Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Konstrukcja

Witam, mam pytanie odnośnie montażu paneli na grucie będę u siebie montował panele o wielkości 2280 x 1134 w 2 (20 szt) rzędach pionowo, mam pytanie czy na 2 rzędach profili aluminiowych (4 punktach trzymania) wystarczy czy lepiej dać 3 rzędy (6 punktów)  boję się trochę o wiatr

Pozdrawiam

Witam, Najlepiej jeśli sprawdzisz sobie parametry wytrzymałościowe oraz montażowe modułów fotowoltaicznych w instrukcji montażu. Producent modułów fotowoltaicznych zawsze udostępnia kartę katalogową produktu i instrukcje montażu. W instrukcji montażu znajdziesz strefy w jakich powinien być zamontowany moduł PV Pozdr Przemek

Dzięki za odpowiedź, panele mam - Jinko solar 570w jkm570n-72hl4-v n-type,  z tego widziałem u producenta to są 2 szyny montażowe ale lekko się obawiam czy to nie za mało, mam jeszcze jedno pytanie jakie dajecie odstepy  między rzędami panelami na konstrukcji czy można dać więcej niz 2 cm?

Dodane pliki:
  • Screenshot_2023-11-27-08-33-21-525_com.google.android.apps_.docs_.jpg

Ilosc szyn to polowa sukcesu. Ciebie przy tak duzych powierzchniach powinny interesowac jeszcze klemy jakie sa wymagane.

Możesz podpowiedzieć jakie mają być?

I czy dodanie 3 szyny będzie dobrym pomysłem ?

 

Rozmiar klemy powinien znajdowac sie w tej samej instrukcji, ktora przytoczyles.

Ja bardziej obawialbym sie podrywania takiego panela niz zamartwiac sie o nacisk. Jedno i drugie wiaze sie z iloscia szyn. Powiem tak - znajdz rozmiar klem i ocen czy jestes w stanie takie kupic. Jezeli nie to albo 3 szyny albo mniejszy panel. Wiadomo.. przykrecic da sie wszystko.

Dzięki za podpowiedź jeśli pozwolisz żądam ci jeszcze jedno pytanie przerwa między rzędami paneli może być np. 10 cm?

Nie widze powodu, dla ktorego mialoby to tak nie wygladac jesli chcesz. Z ciekawosci jaki jest powod takiego montazu?

Żeby byłoo zgodnie ze sztuką, to  montaż powinien odbywać się na certyfikowanej konstrukcji ,  a co do szczeliny pomiedzy rzędami, to zazwyczaj robi się w ten sposób, że pomiedzy dolny i górny pane wkłada się dwie klemy   do montażu paneli - jest wtedy równo i estetycznie na całej długości, aczkolwiek są konstrukcje ,np coraba https://corab.pl/oferta/systemy-fotowoltaiczne/wolnostojace/system-corab-ws-014-nb  gdzie mozna zrobić większy odstęp pomiedzy rzędami, sa też systemy bezklemowe SLIDE-IN  https://corab.pl/oferta/systemy-fotowoltaiczne/wolnostojace/slide-in-bezklemowy-montaz

Cześć

Mam te panele, zamontowane rok temu. Zamontowałem klasycznie tzn. w/g sposobu montażu podanym przez Jinko, na karcie katalogowej. Były w lato wiatry "dość duże"- co nie jest żadną miarą- bo zawsze mogą być większe. A jak odpukać - pojawi się trąba powietrzna-  to nie wytrzyma żadna konstrukcja. Taniej będzie ubezpieczyć - jak się obawiasz! Co do przerwy poziomej. To dobry pomysł z trzech względów. Latem będzie wydajniejsza wentylacja i konstrukcja stanie się bardziej ażurowa i tym samym mniej podatna na podmuchy wiatrów. Zimą przerwa ta nie pozwoli na zbytnie osadzanie śniegu między rzędami i łatwiejsze zsuwanie się go.