Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jaka minimalna moc DC do startu produkcji?

Takie pytanie mi się nasuwa. Jaka minimalna moc jest potrzebna w przypadki Primo 4.6 aby falownik zaczął produkcję?
Jak falownik już ruszy przy odpowiednim nasłonecznieniu to potrafi pracować aż moc zejdzie praktycznie do 0W i dopiero się wyłączy, a jaką moc musi osiągnąć żeby wystartować?

Wczoraj i dziś przykładowo od godziny 8:45 napięcie DC przekroczyło 600V i utrzymywało się w zakresie 600-706V, niestety ze względu na śnieg cały czas wyświetla się za mała moc fotowoltaiki...

Szanowny Panie Konradzie,

falownik PRIMO oraz małe falowniki SYMO potrzebują kilku-kilkunastu wat mocy, aby mogły zacząć wprowadzać energię do sieci. Ta wartość jest wykorzystywana na potrzeby zasilenia wewnętrznych układów falownika, przykładowo: mikroprocesorów, wyświetlacza oraz karty Datamanager. Jeżeli zatem falownik pokazuje 0W, to de facto pobiera on już (lub jeszcze) energię z modułów fotowoltaicznych. Energia ta jest wykorzystana na w/w potrzeby, natomiast do sieci nie jest jeszcze (lub już) nic oddawane. Dopiero po przekroczeniu tego progu falownik zaczyna oddawać nadwyżkę.

Jeżeli ma Pan na modułach napięcie rzędu 600V, a falownik komunikuje zbyt małą moc, to jest to wynik zjawiska opisanego tutaj: https://www.forum-fronius.pl/napiecie-rozpoczecia-pracy-falownika-udc-start/   Napięcie na modułach pojawia się przy już niewielkim natężeniu oświetlenia (wystarczy to, co "przebija" się przez śnieg), ale natężenie to jest zbyt małe, aby wytworzyć jakiekolwiek wartości prądu.

Tak dla zaspokojenia Pana ciekawości:

  • / jeśli potrzebujemy kilku-kilkunastu watów (powiedzmy dla prostego rachunku: 12W), aby falownik zasilił swoje wewnętrzne układy, to przy napięciu 600V potrzebny jest prąd  12W/600V = 0,02A = 20mA
  • / przyjmijmy, że Pana moduły fotowoltaiczne w punkcie mocy maksymalnej dla warunków STC (1000W/m², 25°C) mają Impp = 8,5A.
  • / w temperaturach ujemnych prąd zmienia się w niewielkim stopniu (~0,03%/°C), więc można ten wpływ pominąć
  • / jeśli przy 1000W/m² osiągamy 8,5A = 8500mA, to do osiągnięcia 20mA potrzebny będzie zaledwie:   1000W/m² • 20mA / 8500mA = 2,35W/m²

Generalnie rzecz biorąc, przy projektowaniu i użytkowaniu instalacji fotowoltaicznej należy się skupić na wielu aspektach związanych z poprawnym doborem, ustawieniem, zacienieniem, itp., itd., w godzinach od 9:00 do 15:00, gdyż wtedy uzyskujemy największe wartości energii. To co dzieje się w godzinach porannych i wieczornych ma znikomy wpływ na generowane przez instalację uzyski.

Serdecznie pozdrawiam,
Maciej Piliński