Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jeden MPPT pokazuje 0.

Witam, mam duży problem gdyż moja instalacja nie działa prawidłowo a instalator ma gdzieś mój problem. Obiecywał że przyjedzie a teraz nie ma z nim żadnego kontaktu . Problem polega na tym że miałem remont komina i przez kratki wentylacyjne są puszczone kable od paneli były one rozpięte podczas remontu komina po włączeniu ich instalacja działa w połowie.  Jeden MPPT pokazuje zero. Proszę o pomoc

Dodane pliki:
  • 20240205_122229.jpg
Cytat z Karol Sójka data 5 lutego 2024, 13:35

W jakiej miescowości jest ta instalacja?

Sam prąd jeszcze o niczym nie świadczy, a jakie napięcia są/były na każdym z obwodów?

Jak chcesz to możesz też podać link do swojej instalacji z zakładki: ustawienia, uprawnienia, dostęp dla gościa zobaczymy jak to wyglądało.

Kto to rozpinał i ponownie połączył? Może tutaj coś źle zostało połączone.

Witam, instalacja jest w Żelkowie Kolonii koło Siedlec woj. Mazowieckie,  niestety nie mogę wysłać linka bo sam korzystam jako gość na solar.web. Wiem że dostęp do mojej instalacji ma mój instalator ale niestety jak wspomniałem nie można się z nim skontaktować. Firma nazywa się Future Electrical Service tak dla przestrogi. Kable rozpinał majster ale były one wcześniej oznaczone więc pomyłka mało prawdopodobna dołączam parę fotek

Dodane pliki:
  • 20240206_104410.jpg
  • 20240206_104429.jpg
  • 20240206_104426.jpg
  • 20240206_104419.jpg
  • 20240206_104410.jpg

A to produkcja od początku. Na początku czerwca były rozpinane kable i od tego czasu wyraźny spadek produkcji

Dodane pliki:
  • Screenshot_20240206-102447_Solarweb.jpg
  • Screenshot_20240206-102453_Solarweb.jpg
  • Screenshot_20240206-102504_Solarweb.jpg

Trzeba poczekać na lepszą pogodę, bo teraz na MPPT1 napięcie jest za niskie.

Trochę daleko i najsensowniej będzie poszukać kogoś z okolicy mającego wiedzę o instalacjach PV lub kumatego elektryka który spojrzy na to fachowym okiem, zrobi pomiary etc...

Kwestia o której były robione zdjęcia ekranu falownika jeśli na dniu to ewidentnie jest za niskie na pierwszym obwodzie i możliwe że ten obwód nie działa... Jeśli pod koniec produkcji lub po jej zakończeniu to może być różnie i zależy ile jest paneli w obwodzie i jakie.

Kwestie napięć jakie były w historii to można sprawdzić wchodząc na solarweb w zakładkę analiza/historia i tam wybieramy odpowiednie pozycje które chcemy sprawdzić np: moc mpp1 i 2; napięcia na mpp1 i 2. Możesz wrzucić skrin np: napięcia i mocy dla pierwszego obwodu razem, później drugiego?

Jest sporo aspektów do sprawdzenia ale zacznijmy od podstaw: jakie panele (oznaczenie) i ile ich jest w każdym obwodzie? Są zamontowane jakieś zabezpieczenia między falownikiem a panelami po stronie DC?

Następnie zrobiłbym pomiary napięć na kablach solarnych/DC najlepiej w słoneczny dzień. Najpierw na zaciskach zabezpieczeń - najprościej będzie się tam dostać, dalej to już zależnie od powyższych w jedną lub drugą stronę a na końcu na dachu między pierwszym a ostatnim panelem w szeregu/obwodzie. Jeśli z dachu razem z kablami DC schodzi kabel żółtozielony podłączony do konstrukcji paneli to można sprawdzić czy przypadkiem nie ma między nim a którymś z kabli DC napięcia... może któryś panel jest walnięty...

 

Jako że wrzuciłeś powyżej skriny z adresem to podejrzałem dach z góry i jeśli dobrze obstawiam to panele rozłożone są na tzw 4 grupy (chyba po 4 panele) z czego dwie grupy są na południe po 4szt i dwie w układzie wschód/zachód po 4szt każda storna - i teraz kwestia jak to jest połączone, rozumiem że z dachu schodzą 4 przewody solarne/DC?

Co do bycia właścicielem instalacji na solarweb to jeśli jeszcze przez jakiś czas nie uda ci się skontaktować z instalatorem to możesz zgłosić do suportu Fronius o przeniesienie instalacji na twoje konto/adres email - oczywiście jeśli jesteś właścicielem falownika/instalacji i jesteś w stanie to udowodnić... ale z tym bym się wstrzymał i najpierw jeśli jeszcze masz gwarancję na usługę montażu to próbował skontaktować się z instalatorem...

Cytat z Karol Sójka data 6 lutego 2024, 10:55

I jak obraliście jakiś kierunek rozwiązania problemu?