Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kąt nachylenia paneli.

Witam. Jaki jest idealny kąt nachylenia paneli względem ziemi. Mam na uwadze montaż paneli na niezależnej konstrukcji. Z góry dziękuję.

Musi Pan podac chociaz miejscowosc i kąt odchylenia od poludnia.

Edit:

I jeszcze pytanie co oznacza dla Pana idealnie? Chodzi o maksymalna produkcje roczna czy inny parametr?

Idealnie to jest na trackerze 2-osiowym nadążnym 😉

Może tak LINK

Cytat z Michał Karasiński data 21 marca 2021, 13:10

Witam. Jaki jest idealny kąt nachylenia paneli względem ziemi. Mam na uwadze montaż paneli na niezależnej konstrukcji. Z góry dziękuję.

Dla polski optymalny kąt to 30-40 stopni

Bartosz Jany and Michał Karasiński have reacted to this post.
Bartosz JanyMichał Karasiński

Mysle, ze autora watku interesuje jakiegos typu optimum a nie dobor z inzynierska dokladnoscia +/- 10 %. Moze poczekajmy az zainteresowany doprecyzuje.

... choc uklad nadazny dwuosiowy wydeje sie wyczerpywac wszelkie mozliwe potrzeby.. poza oplacalnoscia przedsiewziecia. 🙂

Ogólnie podaje się uśredniony kąt pochylenia paneli i dla Polski jest to w przybliżeniu ok 36 stopni. Natomiast trzeba brać pod uwagę również pory roku gdzie w zimie słońce operuje najniżej a latem najwyżej czyli musiałby być zmieniany kąt pochylenia w celu osiągnięcia największej produkcji energii.

Michał Karasiński has reacted to this post.
Michał Karasiński

Szanowny Panie Michale,

 

Myślę, że najlepszym i zarazem najlepszym rozwiązaniem dla Pana będzie skorzystanie z bezpośrednio z bezpłatnego programu online: PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM --> https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

Strona pozwoli Panu dobrać optymalny kąt oraz azymut dla Pana instalacji.

Pozdrawiam

Mariusz Majmurek

TSN

Michał Karasiński has reacted to this post.
Michał Karasiński

Odpowiedź 30-40 stopni w zupełności mi wystarczy, ale i tak wszystkim bardzo dziękuję za poświęcony czas.