Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Fronius 6.0-3 M połączenie 15 paneli vs 10 + 5 paneli

Witam,

Jakiej można spodziewać się straty przy połączeniu paneli w dwa stringi po 10 i 5 paneli względem 15 paneli?

Pozdrawiam

Podstawowe pytanie o jakich mowimy panelach. Moze byc tak, ze przy 5 mniejszych taki string nie bedzie produkowal nic mocy.

Jezeli oba jednak wystartuja i sa skierowane do slonca tak samo to straty beda kilkuprocentowe (sprawnosc przetwarzania i krotsza praca w ciagu dnia).

 

Panele 400W OC 46.4V Mppt 38.6V

Hipotetycznie to bedzie pracowalo, ale jest ledwo na granicy, ktora bedzie sie przesuwala w zaleznosci od temperatury i zacienienia (musisz miec idealne stanowisko dla takiego lancucha paneli).

Czym jest podyktowana chec rozdzielenia lancucha 15 paneli na dwa mniejsze?

Chce zostawić sobie możliwość "awaryjengo" szybkiego (bez ruszanie paneli na dachu) uruchomienia offgrida na jednym stringu.

Chyba 8 + 7 będzie optymalne.

No to dam Ci lepszy pomysl. Zejdz sobie do skrzynki dwoma stringami jakimi chcesz. Przy skrzynce zrob sobie panele szeregowo (tymczasowo). Zachowasz pelna elastyke jaka chcesz na pozniej a w tej chwili bedziesz pracowal optymalnie czyli na 15 panelach szeregowo. Mam nadzieje, ze na offgrida planujesz uzyc ten krotszy lancuch.

przy 5ciu modułach w/w falownik  może nie ruszyć Napięcie rozpoczęcia pracy (UDC start) to 200V https://www.forum-fronius.pl/napiecie-rozpoczecia-pracy-falownika-udc-start/    parametry falownika https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-sloneczna/instalatorzy-i-partnerzy/dane-techniczne/wszystkie-produkty/falownik/fronius-symo/fronius-symo-6-0-3-m Jesli jest mozliwość, to podzielić na 7-8 lub 8-7 w dwóch stringach.

Tak, plan jest awaryjnie uruchamiać ten krótszy string jako awaryjny.

Rozwiązanie z łączeniem w skrzynce chyba jest najbardziej elastycznym rozwiązaniem.

Czyli zostanę przy rozwiązaniu 8 + 7.

Szkoda, że Fronius nie ma rozwiązania takiego jak SMA w inverterach produkowanych na rynek USA.

 

Dodane pliki:
  • SMA_off.png

ma, tylko że w gen24 https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-sloneczna/instalatorzy-i-partnerzy/produkty-i-rozwiazania/rozwiazania-w-dziedzinie-energii-do-mikroinstalacji/gen24plus-falownik-z-elastycznym-zasilaniem-rezerwowym

Tak, Gen24 ma taką funkcjonalność, ale za jaką cenę... Szkoda że Fronius posiada taką opcję tylko w hybrydach.