Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Full Backup - prawidłowe miejsce ogranicznika przepięć w instalacji w układzie sieci TT

Page 1 of 2Next

Jakie jest prawidłowe miejsce ogra­nicz­nika prze­pięć AC w instalacji z opcją Full Backup?
Tak jak na schemacie?
Pomiędzy FR, a FQ1?
Pomiędzy FQ1, a licznikiem?

Kiedy zastosujemy Skrzynkę od Enwitec, to po której stronie skrzynki zostaje SPD?

Dodane pliki:
  • pv_cut.png

Przed FR-em.

I to jest pytanie, gdzie zaczyna się wertować info  w poszukiwaniu podstaw do podparcia wiedzy którą się posiada 😉 Ja SPD montuje równolegle, ale za FR a czy typowo równolegle jako odczep od obwodu czy jako V to już kwestia monterska , gdy składałem szafy sterownicze do wentylacji, to  projektant chciał równolegle , a w innych instalacjach V. Ale przy Vałce trzeba pamiętać, aby po SPD była dopiero zamontowana różnicówka .  I tak drobny szczegół, by bednarka byłą jak najbliżej  rozdzielnicy, Podsyłam materiał https://rst.pl/jak-przylaczyc-ogranicznik-przepiec/

@glazarekop-pl

Najważniejszą moją wątpliwością jest to, czy SPD powinien być zamontowany przed stycznikami, czy za stycznikami odłączającym od sieci w trakcie pracy w trybie Full Backup.

Jeżeli zostawimy tak jak na schemacie, czyli za stycznikami, to kiedy styczniki są rozłączone, to od strony sieci energetycznej niechroniony jest licznik Smart Meter i styczniki właśnie, ale za to cały czas chronione są urządzenia w domu.

Jeżeli natomiast umieścimy SPD tuż za FR, czyli przed stycznikami, to kiedy styczniki są rozłączone, to wydaje się, że urządzenia w domu nie są chronione. Może tutaj intuicja źle podpowiada.

Jeżeli jedyną konsekwencją umieszczenia SPD za stycznikami, tak jak na schemacie będzie uszkodzenie licznika Smart Meter i styczników, to dalej lepsza sytuacja niż uszkodzenie wartych o wiele więcej urządzeń w domu.

Czy dodać drugie SPD? Jedno przed stycznikami, tuż za FR, a drugie za stycznikami?

To gdzie umiescisz SPD zalezy jeszcze od jak daleko masz falownik od RG i jakiej wymagasz klasy ochrony. Najwazniejszy jest SPD na wejsciu przylacza do budynku (RG). Chroni sie obwody ze wzgledu na kierunek rozprzestrzeniania zaburzen a nie, bo gdzies musi byc. Jezeli zrobisz SPD za licznikiem to przy wyladowaniu odejdzie do krainy wiecznych lowow (uszkodzi sie pradowo). Po co chcesz chronic obwody domu w opcji niezaleznego zasilania jezeli masz na wejsciu za FR-em ochronnik a masz odpiete galwanicznie tory? To niczemu nie sluzy i sensu nie ma. Jak zalozysz SPD przy falowniku oddalonym nawet o 1m od RG a w RG nie masz SPD to w zadnej opcji nie chronisz obwodow budynku.

Podsumowujac... SPD obowiazkowo w RG za FR (w zaleznosci od SPD moze wymagac dobezpieczenia) a pozniej w miare wymagan dodatkowy przy falowniku.

Zacznijmy od tego, że zgodnie z instrukcją ten falownik, nie może być zastosowany w układzie sieciowym TT.

Nie rozumiem, dlaczego kolega Szymon pisze, że ochronnik musi być podłączony za FRem, Przecież WLZ to również część instalacji, a w tym wypadku po wyłączeniu FR-a jest niechronione.

Kolego Grzegorzu, jezeli chcialbys chronic WLZ to zabezpieczenie nalezy zalozyc przed WLZ a nie na jego koncu.

