Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja PV z magazynem energii - różnice w odczycie względem eLicznik oraz... oddawanie prądu z magazynu nocą?

Dzień dobry!

Od lutego mam w domu instalację PV o mocy 6,5 kWp z magazynem energii. Bardzo zastanawiają mnie różnice w odczycie z aplikacji Fronius vs Tauron, przykładowo za czerwiec:

Fronius: produkcja 819 kWh, oddane do sieci 561 kWh, screen w załączniku.

Fronius: zużycie 258 kwH, z czego z sieci pobrano tylko 7,59 kWh, screen w załączniku.

Tauron eLicznik: energia pobrana 71,5 kWh, energia oddana 620,1 kWh, screen w załączniku.

Różnica jest (chyba) dość duża, wg Tauronu pobrałem o ponad 60 kWh więcej niż wg Froniusa - ale oddałem też o 60 kWh więcej do sieci.

Co ciekawe, kiedy spojrzymy na zużycie dzienne, w godzinach nocnych, kiedy energia jest czerpana z magazynu, a nie z paneli, ani nie z sieci, Tauron pokazuje zużycie pobranie z sieci na poziomie równym oddaniu do sieci, czyli tak jakby energia z magazynu szła do sieci, zamiast na dom, screen w załączniku.

Czy spotkaliście się Państwo z podobnym przypadkiem i czy macie jakieś rady? Zgłaszałem sprawę do instalatora (twierdzą, że wszystko podpięte prawidłowo) oraz do Tauronu (sprawa od 2 miesięcy "w toku").

 

Dodane pliki:
  • IMG_9737.PNG
  • IMG_9738.PNG
  • IMG_9739.PNG
  • IMG_9740.PNG

Ma to pewnie związek z tym, że falownik oddaje energię z magazynu symetrycznie czyli po równo na każdą fazę, mimo że pobór może być tylko na jednej. Załóżmy, że mamy odbiornik jednofazowy o mocy 3kW, z magazynu zostanie pobrana ta moc ale po 1kW na każdą fazę. Czyli licznik Taurona w tej sytuacji widzi pobór 2kW z fazy gdzie podłączony jest odbiornik, a na pozostałych dwóch oddanie po 1kW.

Dziękuję za odpowiedź. Pytanie, co z tym można zrobić, do kogo się zwrócić?

Nic. Tak to po prostu działa. Operator powinien bilansować godzinowo więc wyjdzie na to samo.

Jeśli chodzi o energię, to się zapewne zbilansuje, ale co z opłatami za dystrybucję? Czy nie jest tak, że Tauron czyta sobie pobór mocy, mimo, że faktycznie jej nie ma, i każe płacić opłaty dystrybucyjne?

Cytat z Przemysław Romański data 25 lipca 2023, 14:22

Jeśli chodzi o energię, to się zapewne zbilansuje, ale co z opłatami za dystrybucję? Czy nie jest tak, że Tauron czyta sobie pobór mocy, mimo, że faktycznie jej nie ma, i każe płacić opłaty dystrybucyjne?

Nie powinni ale nic nie jest pewnego wedle rozliczania w netbilingu. Nie analizowałem jeszcze nowych faktur więc domniemam.
Każdy ZE ma stan kWh wysłanych i pobranych z każdej godziny więc jak by chciał takie coś robić to bez problemu by to zrobił.
Liczba kwh przy pozycji dystrybucja w takim przypadku powinna być większa niż wartość kWh przy pozycji energia pobrana.

Rozumiem i dziękuję za pomoc! Czyli pozostaje czekać na jakieś pełne roczne rozliczenie i ew. wtedy dalej się tym zajmować.

Jak poszukasz to na youtube znajdziesz jak ktoś już analizuje faktury dla metbilingu.