Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Fronius Smart Meter 50kA-3

Dzień dobry,

proszę o pomoc, wskazówkę.

 

Otóż mam wątpliwości w jaki sposób podłączyć licznik Fronius Smart Meter 50kA-3?

W instrukcji na tej stronie wejścia są opisane inaczej niż u mnie.

 

U mnie na dole licznika mam 2; 5; 8; 11; czyli jak jak rozumiem podłączam zasilanie główne L1 do 2, L2 do 5 i L3 do 8.

Na górze 1-3; 4-6;  7-9  czyli 6wejść/wyjść? - w jaki sposób mam podłączyć do tego zasilanie po liczniku? Gdzie wpiąć L1, L2 i L3? A może tutaj potrzebne są jakieś dodatkowe przekładniki które muszę dokupić?

 

Licznik podłączyłem do Fronius Data Manager przez skrętkę 6E.

Dziękuję za pomoc.

Do licznika 50kA-3 są potrzebne przekładniki, na stronie froniusa jest dostepna instrukcja podłączania smart meter w w/w wersji.

Dziękuję, przyznam że kupiłem licznik bez wcześniejszego sprawdzenia jakie ma wymagania. Myślałem że wystarczy przepuścić fazy na drugą stronę bo przekładniki są gdzieś w środku 🙂

Ale ta wersja jest chyba właściwa jako licznik główny? Czyli ten za licznikiem dostawcy energii elektrycznej?

 

Ok, Przekłądniki podłącze kablem 1,5mm2 bo chyba nie trzeba większego, długość ok 0,5m więc potrzebuję przekładnik 1,5 - 5 VA.

Według instrukcji powinien mieć 5a prądu wtórnego, i 5W mocy. Ale jak dobrać prąd pierwotny? W instalacji 3 fazowej dla domu jednorodzinnego chyba nie powinno być dużych prądów na fazach. 50A na fazę?

"Im natężenie przewidywanego prądujest bliższe wartości prądu pierwotnego, tym pomiar będzie dokładniejszy."

taki będzie dobry ? https://allegro.pl/oferta/przekladnik-pradowy-na-szyne-50a-5a-1va-1-bct5021-7625519898

Jesli pobor pradu nie przekroczy 63A proponuje smart meter w wersji 63A-3, jego podłącza sie tak jak Pan myslał.

Ma wejscie i wyjście, w szeregu miedzy licznikiem dystrybutora a zabezpieczeniami odbiorów.

Witam

Panowie proszę troszeczkę poczytać instrukcję. Licznik Smart Meter 50kA-3 pracuje razem z przekładnikami i jest przeznaczony do instalacji o znacznej mocy, na pewno w  zdecydowanej większości są to instalacje przemysłowe lub wyjątkowo duże domy. Instalacje PV domowe wymagają zastosowanie licznika Smart Meter 63A-3 na wejściu do budynku jako licznik główny oraz jako licznik wtórny przed określonymi odbiornikami typu Pompa Ciepła.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

Fronius Polska has reacted to this post.
Fronius Polska

Na stronie Fronius.pl pisze:

"Fronius Smart Meter to dwukierunkowy licznik służący do optymalizacji zużycia energii produkowanej na potrzeby własne i rejestracji krzywej obciążenia gospodarstwa domowego."

 

oraz

"

  • Fronius Smart Meter 50kA-3 jako licznik główny,
  • Fronius Smart Meter 63A-1 do monitorowania jednofazowej pompy ciepła
  • licznik S0 do monitorowania zużycia energii przez grzałkę w zbiorniku c.w.u.
  • Fronius Smart Meter 63-3 do monitorowania drugiego źródła energii (np. wiatraka)

"

Dlatego uważam nadal że 50kA-3 jest właściwym licznikiem dla pomiaru produkcji i zużycia w "gospodarstwie domowym".

 

Mam już 50kA-3, więc nie kupię drugiego a muszę uzbroić się w przekładniki.

 

I chyba wybrałem przekąłdniki 50/5, 50A na jedej fazie to ponad 11KW, więc będzie ogromny zapas.

https://allegro.pl/oferta/przekladnik-pradowy-msq-30-50-5a-2-5va-kl-0-5-7009525908

 

Jeśli jestem w błędzie, proszę alarmujcie 🙂

Witam Panie Michale,

 

To co Pan pokazał to są przykłady zastosowania licznika oczywiście nikt panu nie broni  instalować licznik 50kA-3. Jednakże jak koledzy wcześniej wspomnieli w przypadku gdy główne zabezpieczenie budynku jest nie większe niż 63A, można użycz licznika Fronius Smart Meter 63A-3 lub 63A-1 (w zależności od instalacji elektrycznej w budynku) wtedy pomiar jest bezpośredni i nie wymaga przekładników.

 

Pozdrawiam

TSN

Dodam że ceny wersji 50kA i 63A sa takie same, wiec może dogadać się ze sprzedającym i wymienić licznik na odpowiedniejszy.

Macie racje, spróbuję wymienić.

 

Zastanawia mnie tylko, dlaczego oba liczniki są w podobnych cenach, ale do 50kA-3 trzeba dokupić jeszcze dodatkowo przekładniki których cena to około 300zł za 3 sztuki.

 

Ponieważ budową za bardzo się nie różnią(są niemal identyczne w zasadzie), a zakres pomiarowy przy zastosowaniu przekładników jest dużo większy.