Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja z Tigo .. dziwne wykresy

Proszę o pomoc. Instalacja uruchomiona 2 dni temu. 2 stringi po 11 paneli. Na jednym ze stringów 3 Tigo na drugim 7 Tigo. Instalacja wschód - zachód, a od strony południowej dwa kominy które rzucają cień raz na jedną stronę a raz na drugą. DPM wyłączony na obu MPPT. Na początku instalator podłączył oba stringi pod jeden MPPT czyli niepoprawnie. Pokazałem mu webinar Fronius Tigo i rozłożył na dwa MPPT. Niemniej wykres z poprzedniego dnia gdzie oba były podłączone razem wygląda jakby lepiej jeżeli chodzi i prąd.

Wykres aktualny po rozdzieleniu na dwa MPPT jest bardzo dziwny .. szczególnie te schodki.

Co o tym sądzicie?? Oczywiście instalator twierdzi że wszystko ok.

Zamówiłem już Tigo CCA żeby dorzucić monitoring każdego panela i być może dorzucę optymalizatory na każdy panel ... ale nie wiem czy to pomoże.

Link do instalacji https://www.solarweb.com/PvSystems/PvSystem?pvSystemId=39804dae-b04e-4170-a022-933e76e28527

 

Dodane pliki:
  • Zrzut-ekranu-2021-10-31-201543.jpg
  • Zrzut-ekranu-2021-10-30-202156.jpg

patrząc na wykres 31.10 wyglada lepiej, bo masz napięcie porownywalne

wykres prądu pokazuje to co sie dzieje - najpierw wskakuje wschód potem zachod

co ci nie konkretnie nie podoba ?

poza tym ze 2 stringi byly na 1 mppt ( to juz w ogóle nie wiem czy można nazwać te osobę instalatorem )

co do linka: nie ma dostępu.

co do Tigo:  u mnie ( 14 paneli x540W na wschód ) od 2.11 - produkcja: 58.62kWh, reclaimed : 4.37kwh

 

Nie podobają mi się duże skoki/spadki. Z tego co zaobserwowałem w słoneczne dni to cień jest rzucany na panele które nie mają optymalizatora i w tym momencie wydajność instalacji mocno spada gdy nie kontroluje tego wtedy ani optymalizator ani software DPM ... gdyż jest wyłączony.

Planuje dodać jeszcze optymalizatory na pozostałe panele .. mam nadzieję że wykres się poprawi w słoneczne dni.

U mnie produkcja przy dwóch stringach po 4,44 na wschód i zachód za miesiąc listopad: 76,73kWh

Nie wiem czy to dobry wynik ... według mnie mogłoby być lepiej, szczególnie w słoneczne dni.

 

Ogólnie to chyba troszkę mało, musisz sprawdzić uzyski z innych instalacji W/Z - możesz poszukać na pvmonitor... Mamy już prawie połowę listopada więc słońce jest krócej i słabiej daje...

Mam 200kW za ten miesiąc dla instalacji południe i przy nieidealnym ułożeniu paneli...

Nie widząc jak wygląda sprawa z dachem i zacienieniami ciężko coś wyrokować ale pokuszę się o stwierdzenie po liczbie zainstalowanych już Tigo to zastanowiłbym się czy instalacja jednak nie powinna być na mikrofalownikach - może by było taniej i z lepszymi uzyskami...

Powoli dochodzę do takiego samego wniosku (o mikrofalownikach) w związku z tym próbuję uzyskać taki sam efekt poprzez Tigo. Chcę wyciągnąć ile się da gdyż ładuję samochód elektryczny więc i tak koszt instalacji w moim przypadku zwróci się o wiele szybciej patrząc na ceny prądu vs benzyny. Poza tym zrobiona w bardzo dobrej cenie więc mam jeszcze spory margines na opłacalność.

Monitoruję bardzo podobną instalację w odległości 5km ode mnie (też Fronius i też ponad 8kW) i widzę że w pochmurny dzień mamy dokładnie taką samą produkcję .. natomiast w słoneczny u mnie jest zdecydowanie gorzej. Tam wykres jest ładny bez żadnych skoków. Podejrzewam że tamta instalacja ma południe bez cienia .. widząc o której startuje i kończy, u mnie start wcześniej i koniec trochę później.. ale za to w południe moc maks u mnie zdecydowanie gorzej (niestety słońce teraz bardzo nisko i kominy rzucają długi cień). Liczę że latem będzie lepiej .. ale to jeszcze kilka miesięcy muszę poczekać 🙂