Ochrona przepieciowa ma kilka zadan, ale najwazniejsza nie jest to by ochronic sprzet przed awaria, bo to jest dyskusyjne, ale przedewszystkim by zapewnic koordynacje ochrony przeciwporazeniowej.

Rozwazania, o ktorych piszesz przypominaja hydraulike. Masz dlugi waz i nie chcesz by wplynely do niego zanieczyszczenie z rurociagu. Zakladasz na koncu filtr wody. To gdzie dasz zawor nie zmieni faktu, ze w rurze beda zanieczyszczenia, ale nadal na jego wyjsciu masz oczyszczona wode. Nie chcesz zanieczyszczen w wezu - montujesz filtr na wlocie a nie wylocie.

Ochrony przepieciowej nie mozna rozpatrtwac 50 hercowo tylko w.cz. Tam dominuje nie rezystancja kabla a jego indukcyjnosc pasozytnicza, zjawiska rezonansowe itd - stad montaz zabezpieczenia za FR-em ma za zadanie ochronic wszystko co jest podlaczone od SPD "wzwyz". Chcesz chronic WLZ - montujesz przepieciowke przed WLZ. Oczywiscie trzeba uwzglednic gdzie to wszystko jest podlaczone, bo mozna nie uniknac koniecznosci instalacji SPD w RG.

NA schemacie Michała Woźniaka jest jedno SPD przy bloku rozdzielczym i pyta o to gdzie  SPD ( jak rozumiem zdublowane ) ma być zamontowane przed FR czy za FR. Z mojej praktyki  posłużę się przykładem stacji pomp w przepompowni ścieków w jednej z miejscowości pod Radomiem, gdzie był przełącznik, ale sieć/ agregat i SPD było zamontowane od strony sieci za FR. W pytaniu  jest automatyka, która rozłącza tory zasilające od strony sieci w przypadku zaniku zasilania i stąd to drugie SPD przy bloku rozdzielczym, które przejmuje ochronę przepięciową obwodu dla Full backupu . Wklejam link , gdzie wyjaśniono sytuacje w kilku przykładach przy  załączonym FR +SPD i przy rozłączonym FR. W każdym razie na dwóch SPD  chronimy tu instalację  aparaty elektryczne przed przepięciem i wyładowaniem atmosferycznym podczas zasilania z sieci jak i podczas pracy z magazynu energii. Osobnym tematem powinno być umieszczenie ochronnika w rozdzielnicy z obwodami budynku, a czy można ten falownik podłączyć do sieci TT to już support Froniusa powinien się wypowiedzieć, tak ja uzyskałem info dot Tauro w sieci IT pozdrawiam   https://www.napiecie.salama.pl/ogranicznik-przepiec-przed-czy-za-rozlacznikiem/

Rozumiem, ze jezeli automatyka moze nam odlaczyc falownik od sieci i to jest powodem montazu dodatkowego SPD to tak samo nalezy bezwarunkowo zalozyc za kazdym rozlacznikiem instalacyjnym dodadkowe SPD, bo ktos moze miec ochote wylaczyc czesc obwodu.

🙂

nie wiem, czy za każdą FRka powinno się montować SPD ale tutaj wygląda, że tak ponieważ: zadaniem ochronników jest przeciwprzepięciowe zabezpieczenie zarówno instalacji, jak i podłączonych do niej urządzeń.  

Skrzynka z full backupem to jedna część instalacji, a  rozdzielnica  z aparatami do instalacji domowej to druga część instalacji, a że   w tej pierwszej są rozłączane tory zasilające to logicznym jest ( zgodnie z tym, co pogrubione ) aby chronić i tą część instalacji na schemacie  z RDC  wraz licznikiem jak i resztę instalacji- a tylko przez zamontowanie dwóch ochronników ja tą ochronę tak widzę.

jeszcze wkleję  jeden link https://inzynierbudownictwa.pl/ochrona-ogranicznikow-przepiec-zmiany-normowe/

Temat jest ciekawy i warty  dyskusji w szerszym gronie, więc pozwolę sobie ten schemat pożyczyć za zgodą @michalwozniakmgmail-com

Page 1 of 2Next