Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Moc bierna

PreviousPage 2 of 3Next

Prosze napisac. Czekam.

Witam. Mam pytanie odnośnie mocy biernej nie chce zakładać nowego tematu więc podepnę się pod ten. Jestem nowym użytkownikiem fotowoltaiki założona w lutym instalacja jednofazowa . Przydział mocy 4 KW . Falownik Fronius Primo3.6.1 , panele fotowoltaiczne Longi Solar LR 4 - 450M - 8 szt. Jak wszyscy tutaj borykam się z wysokim napięciem w sieci . Nigdy nie uzyskałem max mocy z tych paneli . Na wykresie max. mocy to 2900 W i takie ząbkowanie . Być może że falownik cały czas obniża moc do minimum i zaczyna od początku. Dlatego też zacząłem robić próby ze zmianą regionu. I tutaj zaobserwowałem dziwny efekt mocy biernej. Na ustawieniach regionu PL wartość mocy biernej jest ujemna czyli poniżej zera. Na ustawieniach DE1 wartość mocy biernej ma wartość dodatnią . Czy takie skoki maja jakiś wpływ na opłaty w rozliczeniu albo zwiększony pobór prądu ? Sprawdzałem też ustawienia Internacional 50 Hz ale zaczęło pokazywać błąd 102 za duże napięcie a potem następny błąd - błąd synchronizacji z siecią . Po tym wszystkim wróciłem na region PL.

Dodane pliki:
  • region-PL.jpg
  • Region-DE1.jpg

A jakie masz to napięcie? Wrzuć wykres z tego dnia z napięciem.

Tak potwierdzam w normie PL jest odchylenie mocy biernej na minus. Ciekawe że nie wystartował na ustawieniu int50.

Maksymalne napięcie w regionie PL to 257,30 V  , a region DE 1 to 259,39 V czyli wyższe o 2 volty a mimo wszystko falownik jakby tracił moc . Chyba go nie resetuje do końca bo minimalna moc to ok. 360 W. Zresztą wrzucę też zdjęcie.  I jak to jest z tą mocą bierną można ja produkować czy raczej nie ? Bedzie doliczana do opłat ?

Dodane pliki:
  • napiecie-PL.jpg
  • napiecie-DE1.jpg
  • 28.03.2022.jpg

Patrząc na ten wzrost napięcia z około 240V na 257 no to trzeba zacząć od sprawdzenia czy problem jest u ciebie czy może z sieci np przez dużą ilość instalacji obok podpiętych pod ten sam transformator... Rozumiem że napięcie wieczorem / w nocy jest około 240V?

Tak zgadza się napięcie wieczorem w sieci jest ok 240V . Jeśli chodzi o ilość instalacji podpiętych do tego samego transformatora to naliczyłem  ok 6  razem z moją . Poza tym być może że wina jest też po mojej stronie gdyż instalacja jest zamontowana na budynku gospodarczym  oddalonym od domu ok 30m. Budynek ten podpięty był dawno temu do instalacji kablem ziemnym ok. 2x2mm.  Miało tam być tylko oświetlenie i jakiś gniazdko.  Jak mierzyłem napięcie przy falowniku i w domu to różnica wynosiła ok 2-3 V. Być może oporność i długość kabla tyle obniżają napięcie ?  Jeśli wyniki pomiarów są miarodajne. Obecnie zakupiłem kabel ziemny 4x4  i będę go wymieniał może to coś zmieni.  A wracając do mocy biernej to już nie rozumiem bo jestem na regionie PL  gdzie powinna być ujemna a tu jest cały czas dodatnia tak jakby falownik pracował na DE1 ? Może teraz podczas opadów śniegu jak niema produkcji falownik samoistnie generuje moc bierną dodatnią?

Możesz też sprawdzić jakie napięcie odnotowywał licznik ZE, sprawdź jaki masz licznik, w internecie masz podane kody które podają konkretne wartości.

oczywiście ,ze  wymiana kabla coś zmieni, bo obecnie spadki napięcia ze względu na odległość swoje robią.

Mam pytanie,

 

Czy wielkość generowanej mocy biernej nie powinna być w takim zakresie aby współczynnik mocy był w zakresie 0,9-1?
W omawianym przypadku na pewno on ma wartość poza tym zakresem.

Jeżeli masz instalację jednofazową to możesz sprawdzić na liczniku na której fazie jest najniższe napięcie i do tej fazy podłączyć falownik. Niejednokrotnie taki zabieg wyeliminował problem z mocą bierną.

Pamiętaj też aby faza do której jest podłączony falownik miała podłączone urządzenia, które pracują w trybie ciągłym (lodówki, rekuperacja itp.) pomoże to w zwiększeniu auto konsumpcji.

PreviousPage 2 of 3Next