Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jaki kabel do podłączenia Smart Metera?

Witam,

jak w tytule.

Pozdrawiam

Dzień dobry,

do komunikacji RS-485 (Modbus RTU) należy zastosować dwu-parową skrętkę ekranowaną (2×2 skręcone przewody): jedna para jako D+/D-, druga para jako GND. Najlepszy będzie przewód Li2YCY.

Zalecane parametry przewodu:

  • przekrój: 0,75 mm2
  • impedancja falowa przy f>100 kHz: od 100 do 130 Ohm
  • pojemność: 100 pF/m

Pozdrawiam,
MM

Witam

Dokumentacja techniczna licznika wskazuje na zastosowanie przewodu Li2YCY (TP) lub skrętki internetowej klasy KAT6a  do połączenia elementów w komunikacji RS-485 (Modbus RTU). Niestety uzyskałem zaskakujące informacje od hurtowni elektrycznych.

Wypowiedź producentów jest ciekawa

BITNER - "Nie mamy niestety takiego kabla,a produkcja nie jest przewidziana"

Lappolska - "Jeśli chodzi o przewód Li2YCY 2x2x0,75, niestety w ofercie mamy wykonanie tylko max 0,5mm2,
alternatywnie dałem też zwykły przewód LIYCY ale o odpowiednim wykonaniu"

Pytanie jest oczywiste i co z tym dalej jeżeli odległość między urządzeniami dochodzi do granicy 300 metrów?

W załączeniu podpinam kartę katalogową przewodu do weryfikacji, nie jestem elektronikiem i nie wiem o co chodzi z tymi danymi, które podałeś.

Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie ???????????????????????

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

Dodane pliki:

Witam.

Nie wiem jak to się sprawdzi na bardzo dużych odległościach (300m?) ale ja stosuję skrętkę ekranowaną cat6e i nie miałem nigdy problemów z komunikacją. Największa długość przewodu to ok 70m.

Po RS485 komunikowałem taką samą skrętką inne urządzenia (nie SMART METER iDM2.0) na odcinku ok 150m i wszystko działa bezproblemowo.

 

Witam

Ostatnio pojawiła się aktualizacja Datamanager`a

3.10.2-1

i o dziwo po jej uruchomieniu przesył danych pojawił się i działa bez zarzutu. Aktualizacja miała naprawić błąd WiFi, a dodatkowo poprawiła komunikację RS485

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa