Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kod #102 - napięcie AC zbyt wysokie

Pojawia mi się kod stanu #102 - zbyt wysokie napięcie w sieci AC. Co robić???

Instalator Roman

Stanowisko w odniesieniu do statusu #102 – „zbyt wysokie napięcie sieci AC”

W odpowiedzi na zgłaszane przypadki niestabilnej pracy falowników sieciowych Fronius wywołane podwyższonym napięciem WLZ (status 102 na wyświetlaczu), przedstawiamy wyjaśnienie zjawiska w kontekście wymaganych nastaw zabezpieczeń zgodnie z EN50438.

Falowniki sieciowe zgodnie z wymaganiami OSD, nawiązującymi do Tablicy 4. (ogólna) normy PN-EN50438, muszą być wyposażone w układ pomiarowy sprzężony z zespołem wyłącznikowym, zapewniający wyłączenie zespołu prądotwórczego w przypadku wykrycia nieprawidłowych parametrów sieci zasilającej, w tym - zbyt wysokiego napięcia.

System fotowoltaiczny przyłączony równolegle do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia stanowi źródło prądowe sterowane sygnałem referencyjnym pochodzącymi z sieci (traktowanej jako rzeczywiste źródło napięciowe). Napięcie zmierzone na dowolnym węźle układu zasilania, w którym pracują źródła generacji rozproszonej, jest zależne od chwilowego rozpływu prądów pochodzących z tych źródeł, a jego zmiana może zostać oszacowana na postawie poniższego wzoru:

wzór do #102

Gdzie:
SA - Moc pozorna źródła prądowego (system fotowoltaiczny)
SkV – Moc zwarciowa (cząstkowa U2/Zn)
Ψ – przesunięcie fazowe sieci
φ – przesunięcie fazowe źródła

Wzrost napięcia wynikający ze zbyt niskiej mocy zwarciowej sieci jest zatem zjawiskiem możliwym do przewidzenia w kontekście pomiaru impedancji pętli zwarcia w punkcie przyłączenia źródła. Wzrost napięcia ma charakter lokalny (lokalny węzeł) i wskazuje kierunek przepływu energii w obwodzie. Wpływ na napięcie strony wtórej transformatora powinien być zatem pomijalny o ile źródło generuje jedynie energię czynną. Moc zwarciowa transformatora i długość linii zasilających nN powinna jednak stanowić istotną przesłankę dla OSD na podstawie, której udzielana jest zgoda na przyłączanie źródeł o mocach stanowiących znaczny ułamek mocy zwarciowej transformatora SkT.

Technical National Support SE
Fronius Polska Sp. z o. o.

Piotr Beer has reacted to this post.
Piotr Beer
Produkujemy falowniki od 1992 roku!

Chciałbym się dopiąć do tematu.
W instalacji klienta na zaciskach w RG bez obciążenia napięcie na każdej fazie wynosi ok 260V- lub więcej. Od czasu do czasu falownik komunikuje błąd 102. I to by było dość oczywiste.
Ale pomiary impedancji pętli zwarcia robione w tym wypadku od końca linii- czyli przy falowniku, potem RG, a następnie ZKP (bliżej Operatora już się nie da) wszędzie wyszły poza dopuszczalną normą.
Jak ugryźć ten problem?
Dodam że ciągłość przewodów, długość i przekroje są w porządku.
Klient jest jednym z 3 podłączonych do TR na odcinku ok 1kM.
Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Mam problem z fotowoltanika pojawia się błąd 102, fronius się wyłącza kilka razy dziennie, zwłaszcza przy ładnej pogodzie, mam 20 paneli 5,1kW, mamy je już 5 lat, wcześniej wszystko prawidłowo chodziło, bez szwanku. Czym to może być spowodowane?, dodam jeszcze że wszyscy sąsiedzi posiadają panele słoneczne, nikt nie umie nam pomóc, energetyka także. Proszę o pomoc.

 

To zmierz jakie to napięcie jest! A jakie masz główne ustawienia u siebie w falowniku?

Możesz wrzuć tutaj wykres napięcia AC ze strony solarweb (zakładka: analiza, historia, w zakładce kanały wybierasz napięcie AC, zatwierdzasz i powinien pokazać się wykres napięcie AC wedle czasu) oczywiście z konkretnego dnia.

Przy kilku instalacjach wpiętych w pobliżu siebie do jednego obwodu danego obszaru gdzie każdy falownik podnosi lekko napięcie może być ciekawie... Może jest ktoś kto badał takowe zjawisko...

AC l1 l2 l3

Dodane pliki:
  • IMG_20200508_142111.jpg
  • IMG_20200508_142146.jpg
  • IMG_20200508_142205.jpg

Oraz ustawienia

Dodane pliki:
  • IMG_20200508_142450.jpg
  • IMG_20200508_142455.jpg
  • IMG_20200508_142503.jpg
  • IMG_20200508_142510.jpg
  • IMG_20200508_142531.jpg

Na wykresach nie widać napięcia powyżej 250V, chociaż widać jakąś dziurę na wykresie około godziny 15 ale niby w info jest max 253V... Ja bym przeanalizował jak zachowuje się napięcie przez całą dobę bo widać spory skok napięcia z około 235V rano do tych 247V czy też 253V które przy dłuższym czasie powoduje wyłączenie falownika, możliwe że jest jeszcze większe i następuje natychmiastowe wyłączenie i stąd ta dziura w wykresie - gdybanie na odległość... No cóż trzeba zrobić więcej pomiarów aby mieć pewność... Możesz jeszcze podłączyć pendriva pod gniazdo usb i włączyć zbieranie danych z błędami - LINK i przeanalizować plik exela jak zachowuje się napięcie w czasie tego wyłączenia, w tych danych napięcie jest sprawdzane co 5sekund.

Jesteś w stanie stwierdzić co się zmieniło, może któryś sąsiad założył sobie instalację... U innych też się wyłącza? Może musicie razem się zebrać i przeanalizować swoje ustawienia, może któryś z was ma złe które powoduje problemy...

A co stwierdził zakład energetyczny, byli, badali temat? Możliwe że nie jest to wina zakładu energetycznego/ustawień a może być po waszej stronie, ze względu na ilość instalacji PV, złe ustawienia czy coś innego... Może będziecie musieli wyłączać po kolei swoje falowniki w konkretne dni i wtedy może coś wyjdzie, zabawa w pomiary, eksperymenty, etc...

witam 5 lat to dobry moment na sporządzenie nowego protokołu kontrolnego instalacji elektrycznej w obiekcie i instalacji PV w/g art 62 Prawo Budowlane, osoba z odpowiednimi uprawnieniami  zmierzy elementy instalacji elektrycznej, wykona pomiar napięcia,  impedancję pętli zwarcia  , rezystancję uziemienia, posprawdza zaciski, czy się czasem któryś nie poluzował , a gdy taki stan rzeczy będzie się powtarzał, to wtedy z protokołem kontrolnym, można wymagać od ZE, aby  podziałali na trafo.