Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jak zbudować sieć z "UPS"...

Coś już mam i chce to rozbudować.  Byłem pewny, że to prosta sprawa, ale okazuje się że nie, bo GEN24 nie współpracuje z UPS`ami. Więc jak zrobić to inaczej ?

1.MAM - Fronius Symo 5, na kilku obwodach UPS`y do komputerów w firmie.

2. CHCIAŁEM - dołożyć Gen24 10 plus i miałem nadzieję że baterie przy nim będa pracowały jak "centralny" UPS, ale okazuje się, że to tak nie działa, bo czas przełączania przy zaniku sieci to nawe 180 sekund. To prawdę mówiąc jakieś nieporouzmienie, bo w firmie wszystko zdąży paść, w domu podobnie. No więc w takim razie pomyślałem o jakichś UPS'ach jako "bufor" na czas przełaczania, ale czytam tu na forum, że Gen24 nie działa z UPS'ami.

3. JAK WIĘC ZAPROJETOWAĆ SYSTEM przy założeniach:

  • istnieje Symo 5,
  • chcę do niego dołożyć kolejny inwerter by powiększyć moc z paneli o ok 10-15k
  • chcę by instalacja elektryczna w firmie działała bezprzerwowo także podczas zaniku prądu i szybkość przełączania na baterie (któe będą także dokupione) musi być jak w UPS'ach,
  • baterie mają być ładowane na bieżąco z paneli także podczas zaniku pradu w sieci,
  • dobrze, by system potrafił skierować zasilanie awaryjne jw. tylko na konkretny (lub konkretne) obwody, a nie na całą sieć lub tylko na konkretną fazę - mamy 3 fazy, ale wszystkie urządzenia wfirmie są jednofazowe.

Czy da się to zrobić przy pomocy Froniusów ?

 

Można spróbować zastosować stycznik 2NO + 2NC. Styki NC wpinamy na wyjście UPSa i przez nie zasilamy obwody rezerwowe. Do styków NO podłączamy zasilanie z obwodu rezerwowego falownika GEN. Wyjście styków NO podłączamy do wyjścia styków NC czyli do obwodów zasilanych z UPSa. Cewka stycznika zasilana z obwodu rezerwowego falownika.

Pojawienie się napięcia w obwodzie FullBackup spowoduje przełączenie stycznika , czyli styki NC odłączą UPS a NO załączą zasilanie z GENa. Trzeba by tylko sprawdzić czy czas przełączenia stycznika jest odpowiednio krótki.

Cytat z Jakub Hubert data 18 listopada 2023, 12:57

Byłem pewny, że to prosta sprawa, ale okazuje się że nie, bo GEN24 nie współpracuje z UPS`ami.

Problem że nikt nie opisał testów z zachowania falownika z podpiętym upsem, mogę się oczywiście mylić - nie analizowałem aż tak dogłębnie tego tematu. Jest głównie podane aby go nie stosować na wyjściu PVPoint ze względu na testowanie obciążenia na nim... ale nie pamiętam aby ktoś podawał info w tym temacie w opcji zasilania w full backup...

Jakub Hubert has reacted to this post.
Jakub Hubert
Cytat z kar llo data 19 listopada 2023, 23:47
Cytat z Jakub Hubert data 18 listopada 2023, 12:57

Byłem pewny, że to prosta sprawa, ale okazuje się że nie, bo GEN24 nie współpracuje z UPS`ami.

Problem że nikt nie opisał testów z zachowania falownika z podpiętym upsem, mogę się oczywiście mylić - nie analizowałem aż tak dogłębnie tego tematu. Jest głównie podane aby go nie stosować na wyjściu PVPoint ze względu na testowanie obciążenia na nim... ale nie pamiętam aby ktoś podawał info w tym temacie w opcji zasilania w full backup...

No właśnie. Przewertowałem to forum i znalazłem nawet opinię - niejednoznaczną - pracownika Fronius... Fronius sam do końca nie wie co się da. Bo z jednej strony - nie można, a z drgiej były sugestie, że jak już to UPS online i taki co toleruje 53Hz. No i bądź tu mądry. Przecież to strata klientów... Mnie już ktoś zasugerował inwerter hybrydowy Deye, ale może Fronius też bez problemu zadziała ?