2Next