Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Niska wydajność MPP2

Witam,

Mam niedawno uruchomioną instalacje, niestety po kilkunastu dniach użytkowania i analizie wykresów dostrzegam nieprawidłowości.

Ale od początku: instalacja wschód-zachód (niemal idealne kierunki) po 4kWp na każdą ze stron + Fronius 6,0-3-m.

Strona wschodnia ma znacznie wyższą wydajność- wyższa moc i prąd. Nie jest to spowodowane warunkami pogodowymi bo powtarza się w każdy słoneczny dzień. Moc jaką udało mi się osiągnąć na wschodnim MPP to ~~3700W a prąd 9A, natomiast na MPP zachodnim niespełna 3000W i niewiele ponad 6A. Zazwyczaj różnica (w maksymalnym punkcie dla danej strony) w słonecznym dniu to ok 1000W i 2A na korzyść strony wschodniej.

Załączam wykresy

Z góry dziękuję za pomoc

Dodane pliki:
  • wykres-napiec-1.jpg
  • wykres-napiec-2.jpg
  • wykres-prad-1.jpg
  • wykres1.jpg
  • wykres2.jpg

Ja bym zaczął od analizy połączeń przy skrzynce bezpieczników, falowniku i tam gdzie możesz to i wtyczek MC4

W między czasie poszukaj kogoś z kamerą termowizyjną, czy też z nakładką na smartfona aby przyjrzeć się jak wyglądają w termowizji połączenia, wtyczki MC4 i same panele. Możliwe że któryś panel jest z lekka wadliwy i ogranicza cały obwód MPP2 co bym prędzej obstawiał ale to jest nadal zgadywanie.

Trzeba byłoby też przeanalizować warunki pogodowe, może popołudniu niby słońce świeci podobnie ale za to jest inna temperatura paneli. Jest sporo zmiennych które mogą wpływać na takie działanie.

Dla sprawdzenia możesz przepiąć kable przy falowniku zamieniając obwody ze sobą ale tutaj raczej różnicy bym się nie spodziewał.

 

Ja też mam ciekawy przypadek i czekam na kamerkę, u mnie znowu mam panele skierowane: południe z odchyleniem około 11stopni na wschód, dwa stringi położone na dachu i daszku. Pierwszy obwód 14paneli leży prawie płasko kąt około 5stopni od poziomu. Drugi obwód 12 paneli połączonych szeregowo, przy czym 8paneli jest na daszku w kącie około 50stopni od poziomu i 4 panele na dachu z kątem około 23stopni. Obwód pierwszy w ładny słoneczny dzień w szczycie przeważnie daje około 2/3A mniej niż ten drugi, napięcia są ok; jest w nim mniej o dwa panele ale za to mają dużo lepszy kat. Zastanawiam się czy to problem z którymś z paneli czy może jednak z tym odchyleniem wedle poziomu co bym prędzej obstawiał (ogólnie dostępne grafiki kątów pochylenia paneli od poziomu wskazują dla 5stopni spadek mocy do 10% wedle zalecanych 30/40stopni). Będę miał kamerkę to podpatrzę czy nie ma gdzieś nadmiernie grzejącego się połączenia lub panela który wprowadza ograniczenie.

Dzien dobry

Panie Tobiaszu, czy nie ma Pan zadnych przeszkod (komin, antena, latarnia, drzewo) na stronie zachodniej?

Pozdrawiam

Nie, absolutnie żadnych cieni. Ani na wschodzie ani na zachodzie. Obserwowałem dziś wykres i prąd MPP1 i MPP2 zrównał się dopiero o godzinie 14.

Dzien dobry

Panie Tobiaszu.... proponowalby jeszcze poczekac zanim cos bedzie Pan kombinowal. Moze byc jak napisal kolega Karol XXX, ze winna jest pogoda. Porownalem takie same instalacje co do mocy S-W (calosc w jednym kierunku) i S+W (dwa stringi w roznych kierunkach) i w tych dniach zdecydowanie im bardziej na zachod tym mniej energii. Przynajmniej u mnie byla taka prawidlowosc, ze noce i ranki byly bezchmurne a pozniej niby niebo bylo czyste, ale jednak cos nie bardzo.

Zeby pomoc musialby Pan zaprosic osobe dysponujaca miernikiem umozliwiajacym odczytanie charakterystyki stringow w odniesieniu do aktualnego naswietlenia i temperatury. Na oko.. to wie Pan co :).

Mysle, ze warto poczekac i obserwowac lub wykonac pomiar, o ktorym pisze.

Pozdrawiam

PS1. Na oko to trzeba porownywac w momencie kiedy slonce swieci idealnie pod tym samym kontem. Czy te dachy sa idealnie wschod-zachod? Mam wrazenie, ze nie.

PS2. Godzina 14, bo prosze pamietac, ze byla zmiana czasu. Godzina 14 teraz to 13 na wykresach :).

Przyjrzałem się temu dokładniej wczoraj, orientacja rzeczywiście nie jest idealnie, jest odchył 10st na korzyść wschodniej strony. Wczorajsze prądy maksymalne to 8,70A dla wschodu i 7A dla zachodu. Taka różnica w orientacji może powodować aż tak dużą różnicę?

Dzien dobry

Panie Tomaszu, nie chce pytac gdzie Pan mieszka wiec proponuje samodzielne sprawdzenie tematu. Prosze poszukac sobie na internecie dowolny kalkulator, ktory liczy polozenie slonca na niebie w zaleznosci od dnia roku i godziny. Znalesc godzine gdzie slonce znajduje sie idealnie na srodku miedzy polaciami i tylko wtedy prosze porownywac. Prosze pamietac, ze nie tylko natezenie oswietlenia ma znaczenie, ale i temperatura.  Musi sobie Pan sam to przeanalizowac. Obstawiam jednak, ze wszystko jest ok.

Pozdrawiam