Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja na grucie- proszę o ocenę i porady.

Dzień dobry,

To mój pierwszy wpis, wiec przejdę do konkretów potrzebuje info czy dobrze kombiunuje i czy nie popełniłem nigdzie błędów.

Instalacja na gruncie 12x415 W, ok 25 m kabla DC 6mm2 od konstrukcji do falownika w garażu ( garaż dlatego że będzie jeszcze rozbudowa na nim o kolejne 4-5 kw)

  1.  w samym garażu od falownika do rozdzielni garażowej 5x6 lub 4x6 (nie wiem czy łączyć uziemienie) ok 20 m.

2. od rozdzielni garażowej do rozdzielni w budynku ok 28 m kabel 5x6 ziemny

3. od rozdzielni w domu do licznika ok 30 m kabel ziemny 5x10.

Suma od falownika do licznika ok 70 m ( 5x6 i 5x10 ).

Moje pytania?

  1. Czy uziemienie konstrukcji z falownikiem może być bednarką jak będzie brakowało to szpile (zakop bendarki ok 50 cm).
  2. Czy łączyć uziemienie falownika z rozdzielnia i różnicówką w garażu i wyszto na listę wyrównawczą?
  3. Czy dłogość DC będzie jest ok.
  4. I czy nie za daleko finalnie od licznika.

Ogóllnie spostrszaeżenia. Załaczam rysunek.

 

Dodane pliki:
  • PV2.jpg

odległość DC ok, odległość od licznika ok, uziemienie  konstrukcji może być bednarką może być drutem 10mm ( przy tej odległości 25m bednarki   nawet może dać Re ok 5Om co przy współczynniku korekcyjnym dla uziomu poziomego x2 może dać finalnie oporność wymaganą 10Om , ale proponuję ze dwie szpile nabić i jakieś złącze kontrolne przy konstrukcji stołu PV zrobić Uziemienie falownika łączy się z uziemieniem  domu, nie łączy się z RDC garażu ( bo tam pewnie jest AC i  ma 30mA), ponieważ to jest   równoległy obwód do tego w garażu  a jeśli ma być różnicówka, to  A  100mA.  Skoro  całą instalacja jest 5cio żyłowa, to po co kombinować z4 żyłowa ?

 

Witam

Jesli chodzi o pytania to:

  1. uziemienie może zostać wykonane w dowolny sposób ważne żeby było skuteczne i zgodnie z zasadami sztuki instalalacyjnej. wymagane jest złącze pomiarowe zgodnie z przepisami i poziom rezystancji do 10 Ohm, tego wymagają producenci zabezpieczeń przeciprzepięciowych.
  2. łączyć można wszystko na jednej listwie można również zrobic układ niezależny. różnicówka 30 mA może czasami wyrzucić zalecana do instalacji foto jest różnicówka 100 mA jak pisał kolega Arek.
  3. Długiść DC jest ok pytanie czy stosujesz zewnętrzne zabezpiecenia przepięciowe i rozłączniki, zalecenia mówią aby zamontować je max 10 m od generatora, czyli najlepiej na konstrukcji pod moduły fotowoltaiczne
  4. Spadki napięć przy takich przekrojach przewodu i takiej mocy instalacji są pomijalne.

Pozdrawiam

Grzegorz