Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Fronius Symo 8.2-3-M wyłącza się i wymaga manualnego załadowania konfiguracji

Page 1 of 2Next

Dzień dobry,

Mój falownik (Fronius Symo 8.2-3-M z 2015 po okresie gwarancji) co jakiś czas sam się wyłącza zatrzymuje się na tym ekranie:

Issue

Gdy kliknę wstecz wyświetlają się Errory 482, 773 oraz 766 i Notice 721. Czasem ponowne załadowanie konfiguracji powoduje ponowne włączenie falownika i produkcję energii a czasem nie. Kiedy falownik włącza się to da się zrobić FW update i teraz jest na najnowszej wersji 3.29.1 jednak to nie pomogło. Reset zasilania razem z zdjęciem falownika z ściany również nie pomaga.

Zauważyłem że gdy falownik nie chce się włączyć to w device info

Info

Wyświetla się Unknown ID:

ID

I country setup jest DEF

Country setup

Falownik otworzyłem i nie widzę żeby cokolwiek było spalone albo jakiś kondensator był wypukły ale problem występuje tylko czasem więc musi być to coś przejściowego. Po włączeniu falownika z otwartą obudową widzę że dioda DL1 miga na czerwono i dioda 3V3 świeci na zielono DL2 i DL3 są wyłączone. Na płytce poniżej miga nie podpisana zielona dioda

Diody

Jaki może być problem z tym falownikiem?
Jakie jest znaczenie diod DL1, DL2, DL3?
Czy można gdzieś znaleźć schematy płytek PCB?

 

 

 

Dodane pliki:
  • After_issue.jpg
  • Device_info.jpg
  • Unknown_ID.jpg
  • Def_country_setup.jpg
  • Diodes.jpg

Możliwe że nie obędzie się bez ingerencji przez serwis.

Jak falownik jest na gwarancji to zgłaszasz instalatorowi problem, on zgłasza dalej... falownik (ty albo instalator) pakujesz i wysyłasz na serwis albo odwiedzi cię któryś partner FSP i spróbuje dokonać podmiany podzespołów.

Chyba że padła bateria od podtrzymani pamięci ustawień jeśli takowa występuje w falowniku na wzór baterii montowanych na płytach głównych komputerów/laptopów...

Dziękuję za odpowiedź, Falownik nie jest na gwarancji więc chciałem sam spróbować coś zdziałać jeszcze. Jutro sprawdzę baterię chociaż raczej nie jest to to bo falownik wyłącza się nawet gdy zasilanie z sieci jest dostępne cały czas.

Szanowny Panie,

niestety awarii uległa kość pamięci, nie ma możliwości naprawy samodzielnie tego komponentu.

Naprawa falownika wymaga wizyty w serwisie.

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Rozmawiałem z instalatorem i dowiedziałem się że oni wymieniają tylko całą PCB.
Jako że mieszkam daleko czy mogę zamówić sam tą PCB bezpośrednio od producenta?
Czy chodzi o PCB Power PC board - SymoPS?
Ile kosztuje ta PCB?

Na Power PC board - SymoPS znalazłem EEPROM zaznaczony na czerwono:

SymoPS

Wygląda na to że jest to Microchip 24LC64:

24LC64

Czy ma sens kupno tego EEPROM i wymiana czy może jest on programowany przez producenta? (Z lutowaniem nie będzie problemu)

Dodane pliki:
  • Power-PC-board-SymoPS_EEPROM_Marked.jpg
  • Microchip-24LC64-8-Lead-SOIC-150-mil-Zoom.jpg

Napisz zapytanie na email suportu fronius... w sprawie kosztów/zamówienia płyty lub naprawy falownika.

pv-support-poland@fronius.com

Szanowny Panie Jakubie,

 

Ingerencja w konstrukcję falownika (samodzielna wymiana komponentów) skutkuje utratą gwarancji zgodnie z warunkami gwarancji firmy Fronius. Jedyną opcją jest kontakt z instalatorem / instalatorem FSP i wymiana/naprawa urządzenia.

 

Pozdrawiam

Mariusz Majmurek

TSN

Cytat z Mariusz Majmurek data 4 stycznia 2023, 09:27

Ingerencja w konstrukcję falownika (samodzielna wymiana komponentów) skutkuje utratą gwarancji zgodnie z warunkami gwarancji firmy Fronius.

Ok tylko że...

Cytat z Jakub Kid data 3 stycznia 2023, 00:29

Falownik nie jest na gwarancji

 

Dziękuję za e-mail, zapytam się czy oferują zaprogramowane układy EEPROM a jeśli nie to czy mogę samodzielnie zamówić całą płytkę Power PC board - SymoPS.

Dodałem informację o tym że falownik jest z 2015 i nie ma już gwarancji do pierwszego wpisu.

Suport Fronius-a wyprowadził mnie z błędu że problem jest z EEPROM na PCB SymoPS. Problemem jest inny EEPROM schowany za wyświetlaczem na PCB Recerbo V1.2. Nie widziałem go ponieważ nie wyciągnąłem płytki z LCD.

Pod wyświetlaczem (na PCB Recerbo V1.2) w końcu znalazłem pewien problem, mocno skorodowany komponent. Niestety jest on w takim stanie że nie widzę nawet czy jest to rezystor czy kondensator:

Corrosion

Jest on zlokalizowany w tym miejscu na płytce PCB Recerbo V1.2:

I jest podłączony do chipu którego nie potrafię zidentyfikować:

Co to?

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tego komponentu lub w zlokalizowaniu schematu PCB Recerbo V1.2

 

 

 

 

Dodane pliki:
  • Corrosion_zoom.jpg
  • Recerbo_marked.jpg
  • Mystery_chip.jpg
Page 1 of 2Next