Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Nie widać produkcji a widać zużycie energii

Witam

W instalacji uruchomiony jest inwerter Fronius Symo 6 M light, do tego karta Datamenager, licznik Fronius Smart Meter TS 65A-3 oraz Ohmpilot.

Układ widoczny jest w Solarweb. I tu mam problem. Układ w Solarweb pokazuje mi że jest zużywana energia, tymczasem stojąc przy falowniku widzę że jest produkowana energia.

Testowo odłączyłem licznik Smart Meter i Ohmpilot. Układ nadal nie pokazuje produkcji - produkcja 0 kWh. Za to zużycie w solarweb jak najbardziej jest.

Domyślam się, że popełniam jakiś konfiguracyjny błąd - Jaki?

Pozdrawiam

Dodane pliki:
  • Zrzut-ekranu-2023-02-09-103239.jpg
  • Zrzut-ekranu-2023-02-09-103259.jpg

Szanowny Panie Adamie,

 

Pierwszym podejżeniem w tej sprawie jest przerwana pętla Solar.net. Proszę o sprawdzenie czy dioda DATCOM świeci na zielono:

(5)  Dioda „DATCOM”

nie świeci, jeżeli urządzenie „Fronius Datamanager 2.0” znajduje się w trybie „Slave”.
świeci czerwonym światłem: w przypadku przerwania połączenia w obrębie sieci „Fronius Solar Net” (DATCOM); Przyczyn może być kilka: 

  1. brak terminatora/ów   w gniazdach DATCOM na pierwszym lub ostatnim falowniku;
  2. identyczne numery dwóch falowników w “Ustawienia” -> “DATCOM” –> “Numer falownika”;
  3. uszkodzony/wypięty kabel pomiędzy falownikami;
  4. wybrany zły protokół w “Ustawienia” -> “DATCOM” –> “Typy protokołów”; musi być “Solar Net“;
świeci zielonym światłem: w przypadku prawidłowego połączenia w obrębie sieci „Fronius Solar Net”;

Jeżeli świeci i dalej występuje problem z danymi odnośnie produkcji proszę o sprawdzenie czy na platformie soalr.web w zakładce komponenty nie została wyłączona widoczność falownika. Jeżeli wszystko zostało sprawdzone i jest poprawnie ustawione proszę o kontakt z naszym działem wsparcia technicznego pv-support-poland@fronius.com

 

Pozdrawiam

Mariusz Majmurek

TSN

Witam,

Na tym samym PPE zainstalowałem i skonfigurowałem drugą instalacji PV z falownikiem SYMO-3-S (instalacja na gruncie, przewody AC z falownika wpięte w WLZ tuż za skrzynką przyłączeniową OSD tj. ENERGA, około 20m od domu - patrz załączony schemat ideowy).

Mam od 4 lat licznik FSM który jest zainstalowany w rozdzielnicy głównej domu, i jest podpięty skrętką do falownika falownikiem SYMO-3-M. Jest on skonfigurowany jako licznik pierwotny.

Czy jest możliwość aby w systemie Solar.web pokazać że SYMO-3-S jest przed licznikiem FSM i produkcja energii z niego nie powinna zawsze być liczona jako całkowicie zużywana przez dom ?

To jest tylko matematyka i system powinien poradzić sobie z prawidłowym zliczaniem produkcji z SYMO-3-S w zależności od kierunku przepływu prądu (i jego ilości w stosunku do produkcji z SYMO-3-S) przez FSM w obecnej lokalizacji - kwesta tylko odpowiednich ustawień i zaprogramowania w systemie.

Alternatywie: czy można tylko jeden FSM podłączyć i skonfigurować jako licznik wtórny/odbioru (do pomiaru zużycia prądu przez jeden odbiornik 3f) bez drugiego FSM jako pierwotny?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.

Krzysztof

Dodane pliki:
  • Schemat.png
Cytat z Krzysztof Kurczewski data 6 maja 2023, 12:47

 

Najprościej/najtaniej będzie przepiąć wpięcie 3.0-M przed licznik FSM i zmienić ustawienie licznika na wtórny, ale powinieneś upewnić się że wszystkie odbiorniki w domu będą za tym licznikiem aby mieć prawidłowe wskazania. W takim układzie nie będzie liczone tylko zużycie falowników po zakończeniu produkcji.

Inną opcją było np dodanie drugiej skrzynki zaraz za licznikiem ZE gdzie zmieści się licznik FSM i w nim przepiąć wlz idący do domu i ten z drugą PV. Przenosisz tam obecny licznik FSM i podpinasz linią komunikacji go pod falownik do tego którego masz bliżej i łatwiej podpiąć.

