Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jak zdiagnozować który panel jest wadliwy

Page 1 of 2Next

Jak można zdiagnozować, który panel w stringu jest wadliwy? Mam taką sytuację, że są dwa stringi po 7 paneli na tym samym dachu/stronie ale jeden string produkuje więcej energii niż drugi, po pomiarach wychodzi na to, że ampery są podobne ale jest różnica w napięciu około 10-15 wolt, ewidentnie jeden rząd paneli jest słabszy, podejrzewam, że coś jest nie tak z którymś z paneli.

Dostęp do paneli utrudniony bo są na dachu spadzistym w dodatku w jednej połaci i trudno zdejmować po kolei każdy i sprawdzać.

Bez zdejmowania, to kamera termowizyjna?

Pomierzyłem oba stringi Voc jest takie samo na obu stringach Isc takie samo też na obu. Gdyby jakiś panel był uszkodzony to chyba była by różnica?

Jedyna różnica podczas pracy systemu jak mierzę napięcie to na jednym stringu jest zawsze niższe napięcie o 10V czasami nawet o 50V i nie ma to związku z zacienieniem bo nie ma cienia. Może któraś dioda bocznikująca niedomaga?

Czyli kazdy string wpiety na inne wejscie falownika?

Sprobuj zamienic przy falowniku string 1 z 2 i zobaczyc jak sie wtedy uklad zachowa.

 

Cyprian Gałaj has reacted to this post.
Cyprian Gałaj

Chyba najrozsądniejsze (na pewno nie cenowo) rozwiązanie poza wejściem na dach to kamera termowizyjna.

Zamieniłem stringi 1 na 2 i odwrotnie różnica jest dyskusyjna, trudno jednoznacznie stwierdzić. Ostatecznie wydaje się, że MPPT2 jest zawsze silniejszy jeśli chodzi o czyste Waty bo po zamianie napięcie "idzie" za słabszym stringiem ale na MPPT2 mimo, że napięcie mniejsze to prąd jest jakimś cudem większy i nadal MPPT2 jest silniejszy w Watach.

Obrazując sytuacje na przykładzie to jest tak, że:

MPPT1: 240V i 4,2A MPPT2: 260V i 4,2A czyli

po zamianie stringów MPPT1: 260V i 4,2A MPPT2:240V i 5A, różnica miedzy stringami spora bo MPPT1 1092W vs MPPT2 1200W

Dziwne zachowanie albo falownika albo paneli albo ja nie rozumiem do końca co się dzieje.

Czy to możliwe, że MPPT2 jest mocniejszy sprzętowo w falowniku? Jak działa MPPT, dostosowuje się do napięcia i amperażu paneli ale nie decyduje o tych wartościach bo te zależą od nasłonecznienia tak? Jeśli tak rozumieć MPPT to niewiele ma on wspólnego z tą sytuacją i to raczej wina paneli, nie wiem może gdzieś jest słaba wtyczka?

Pytanie czy wszystkie panele w tym słabszym stringu są tej samej mocy, może jeden z nich jest o innej mocy(np. 6szt. po 320W, a 1szt. 310W) i pozostałe się dostosowują do najsłabszego?

Wszystkie są takie same zakładane w tym samym czasie, nowe.

No to faktycznie dziwna sytuacja, uzyskiwana moc powinna być identyczna, bo taka sama to pewnie nigdy nie będzie. Fajnie jakby ktoś z ekipy Fronius'a się ustosunkował do tej sytuacji.

Z testów wynika, że falownik na MPPT2 jest w stanie wygenerować większą moc z tych samych paneli. Z drugiej strony przeczy temu zamiana bo string 2 po zamianie i podłączeniu do MPPT1 uzyskuje taką samą moc.

Zamiana stringów jest jeszcze obarczona takim błędem, że po zamianie warunki nasłonecznienia prawdopodobnie nie były identycznie.

Czy na wykresach mocy MPPT1 i MPPT2 z solarweb zawsze są różnice na korzyść MPPT2 ?

Page 1 of 2Next