Dodane pliki:
  • juhbyvfx45t5.jpg
Krzysztof Kurczewski has reacted to this post.
Krzysztof Kurczewski

@karllotesto2-pl

Bardzo Ci dziękuję za trafne i interesujące odpowiedzi.

Rozumiem zatem że jeden licznik FSM zainstalowany na odbiorach i ustawiony jako wtórny do prawidłowego pomiaru tylko zużycia prądu (przez cały dom lub jeden wybrany odbiornik) nie wymaga drugiego FSM zainstalowanego na styku z OSD i ustawionego jako pierwotny? 

Dopytuję gdyż ze schematu połączeń wygląda jakby zawsze potrzebny był licznik pierwotny (nawet jak chcę mierzyć za pomocą FMS  tylko zużycie na odbiorach i monitorować je za pomocą Solar.web +  monitoring produkcji z falowników).

Co do drugiej kwestii - też myślałem o przeprowadzce FSM do rozdzielni pośredniej którą już mam zainstalowaną (patrz załączony rzut góry) na styku z OSD + podłączenie do SYMO-3-S. Jednak aplikacja "Mój licznik" z ENERGA jest już na tyle rozbudowana i dopracowana że nie bardzo widzę sens zakładania FSM na styku z OSD jeśli nie będę sterował odbiornikami w domu od nadwyżki produkowanej energii - tak robiłem jak miałem grzałki w zasobniku CWU. Teraz chcę tylko monitorować zużycie energii przez PC - bo na tej podstawie mogę liczyć dokładne COP i SCOP pompy w zależności od temp. zewnętrznej i decydować czy ogrzewać dom za pomocą PC czy przełączyć się spowrotem na piec na ekogroszek (kwestia opłacalności i dostępność energii w "magazynie" OSD ).

Pozdrawiam,

Krzysztof

Dodane pliki:
  • Scemat-podlaczenia-FSM.png
  • 2-istalacje-PV.png
Cytat z Krzysztof Kurczewski data 6 maja 2023, 18:46

Rozumiem zatem że jeden licznik FSM zainstalowany na odbiorach i ustawiony jako wtórny do prawidłowego pomiaru tylko zużycia prądu (przez cały dom lub jeden wybrany odbiornik) nie wymaga drugiego FSM zainstalowanego na styku z OSD i ustawionego jako pierwotny? 

Dorzucam skrin poniżej z instrukcji FSM

 

Dopytuję gdyż ze schematu połączeń wygląda jakby zawsze potrzebny był licznik pierwotny (nawet jak chcę mierzyć za pomocą FMS tylko zużycie na odbiorach i monitorować je za pomocą Solar.web + monitoring produkcji z falowników).

Jest sporo możliwych schematów montażu... zależnie pod co one były przygotowane...

Teraz chcę tylko monitorować zużycie energii przez PC - bo na tej podstawie mogę liczyć dokładne COP i SCOP pompy w zależności od temp. zewnętrznej i decydować czy ogrzewać dom za pomocą PC czy przełączyć się spowrotem na piec na ekogroszek (kwestia opłacalności i dostępność energii w "magazynie" OSD ).

Nie lepiej było założyć drugą instalację PV taką aby zaspokoiła twoje zapotrzebowanie dla niej? przecież jesteś na starych lepszych zasadach...

Jeśli przepniesz FSM tylko pod PC to nadal nie będziesz znał całego zużycia domu, ja bym został przy FSM który mierzy całe zużycie domu.

Jest też inna opcja rozbudowy systemu monitoringu i kwestia jaką masz PC jeśli 1-faz to możesz pomyśleć o zakupie licznika FSM 1 fazowego dla pompy koszt około 500zł. Oczywiście opcja zakupu FSM 3faz przy PC 3-faz będzie droższa... W takiej opcji obecny FSm możesz zamontować przy skrzynce ZE a nowy tam gdzie chcesz . co chcesz monitorować.

Dodane pliki:
  • oiuyt754634.jpg
Krzysztof Kurczewski has reacted to this post.
Krzysztof Kurczewski

Bardzo dziękuję za te wszystkie informacje - sporo mi to wyjaśniło.

Muszę sobie jeszcze przemyśleć sprawę z licznikiem - dzięki za sugestie.

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS

Mam obecnie w sumie 9,9 kWp (5.8+4,1) ale wstępne szacunki mówią że i tak to niewystarczy na całoroczne zasilenie pompy ciepła (3f, 9kW) - stąd ten pozostawiony piec na "EKOGROSZEK" na mroźne tygodnie - taka hybrydowa kotłownia 😉